Ознака: исплата
Сервиси 30.05.20 | 11:59

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник, во три групи

Паричните права од социјална и детска заштита за месец мај ќе бидат предвреме исплатени, соопшто Министерството за труд и социјална политика, кое ги известува корисниците...

Македонија 20.05.20 | 12:33

Царовска да објасни зошто доцнат исплатите за породилно и за новороденче

Бројни пораки со апел да кренеме глас за заштита на најмалите, очигледно заборавени од државата, ни пристигнаа на наша адреса, велат од партијата Левица. Мајките реагираат...

Македонија 18.05.20 | 11:04

Владата го крши Изборниот законик: 60 дена пред избори не се можни исплати на буџетски средства и рекламирање

Со вчерашната промоција на пакетот економски мерки Владата го прекрши Изборниот закон во делот кој се однесува на вонредни исплати на буџетски средства од страна на...

Економија 12.05.20 | 15:40

Почна исплатата од МојДДВ за првото тримесечје од 2020 година

Исплатата на парични средства за јануари, февруари и март 2020 согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица е веќе започната. Како што информираат од УЈП,...

Економија 10.05.20 | 11:00

На сметките на 21.542 компании ќе легнат средствата од 14.500 денари по работник за исплата на априлската плата

На сметките на 21.542 компании ќе легнат средствата од 14.500 денари по работник за исплата на априлската плата како резултат на владината уредба за финансиска поддршка на...

Економија 02.05.20 | 14:54

Да се почитува и штити јавното здравје: Народна банка со препораки за исплатата на социјална помош и детска заштита

По известувањето дека сите банки се подготвени да ја реализираат исплатата на паричната помош од социјална и детска заштита, притоа водејќи грижа за заштита на јавното...

Македонија 02.05.20 | 10:47

Од понеделник етапна исплата на паричната помош од социјална и детска заштита на шалтерите на банките

Министерството за труд и социјална политика почнувајќи од понеделник ќе се врши етапна исплата на паричната помош на шалтерите на банките за корисниците на права на...

Економија 23.04.20 | 22:57

Пензионерите ќе добијат пензија една недела порано, исплатата ќе се врши етапно

Исплатата на априлските пензии почнува од утре. За да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, пензиите ќе бидат...

Економија 23.04.20 | 15:02

Банките подготвени за предвремена исплата на пензиите, задолжително носење заштитна опрема

Сите банки се подготвени предвреме да ја извршат исплатата на априлските пензии, информираа денеска од Македонската банкарска асоцијација (МБА). Пензионерите кои имаат...

Култура 24.03.20 | 14:11

Филмаџиите добија помош од Агенцијата за филм, се бара решение за независните филмски работници

По препораките на Владата и сите релевантни европски институции кои апелираат за итна помош на филмот, во договор со претседателот на Друштвото на филмските работници,...

Култура 22.02.20 | 21:33

Екипата на „Медена земја“ уште чека исплата на 3 милиони денари награда од Владата

Иако уште пред десетина дена Владата, на својата седма седница, донесе одлука на екипата на документарниот филм „Медена земја“ да им биде доделена награда во висина...

Економија 03.02.20 | 14:59

Стартуваше исплатата за второто тримесечје од МојДДВ

Започна исплатата за второто тримесечје од повратот на ДДВ од мерката од МојДДВ, преку која граѓаните добиваат средства од секнирањето на сметки. Претходно Управата...

Економија 25.12.19 | 12:01

Доколку се’ уште не сте добиле К-15, очекувајте износ поголем од тие што добиле пред 20 декември

До крајот на годинава работодавачите во приватниот сектор треба да исплатат регрес за годишен одмор, или популарно наречен К-15 на своите вработени. Рокот за исплата...

Економија 12.12.19 | 11:44

ССК: Компаниите можат да исплаќаат и помал „К-15“ ако имаат финансиски тешкотии

Компаниите можат да исплатат и помала сума за регрес за годишен одмор или т.н. К-15 од договорената со колективен договор доколку настанале тешкотии во нивното работење,...

Економија 11.12.19 | 10:46

Најмал износ за исплата на К-15 е 10.088 денари

Најмалку 10. 088 денари треба да легнат на сметките на вработените во приватниот сектор за регрес за годишен одмор. Износот на К 15 се пресметува минумум 40% од просечната...

Економија 10.12.19 | 09:57

На овој телефонски број пријавете неисплата на К-15

Министерството за труд и социјална политика ги повикува компаниите да ги почитуваат законите и да исплаќаат К-15 на работниците.   Исплатата на регресот за годишен...

Економија 06.12.19 | 11:54

Проверете си ги сметките: Почна исплатата на парични средства по основ на МојДДВ

Управата за јавни приходи (УЈП) започна со исплата на парични средства согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Повратот од 15 отссто од ДДВ на трансакциските...

Економија 25.11.19 | 14:00

Парите од скенираните сметки ќе бидат исплатени за две недели

За две недели, поточно од декември, ќе почне исплатата од повратот на ДДВ што граѓаните го прават со скенирањето на фискалните сметки, соопшти денеска директорката на...

Економија 21.11.19 | 13:57

УЈП порачува: Следи исплата за „МојДДВ“, проверете ја трансакциската сметка

Од Управата за јавни приходи информираат дека граѓаните кои ја користат апликацијата „МојДДВ“ за враќање на данокот, треба да ја проверат дали е точна внесената трансакциска...

Економија 03.11.19 | 23:02

Колку пари треба да земете како К-15 годинава

Минимални 9.610 денари е сумата која работниците од приватниот сектор треба да ја добијат на сметки до крајот на годинава како К-15. Пресметките покажуваат дека сумата...