Ознака: киев
Свет 17.10.22 | 09:20

Нови експлозии одекнале во Киев утринава

Неколку експлозии одекнаа во раните утрински часови во Киев. Андриј Јермак, шефот на кабинетот на украинскиот претседател, соопшти дека нападот го извршиле беспилотни...

Свет 17.10.22 | 08:17

Kличко објави дека се слушаат нови експлозии во Киев

– Централниот Шевченковски реон во главниот град на Украина рано утринава беше погоден од експлозии, вторпат во една недела, а градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко...

Свет 10.10.22 | 08:57

Киев повторно под оган

Градоначалникот на Киев, Витали Кличко потврди дека рано утрово биле пријавени „неколку експлозии“ во главниот град на Украина. Неколку експлозии во областа Шевченков...

Свет 10.10.22 | 08:51

Напад врз Киев, серија експлозии во главниот град на Украина

Рано утринава украинската престолнина Киев повторно беше мета на ракетни напади, објавија светските агенции. Според нив во внатрешното градско јадро одекнале пет силни...

Калеидоскоп 06.10.22 | 23:12

15 илјади Украинци се пријавиле за секс-оргии на рид во близина на Киев, ако Путин реши да фрли нуклеарка

Ако навистина се случи Владимир Путин да нареди употреба на нуклеарно оружје, доведувајќи го човештвото на раб на масовно уништување, се чини дека некои од луѓето последните...

Свет 26.08.22 | 10:20

Им пречат Пушкин, Толстој, Чехов, Булгаков…: Киев отстранува руски и советски траги од имињата на улиците

Главниот град на Украина, Киев, смени имиња на 95 улици како дел од кампањата за „прочистување“ од руските и советските називи, објави градоначалникот на Киев, Виталиј...

Свет 15.08.22 | 15:32

Кличко: Граѓаните да подготват топла домашна облека и ќебиња, температурите ќе бидат под нормалата

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, порача дека следната грејна сезона температурата во домовите во градот ќе биде под нормалата и ќе изнесува 18-19 степени. Барам...

Свет 08.08.22 | 23:27

Захарова: Киев ја држи цела Европа во заложништво

Москва и Киев продолжуваат да се обвинуваат меѓусебно за гранатирање на нуклеарната централа Запорожје, па портпаролката на Министерството за надворешни работи на...

Свет 17.06.22 | 17:04

Борис Џонсон во ненајавена посета на Киев

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска беше во ненадејна посета на Киев, каде што треба да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Ова е втора посета...

Свет 16.06.22 | 11:09

Макрон, Шолц и Драги пристигнаа во историска посета на Киев

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги пристигнаа во четвртокот наутро во Киев, во историска заедничка...

Свет 13.06.22 | 14:43

Киевци уживаат на градската плажа, во градот само полицискиот час е знак дека земјата е во војна

Благодарение на температурите, кои викендот се движеа околу 34 Целзиусови степени, стотици жители на Киев неработните денови ги поминаа на главната градска плажа, пишува...

Свет 05.06.22 | 14:54

Конашенков: Со ракетен напад врз хангари во Киев уништени се тенкови Т-72 и други оклопни возила добиени од ЕУ

Официјалниот претставник на руската армија, генерал-мајор Игор Конашенков, соопштидека при ракетен напад врз цели во Киев се уништени тенкови Т-72 и други оклопни возила...

Свет 30.05.22 | 22:03

Новата американска амбасадорка во Украина пристигна во Киев

Новата американска амбасадорка во Украина, Бриџит Бринк, пристигна во Киев, откако САД на почетокот на руската инвазија врз земјата во февруари ги повлекоа сите свои...

Свет 11.05.22 | 09:30

Киев ќе прекине една третина од рускиот гас што минува низ Украина

Украинскиот оператор со гас објави дека поради војната во таа земја денеска ќе прекине речиси една третина од рускиот гас што се транспортира преку Украина во Европа....

Музика 08.05.22 | 18:35

Боно во метрото во Киев ги пееше хитовите на U2

Ирската рок-ѕвезда Боно ѝ оддаде признание на борбата на Украина за „слобода“ за време на настапот во метро станицата во центарот на Киев во неделата, каде што фронтменот...

Свет 07.05.22 | 20:13

Киев објави дека сите жени, деца и постари лица се евакуирани од Азовстал

Проруските сили соопштија дека денеска уште 50 луѓе се евакуирани во саботата од челичарницата Азовстал во Мариупол, каде стотици цивили со недели се заробени заедно...

Свет 29.04.22 | 15:40

Новинарка на Радио Слободна Европа загина во рускиот напад на Киев

Новинарката и продуцентка на Радио Слободна Европа, Вера Гирич, загина во Киев откако руска ракета вчера ја погодила нејзината куќа, соопштија од медиумската куќа. Нејзиното...

Свет 28.04.22 | 21:11

Киев во експлозии по доаѓањето на генералниот секретар на ОН Гутереш

Најмалку две експлозии беа регистрирани вечерва во главниот град на Украина, Киев, веднаш по средбата меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и генералниот...

Свет 23.04.22 | 14:50

Украински специјалци заробиле руски шпион во Киев

Контраразузнавачката служба на украинската државна безбедност во Киев соопшти дека открила руски шпион кој имал задача да раководи со наведување на артилериски оган. Апсењата...

Свет 22.04.22 | 20:21

Повторно отворена шпанската амбасада во Киев

Шпанија повторно ја отвори својата амбасада во Киев, која ја затвори по почетокот на руската инвазија на Украина на крајот на февруари, објави шпанската влада. Дипломатска...