Ознака: ЈСП
Скопје 19.09.20 | 22:22

Прашање до Шилегов: Кој е официјален јазик во автобусите на ЈСП?

Читатели на „Република“ испратија фотографија до редакцијата од автобусите на ЈСП. Тие го прашуваат градоначалникот на Скопје Петре Шилегов под чија надлежност е...

Скопје 17.09.20 | 14:09

ЈСП ќе продолжи да вози по саботен дневен ред поради мал број патници

ЈСП ќе продолжи да вози по саботен возен ред затоа што има многу мал број патници кои го користат јавниот градски превоз, вели градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов,...

Скопје 07.09.20 | 11:26

Утре јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред

ЈСП информира дека утре, вторник (8.09.2020 год), поради државниот празник 8 Септември – Ден на независноста, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред. Дежурни ќе бидат...

Скопје 31.08.20 | 18:03

Иако учебната година се уште не зaпочнува: Од утре бесплатен јавен превоз за средношколците

Иако учебната година нема да започне утре, сепак ЈСП одлучи да им дозволи на средношколците да се возат бесплатно во градските автобуси. Ве информираме дека од утре,...

Црна хроника 21.08.20 | 17:43

Го истуркал од автобус и го нападнал: Скопјанец пријавил контролор

Скопјанец на возраст од 57 години вчера пријавил дека контролор го истуркал и физички го нападнал. Според пријавата, инцидентот се случил околу 15.25 часот во автобус број...

Скопје 06.08.20 | 13:45

Пензионери со шрафцигер се обидуваат да ги крадат полначите за телефон поставени во автобусите

Новите автобуси на гас што возат низ улиците на Скопје се честа мета на граѓани, коишто со шрафцигери се обидуваат да ги украдат поставените полначи за телефони во автобусите. Во...

Црна хроника 29.07.20 | 11:34

Старец падна во автобус на ЈСП, со тешки повреди пренесен на клиника

Вчера во 12.00 часот на ул.„Ѓорче Петров“ во Скопје, превезувајќи се во автобус на ЈСП-Скопје „ман“, со скопски регистарски ознаки, управуван од А.В.(37) од с.Јурумлери,...

Скопје 10.07.20 | 10:25

Пуштени новите автобуси на ЈСП

Oд денеска по скопските улици можат да се видат новите еколошки автобуси што ги набави Град Скопје. – Еден поинаков јавен превоз … Скопје, една поинаква приказна …,...

Скопје 23.06.20 | 14:59

Дел од еколошките автобуси на Шилегов блокирани на царина, нема кој да го плати ДДВ-то

Шеснаесет веќе пристигнати и девет нови вакви автобуси кои се се уште на царински терминал се блокирани и не можат да се стават во служба на скопјани бидејќи за нив не...

Скопје 07.06.20 | 10:15

Додека скопјани се во карантин Шилегов од одмор во Маврово распиша уште еден оглас за партиски вработувања, овој пат во ЈСП

Владата го затвори Скопје, а Шилегов ужива во Маврово и распишува нов оглас за партиски вработувања во ЈСП. Додека скопјани се во карантин Шилегов од Маврово распиша...

Скопје 04.06.20 | 10:41

Јавниот превоз во Скопје во прекин од денеска од 21 до понеделник до 5 часот

Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје информира дека од денеска од 21 часот, па до понеделник до 5 часот, јавниот превоз во градот нема да функционира. Оттаму посочуваат...

Скопје 31.05.20 | 20:39

Строго чувана тајна е колку чинат новите градски автобуси

Строго чувана тајна е цената на новите автобуси, кои скопскиот градоначалник Петре Шилегов ги промовираше пред неколку дена. Ниту барањето за слободен пристап до информации...

Скопје 30.05.20 | 16:03

СЗПМ: Пензионерите да го користат автобускиот превоз само кога е неопходно

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на социјална,...

Скопје 28.05.20 | 19:30

Од утре се враќа бесплатниот автобуски превоз за пензионерите

Почнувајќи од петок (29.05.2020 год) повторно почнува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица (жени со/над 62 год, мажи со/над 64 год), соопштуваат од...

Скопје 27.05.20 | 11:51

Продолжува бесплатното возење за пензионерите во автобусите на ЈСП

ЈСП информира дека од петок (28.05.2020 год) продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица (жени со/над 62 год, мажи со/над 64 год) во вторник, петок,...

Скопје 26.05.20 | 22:18

Помалку линии за поголема гужва во автобуси – ЈСП ќе вози по саботен возен ред

Автобусите од утре ќе сообраќаат без временско ограничување по саботен возен ред, соопштија вечерва од ЈСП. Ве информираме дека од утре, среда (27.05) јавниот превоз ќе...

Скопје 23.05.20 | 11:37

Јавниот превоз во Скопје нема да функционира од недела во 11 до вторник во 5 часот

ЈСП Скопје соопшти дека од утре, недела (24.05.2020 год) од 11 часот до вторник (26.05.2020 год) до 5 часот, јавниот превоз нема да функционира. Привремениот целосен прекин на сообраќањето...

Скопје 22.05.20 | 16:13

Коце Трајановски за Шилегов: На Петре ќе му требаат 10 мандати да го замени возниот парк на ЈСП

Поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски објави статус на Фејсбук преку кој му се потсмева на актуелниот градоначалник Петре Шилегов во врска со купените...

Скопје 19.05.20 | 10:18

Од денеска продолжуваат да важат бесплатните годишни студентски билети за користење на јавниот превоз

Од денеска продолжуваат да важат бесплатните годишни студентски билети за користење на јавниот превоз, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие Скопје. Посочуваат...

Скопје 15.05.20 | 10:44

Во ЈСП само цик-цак седење

ЈСП се подготвува да воведе нови стандарди. Од ЈСП изјавија дека веќе се разгледуваат неколку идеи и искуства кои се применуваат во земјите во регионот и пошироко, а...