Ознака: храна
Здравје 17.04.23 | 18:08

Храната што ја јадеме влијае на нашето расположение

Сите знаеме колку е важна исхраната, бидејќи освен што влијае на целокупното здравје, влијае и на расположението. Факт е дека од пандемијата, менталното здравје стана...

Кујнски тефтер 16.04.23 | 18:28

Победете го гладот во понеделник

Засилената потреба за брза храна, која повеќето луѓе ја чувствуваат во понеделник, е последица на прејадувањето за време на викендот. Зошто? Палмитичната киселина, која...

Македонија 05.04.23 | 18:07

Според Ковачевски, власта успешно се справила со кризната и тешка година: Ниту фалеше храна, ниту струја

„СДСМ од денеска е на терен, рамо до рамо со граѓаните започнуваме со интензивни активности, рамо до рамо со народот до победа, истакна претседателот на СДСМ и премиер...

Здравје 29.03.23 | 09:14

Си патиме од главата: Мозокот нѐ тера да јадеме благо

 Склоноста кон слатки и масни закуски е нешто што мозокот самиот го учи и тоа нема многу врска со „недостатокот на волја“ за нивно избегнување, посочува ново истражување...

Свет 07.03.23 | 10:00

Франција ги замрзна цените на храната до јуни

Француската влада во понеделникот соопшти дека склучила договор со големите трговци на мало за ограничување на многу цени на храната, во обид да ги олесни инфлаторните...

Свет 05.03.23 | 16:16

Се намалува дозволената концентрација на неоргански арсен во белиот ориз

Европската комисија денеска усвои нови правила кои пропишуваат помали дозволени количини арсен во прехранбените производи, што е чекор во спроведувањето на европскиот...

Балкан 11.02.23 | 19:50

Германски и австриски спасувачи ја прекинаа потрагата по затрупаните во Турција, бесни бидејќи немаа вода и храна

Германската Федерална служба за техничка помош (германска служба за итни случаи) и германскиот огранок на хуманитарната организација Меѓународна советодавна група...

Економија 10.02.23 | 13:28

Ќе се укине повластената цена на струјата на компаниите што не ги поевтиниле производите

Компаниите од прехранбената индустрија што користат повластена цена на струја и кои не ги намалиле цените согласно договореното со Владата ќе ја изгубат оваа поволност,...

Црна хроника 02.02.23 | 16:05

Арачиновец фатен со 200кг храна со поминат рок, во магацин пронајдени нови абалажи за да ја пакува

Вчера во 11.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода А.Б.(43) од село Арачиново, скопско, затоа што при контрола во возилото „мерцедес“ со скопски...

Здравје 29.01.23 | 22:23

Храната што ја јадеме влијае на нашето расположение

Сите знаеме колку е важна исхраната, бидејќи освен што влијае на целокупното здравје, влијае и на расположението. Факт е дека од пандемијата, менталното здравје стана...

Економија 26.01.23 | 14:08

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека и оваа година ќе продолжат субвенциите за справување со економската и енергетската криза за што се предвидени 225...

Свет 24.01.23 | 12:31

Украинското министерство за одбрана како МВР: Kупувана храна по цени неколкупати повисоки од редовните

Заменик-министерот за одбрана на Украина поднесе оставка откако беше соопштено дека Министерството купувало храна по многупати повисоки цени од редовните. Прехранбени...

Македонија 24.01.23 | 09:24

Спасовски бега од одговори за скандалозните договори за набавка на храна во МВР, со нив МВР ќе троши 1,2 милиони евра годишно повеќе отколку до сега

Оливер Спасовски молчи и се крие од одговори за скандалозните договори тешки 13 милиони евра кои ги склучил со компанијата Индустри сервис за набавка на храна за министерството....

Македонија 23.01.23 | 12:09

Чулев: МВР со тендерот на Спасовски тендерира една третина поскапа храна од лани, а полицајците добиваат сува храна и конзерви

Денес продолжуваме со објавување на детали за двата договори од речиси 13 милиони евра, кои компанијата Индустри сервис ги потпишала со МВР на Спасовски. Договори преку...

Македонија 11.01.23 | 13:51

Фејзулаху: Храната во Пелагонија е безбедна, ќе се намали партиципација за периодот кога кујната беше затворена

По сомнежите за наводно труење со храна на студенти сместени во домот „Пелагонија“ во Скопје, мензата од денеска е повторно во функција. А студентите ќе бидат обештетени...

Балкан 09.01.23 | 08:36

Изгор цени: Храната во Бугарија поскапена за 50 посто

За две недели, индексот на пазарните цени (МПИ), што ги одразува големопродажните цени на храната во Бугарија, порасна за 0,61 отсто. Ова е уште еден рекорд од 2.316 поени на...

Свет 01.01.23 | 10:45

Третина од храната во светот се фрла, тоа е доволно да се нахранат сите сиромашни и гладни

Глобалните климатски промени, економските проблеми, политичката нестабилност, епидемиите и конфликтите ја заострија кризата со храна ширум светот, отежнувајќи го...

Свет 07.12.22 | 11:48

СТО: Земјите засилено го ограничуваат извозот на храна

Земјите ширум светот ги олабавуваат прописите за увозот, а го ограничуваат извозот, особено на храната и ѓубривата, предупреди Светската трговска организација (СТО). Во...

Свет 02.12.22 | 12:47

ФАО: Цените на храната стагнираа во ноември

Цените на храната останаа речиси непроменети во ноември, бидејќи падот на цените на житарките, млекото и млечните производи го неутрализираше поскапувањето на маслодајните...

Економија 19.11.22 | 15:10

Ковачевски најавува најмалку 10 отсто поевтинување на храната

Премиерот Димитар Ковачевски, кој е во работна посета на охридско-струшкиот регион, најави намалување од најмалку 10 отсто на цените на основните прехранбени производи. Како...