Ознака: јод
Свет 12.10.22 | 10:20

Финска ги пoвика помладите од 40 години да купат таблети со јод, за неколку часа аптеките останаа празни

Граѓаните на Финска ги опустошија аптеките после пораката на Министерството: „Подгответе се!“ иако инструкциите се многу јасни и таблетите со јод не се за секого. По...

Свет 23.09.22 | 13:51

Полска почна да дели апчиња јод на граѓаните во случај на радијација

Загрижена поради конфликтот во украинската нуклеарна централа Запорожје, Полска дистрибуираше апчиња јод до регионалните противпожарни служби за да им ги дадат на...

Свет 11.04.22 | 19:45

Данска купува два милиони таблети јод во случај на нуклеарна несреќа

Данските власти ќе купат два милиони таблети јод „во случај на нуклеарна несреќа во непосредна близина“ на земјата, соопшти денеска данската здравствена агенција. Според...

Здравје 01.03.22 | 10:50

Во аптеките во Хрватска се бара јод, луѓето се плашат од нуклеарна војна

По заканата на рускиот претседател Владимир Путин, граѓаните ги преплавија здравствените установи каде бараа информации каде и како можат да купат јод. Тие барале да...