Ознака: КИЦ
Култура 11.05.22 | 09:16

Вечерва во КИЦ премиера на претставата „Пациенти“

„Пациенти“ е насловот на најновата хит-комедија на Театарот Провокација, чија премиера ќе се одржи вечер во Културно информативен центар – Скопје, Салон 19:19. Комедијата...

Култура 10.05.22 | 09:16

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ во Софија

Денеска во КИЦ на Македонија во Софија, со почеток од 18:30 часот, ќе се одржи концертот „Музиката нема граници“ на Младинскиот оркестар при Центарот за Култура „Трајко...

Култура 03.05.22 | 14:10

Портретите на Сашо Димоски предизвикуваат емотивна реакција кај гледачите поради начинот на кој се направени и пристапот кон субјектите

Изложбата „12 плус еден“ на Сашо Димоски се состои од тринаесет портрети од кои 12 мажи и една жена. Портретна фотографија е една од темите на кои Сашо се навраќа во последниве...

Култура 16.03.22 | 09:30

Промоција на книгата „Во главата пишувам расказ“ од Елизабета Баковска и Сашо Димоски вечерва во КИЦ

Во Културно информативниот центар во Скопје (КИЦ) вечерва ќе биде промовирана книгата „Во главата пишувам расказ“ на авторите Елизабета Баковска и Сашо Димоски. Промотори...

Култура 20.12.21 | 09:16

Концерт на пијанистите Татја Чиковани и Дино Имери во Салон 19,19

Вечерва со почеток во 20 часот ќе се одржи концерт на врвните пијанисти Татја Чиковани (Норвешка) и Дино Имери во рециталниот простор Салон 19,19 (Културно Информативен...

Култура 07.12.21 | 08:57

Изложбите „МиниАРТура“ и „Мал формат“ во КИЦ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија под покровителство на Министерство за култура на Р. Македонија и Град Скопје, и во соработка со Културно Информативниот...

Култура 17.11.21 | 09:50

Списанието „Современост“ одбележува 70 години од постоењето

Списанието за литература, култура и уметност „Современост“ вечер во Големиот салон на Домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје ќе ја одбележи 70-годишнината од своето...

Култура 07.07.21 | 11:02

Промоција на книгата „(И)стории од долапот: избор од македонската народна еротика“ од Ана Мартиновска

Во среда, 7 јули 2021 година, во Културно-информативниот центар на Скопје, со почеток во 19.00 часот, ќе биде промовирана книгата „(И)стории од долапот: избор од македонската...

Култура 09.06.20 | 09:38

Промоција на „101 живот” од Весна Мојсова Чепишевска

Во паркот пред КИЦ-Скопје на 9 јуни, со почеток од 12:00 часот ќе се одржи промоција на книгата „101 живот” од Весна Мојсова Чепишевска. Книгата ќе ја промовираат Кристина...

Култура 19.12.19 | 11:34

Отворен македонскиот Културно-информативниот центар во Истанбул

Министерот за култура Хусни Исмаили престојува во работна посета на Истанбул, Република Турција, каде што се обрати на свеченоста со која беше отворен Kултурно-информативниот...

Култура 18.12.19 | 09:42

Фотоизложба „Животот на другите“ на Божидар Барлакоски во Македонскиот културен центар во Софија

Денес (18 декември 2019 година), 18:30 часот, во КИЦ на Македонија во Софија ќе биде отворена фотоизложбата „Животот на другите“ на Божидар Барлакоски. На неговата прва самостојна...

Култура 14.11.19 | 12:18

Промоција на бугарското издание на „Нишан“ од Блаже Миневски во македонскиот културен центар во Софија

Бугарското издание на книгата „Нишан“ од Блаже Миневски ќе биде промовирано пред софиската публика денеска (14 ноември) од 18:30 часот, во Културно-информативниот центар...

Култура 07.11.19 | 11:41

Концерт на Камерен оркестар на МММ „Саша Николовски Ѓумар“ во Чешки центар – Софија

На 7 ноември, со почеток во  19:00 часот, Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија ќе одржи свој концерт во салата на Чешки центар во Софија, на ул. „Г. С. Раковски“...

Култура 25.10.19 | 12:29

Изложба на фотографии „ДРЕЗДЕН: ЛИЦА / ПРОСТОРИ / ВРЕМЕ“ од Блажев, Кондев и Шуман во КИЦ

Во просториите на Културно информативниот центар, вечерва (25 октомври) со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложбата на фотографии насловена како: „Дрезден: лица/простори/време“....

Култура 01.10.19 | 11:49

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на Зоран Арсовски од четврток во Македонскиот културен центар во Софија

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот академски ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата ќе биде отворена во галеријата на македонскиот Културно –...

Култура 26.09.19 | 09:43

Македонскиот културен центар во Софија ќе го одбележи Европскиот ден на јазиците

Европскиот ден на јазиците, празник прогласен од Советот на Европа и поддржан од Европската унија на 6 декември 2001 година, оваа 2019 година во Софија ќе биде одбележан...

Култура 20.06.19 | 11:03

Изложбата „Дали и ти си мигрант?“ на Дарко Талески во македонскиот културен центар во Софија

Денес (20 Јуни 2019) со почеток од 18:30 часот во македонскиот културен центар во Софија ќе биде отворена изложбата “Дали и ти си мигрант ?” на Дарко Талески. Уметноста...

Култура 21.05.19 | 16:22

Изложбата ,,IMposter“ на Маријана Иванова во македонскиот културен центар во Софија

Денес (21 Мај 2019), во изложбениот простор на Културно-информативниот центар на Македонија во Софија, ќе биде отворена изложбата ,,IMposter“ на Маријана Иванова. Изложба на...

Култура 17.04.19 | 12:03

Трето издание на изложбата на ДЛУМ „Поместени граници“: „Молк за…“ во понеделник во КИЦ

Друштвото на ликовни уметници на Македонија  во соработка со Град Скопје , Министерството за култура на Република Македонија и Галеријата на Младинскиот културен центар...

Култура 16.04.19 | 10:53

Промоција на книгата „Секој со своето езеро“ на Ненад Јолдески во КИЦ во Софија

Денескa, (16 април) со почеток во 18:30 часот во Македонскиот културно-информативен центар во Софија, ќе се одржи промоција на бугарското издание на книгата „Секој со своето...