Ознака: избори
Свет 17.03.24 | 11:48

Излезноста на претседателските избори во Русија надмина 61 отсто

Одѕивот на гласачите на претседателските избори во Руската Федерација е 61,37 отсто заклучно со 09.45 часот по московско време, имајќи го предвид електронското гласање...

Свет 16.03.24 | 16:26

Индија се подготвува за најмасовните избори во светот, ќе гласаат речиси милијарда луѓе

Во Индија во вторник ќе почнат најмасовните избори во светот, кои ќе траат речиси седум недели и на кои ќе можат да гласаат речиси милијарда луѓе, што е над 10 отсто од...

Балкан 16.03.24 | 15:41

Албанија ќе им се дозволи учество во избори на лица депортирани или осудени со неправосилна одлука од друга држава

Албанија ќе го менува законот за декриминализација, со што ќе се дозволи изборна кандидатура за лица кои се депортирани или осудени со неправосилна одлука од друга...

Македонија 15.03.24 | 17:25

Бектеши фрли ракавица: Да потпишеме, тој што ќе изгуби на изборите, веќе да не се занимава со политика

Претседателот на ДУИ Али Ахмети е авторизиран да преговара со сите политички партии, невладини организации, интелектуалци, активисти и слично во делот на можно коалицирање...

Свет 14.03.24 | 12:22

Претседателските избори во Русија ќе ги набљудуваат делегации од 36 земји и пет организации

Претседателските избори во Русија ќе ги набљудуваат делегации од 36 земји и пет меѓународни организации, изјави заменик-претседателот на Советот на Руската Федерација...

Македонија 13.03.24 | 10:57

Селмани: Пендаровски не може да ја очекува поддршката на Албанците во првиот изборен круг

Поранешниот кандидат за претседател на државата, Имер Селмани во синоќешното гостување во емисијата „Клан дебата“ со Љубиша Николовски рече дека сегашните претседателски...

Македонија 11.03.24 | 13:51

Ова не се избори за избор помеѓу Европа и изолација, оваа власт за овие шест ипол години ја оддалечи Македонија од ЕУ со своите штетни политики

„Шест и половина години ја продаваат оваа шарена лага, потпишаа се што им беше ставено на маса. Не само што не го заштитија националниот и државен интерес туку дополнително...

Македонија 11.03.24 | 11:37

Дали ќе ни ги хакираат и изборите, прашуваат од Здружението на инженери по сајбер нападот во МЕПСО

Дали се преземени сите мерки за информатичка безбедност со кои би се заштитиле државните институции од евентуални нови напади, особено со создавање на резервни копии...

Македонија 11.03.24 | 10:29

Ескобар патува во Австрија на средби во ОБСЕ/ОДИХР за да разговара за изборите во Македонија

Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан Габриел Ескобар патува во Австрија, каде ќе се сретне со канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР за да разговара...

Македонија 09.03.24 | 11:10

Анкета: Силјановска Давкова со 3,2% предност пред Пендаровски

Според анкетата спроведена од Центарот за политички Истражувања и Комуникации (CRPC), во соработка со Здружението за новинарство, информирање, комуникации и маркетинг...

Македонија 07.03.24 | 16:33

Со 84 гласа „за“, 2 воздржани Собранието ги донесе измените на Изборниот законик: Изгласани законските измени за граѓаните чии документи истекле пред 9 месеци

Власта и опозицијата најдоа заеднички јазик за повеќе од 100.000 граѓани кои немаат валидни документи да може да гласаат на претседателските и парламентарните избори....

Македонија 04.03.24 | 15:23

ДИК со предлог до Собранието: Во Изборниот законик да се внесе преодна одредба да важат старите важечки документи за овие избори

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски денеска изјави дека ДИК предлага во Изборниот законик да се внесе преодна одредба со која ќе се овозможи...

Балкан 03.03.24 | 11:10

И официјално: Граѓаните на Белград одат на нови избори

Граѓаните на Белград одат на нови избори бидејќи Собранието на град Белград не е конституирано ниту на последниот ден од рокот. Собранието на град Белград денеска не...

Балкан 02.03.24 | 13:40

Одлуката е донесена: Белград ќе оди на нови избори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово од претседателството изјави дека поддржува нови избори. На седницата на Претседателството на Српската напредна странка,...

Македонија 29.02.24 | 18:07

На 249 портали, 35 радија и 37 телевизии, ќе се рекламираат партиите за време на претстојните избори

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 -та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (интернет портали) за Избор...

Балкан 28.02.24 | 11:53

Брнабиќ: Препораките на ОДИХР укажуваат дека изборите биле фер и чесни

Српската премиерка Ана Брнабиќ за извештајот на ОДИХР на прес конференција, кажа дека тој конечно става крај на сите лаги и глупости и приказни за кражба на избори кои...

Свет 25.02.24 | 10:07

Парламентарни и локални избори во Белорусија

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното собрание и 12.514 советници...

Македонија 23.02.24 | 18:57

Мицкоски: Во завршна фаза е програмата за претстојните избори која ќе ја трансформира Македонија

Партискиот истражувачко аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ -„Љубиша Георгиевски“ и Фондацијата Конрад Аденауер во период од 23 до 25 февруари во Велес организираат тридневен...

Балкан 22.02.24 | 09:38

За два дена над 8.000 пријави за поштенско гласање на евроизборите во Грција

За само два дена откако беше отворена платформата за пријавување за поштенско гласање во Грција, до Министерството за внатрешни работи пристигнале над 8.000 барања, соопшти...

Македонија 20.02.24 | 19:44

Македонската амбасада во Тирана објави повик за увид во Избирачкиот список на Македонците во Албанија и нивно пријавување за гласање

Македонската амбасада во Тирана, објави повик за македонските државјани на територијата на Албанија, за увид во Избирачкиот список, упис во него и пријавување за гласање...