Ознака: Хрват
Балкан 01.08.23 | 21:48

Му се слошило на плажа, не стигнал ни до болница: Смртта на еден од најбогатите Хрвати предизвика шок во регионот

Ивица Пивац (71), хрватски бизнисмен, косопственик и претседател на одборот на директори на Групацијата Пивац ненадејно почина во понеделникот. Според Јутарњи лист, на...

Калеидоскоп 01.07.23 | 17:14

Хрват активирал рачна бомба и ја убил сопругата и себе

Маж (56) синоќа во Бисаг, во општина Брезница кај Вараждин, со активирање на рачна бомба уби 48-годишна жена и себе си, соопшти денеска полициската истрага од Вараждин. Во...

Балкан 11.07.22 | 09:25

„Дали сум јас идиот?!“: Хрват казнет оти се скарал сам со себе

Хрват бил уапсен и казнет откако се скарал сам со себе. Во неправосилната пресуда објавена деновиве, се наведува дека на 8 март годинава во угостителскиот објект „Тип...

Балкан 09.10.20 | 12:15

Ужасно злосторство во Германија: Хрват со мачета го убил постариот брат

Хрватски државјанин на возраст од 30 години е уапсен во Емеринг, во близина на германскиот град Минхен во четвртокот, каде што со мачета го убил три години постариот брат. Според...

Балкан 01.10.20 | 10:27

Медицинска сестра по грешка му вбризгала дезинфициенс на пациент, човекот починал во болницата во Чаковец

Хрватот Антун Топлак (62) почина откако по грешка во болница место физиолошки раствор, му бил вбризган дезинфициенс. Трагичниот инцидент се случил во болницата во Чаковец...

Балкан 16.11.19 | 13:59

По којзнае кој пат уапсен најбараниот криминалец во Европа

Министерството за внатрешни работи на Хрватска во соработка со единица од Србија и Полициската управа на Нови Сад успеа да го лоциран еден од најбараните хрватски бегалци...

Здравје 06.11.19 | 13:05

Со чаеви лекувал жена која имала рак, ѝ зел 22 илјади евра, а таа починала

Со месеци се чека почеток на судењето на 61-годишниот Фрањо Келеминовиќ, хрватски надрилекар, бидејќи словенечкиот суд има проблеми со добивање документи од Украина....

Калеидоскоп 18.07.19 | 13:55

Му го зарил ножот во срцето бидејќи му кажал дека има лоша фризура

Едо Садиќ (32) од Загреб е уапсен под сомнеие дека го убил 23 годишниот германски турист, Патрик Бесингер, само затоа што овој му рекол дека не му се допаѓа неговата фризура...

Балкан 25.05.19 | 11:15

Вистина е дека бебето го претепав до смрт, не сакав да го убијам, го испушив хашиштот и …

Итлијанската полиција излезе со нови детали за убиството на двегодишното дете, кое било претепано до смрт од таткото, пред два дена во семејниот стан во Милано. На убиецот,...

Црна хроника 14.12.18 | 14:22

Хрват измамил газда од тетовско: Му земал 40 илјади евра за машини, па ги прекинал сите контакти со него

Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе известување против М.К. (38) од Р. Хрватска, поради сомнение за сторено кривично дело „измама“. На 13-ти минатиот месец во Полициско...