Ознака: храна
Економија 07.06.21 | 09:11

Агенцијата за храна и ветеринарство ќе дебатира за безбедноста на храната

Новата европска стратегија за безбедност на храната, перспективите и предизвиците во примарното производство во поглед на безбедноста на храната, интегралната заштита...

Свет 04.06.21 | 12:55

ОН: Најголемо поскапување на храната на глобално ниво во последните 10 години

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека глобалните цени на храната се зголемиле за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година. Индексот...

Економија 18.05.21 | 11:35

Храната со највисоки цени во изминатите седум години – доаѓа ценовен бран

И најновите мајски податоци покажуваат раст на цените, а со тоа и раст на трошоците на живот. Народната банка веќе ја зголеми проекцијата за инфалцијата годинава – на...

Здравје 24.04.21 | 11:07

Совети од нутриционист: Оваа храна пред и по вакцинацијата помага за создавање повеќе антитела

Ако сè уште не сте ја примиле вакцината, можеби ќе ве интересира како да се подготвите и што да јадете и пиете пред и по вакцинацијата. Избегнувајте алкохол во обете случаи Иако...

Здравје 16.04.21 | 11:00

Црвениот кромид е многу здрав, но има група луѓе кои не треба да го јадат

Црвениот кромид има голем број предности за организмот, а повеќето лековити својства се препишуваат на неговите антиоксиданти и сулфурни соединенија. Кромидот ги спречува...

Економија 12.04.21 | 13:18

Глушец во замрзната храна, шајки, стакло, мувла, делови од хируршки ракавици: Што се граѓаните наоѓале во храната

Компири се увезуваат од Хрватска, Србија, Косово, Австрија, Босна и Херцеговина, Франција и Грција, домати од Албанија, Грција, Турција, Италија, но и од Белорусија. Лук...

Сервиси 25.03.21 | 08:51

Помогнете: Четири дечиња веќе неколку дена се гладни

Тоши Трајчев на Фејсбук апелира да им се помогне на четири деца кои веќе неколку дена немаат ништо за јадење и гладуваат. 078 382-092 е телефонот на кој можете да бидете хуман...

Свет 12.03.21 | 15:37

Короната ги промени навиките: Еврпјаните почнаа да купуваат локална храна и да ја нарачуваат преку интернет

 Последните податоци на Европската комисија покажуваат дека под влијание на здравствената криза и забавената економија, потрошувачите во ЕУ консумираат поодржливи...

Свет 21.01.21 | 14:37

Австријците во просек годишно фрлаат по 60 килограми храни по човек

Граѓаните на Австрија, во просек по човек во ѓубре фрлаат по 60 килограми храна годишно. Истражување на Иницијатива против расфрлање храна, покажува дека во Австрија...

Свет 07.01.21 | 21:50

Koроната си го направи своето: Храната во светот никогаш не била поскапа

Светските цени на храната во декември 2020 година продолжија да растат седми месец по ред, со пораст на сите клучни категории намирници, освен шеќерот, објави денеска...

Калеидоскоп 06.01.21 | 13:16

Овие јадења во непарен број треба да се најдат на бадниковата трпеза

Се вели дека на Бадник птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според традицијата на трпезата...

Економија 01.01.21 | 16:20

Од денеска храната и пијалоците во рестораните ќе се даночат по нова повластена стапка

Храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња ќе се даночат по нова повластена стапка од 10%, наместо од 18% како што беше досега и ова ќе почнува да важи од...

Свет 22.12.20 | 15:52

Немојте да паничите, храна имаме во изобилство: Велика Британија со порака до граѓани пред празниците

Велика Британија соопшти дека и покрај застојот на товарниот сообраќај поради блокираните граници, во земјата има храна во изобилство и затоа луѓето не треба да се...

Економија 20.12.20 | 14:16

Храната во Македонија најевтина во Европа

Храната и пијалаците во Македонија се најевтини во Европа, а најскапи се во Швајцарија, покажува статистиката на Евростат. Нашите граѓани купуваат најевтина храна,...

Свет 07.11.20 | 17:27

ФАО: Цените на храната растат петти месец по ред

– Цените на храната растат петти месец по ред, што укажува на постепено закрепнување од шокот предизвикан од пандемијата, соопшти Организацијата на ОН за храна и земјоделство...

Калеидоскоп 26.09.20 | 10:11

Герила акција пред депонијата Дрисла за спречување на фрлањето храна

„Стоп за фрлање храна“ е насловот на герила акцијата што денеска ја организира граѓанската организација „Банка за храна“ пред влезот на депонијата Дрисла. Kако што...

Здравје 10.09.20 | 16:17

Храна која предизвикува гасови кај бебињата

Бебињата секојдневно испуштаат гасови и тоа е сосем нормална и природна појава. Но, понекогаш може да се случи тие да се чувствуваат непријатно поради некои намирници...

Македонија 27.08.20 | 17:03

АХВ подготви прирачник за безбедна подготовка на храна за во градинките

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Организацијата на потрошувачи, изработи Прирачник за оператори со храна во градинките. Во прирачникот детално...

Здравје 16.08.20 | 09:00

Што се случува со телото ако јадете доцна во ноќта?

Лоши навики речиси има секој. Едни пушат, други пијат, а пак некои не можат да ѝ одолеат на храната во доцните вечерни часови. Без разлика дали се работи само за една кришка...

Економија 04.07.20 | 20:15

Трипуновски: Институциите цела недела молчат за скандалот со труење на храна

Системот на институции за безбедност на храна и заштита на здравјето на луѓето од заразни болести во Репубилика Македонија не функционира. Агенцијата за храна и ветеринарство,...