Ознака: херој
Свет 15.08.22 | 15:05

Загинал најдобриот украински пилот, националниот херој Антон Листопад

Во Украина загинал најдобриот украински пилот, Антон Листопад. „Киев Индипендент“, објави дека Листопад загинал битка, но не наведува на кој дел од фронтот. Во 2019 година...

Калеидоскоп 11.04.22 | 09:31

Мачор-херој го извадил сопственикот од пожар и му го спасил животот

Една мачор во рускиот град Саратов стана вистински херој откако го спаси својот сопственик кога избувнал пожар во станот. Како што соопштија од регионалната управа...

Македонија 04.02.22 | 11:25

Мицкоски: Само ако го слават како македонски херој Делчев, тогаш немам против заедничкото одбележување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека нема ништо против заедничкото чествување со Република Бугарија на великанот на Македонската револуционерна...

Калеидоскоп 07.02.21 | 16:52

Не престана да лае додека човекот не тргна по него – го одведе до напуштено новороденче

Додека се возел на својот мотоцикл низ планините кај Себу на Филипините, Хунрел Фуентес Ревиља бил пресретнат од улично куче кое почнало упорно да го следи и да лае....

Култура 10.02.20 | 13:40

„Титан“- документарен филм за охридскиот херој Марко Пејчиновски

Наскоро ќе биде премиерата на документарниот филм „Титан“, посветен  на охридскиот пливачки херој Марко Пејчиновски. Филмот е дело на режисерите Игор Јовчевски и...

Свет 05.08.19 | 09:34

Херој во Тексас спасувал деца за време на масакрот: Полицајци помислија оти јас сум напаѓачот

Американскиот воен ветеран Глендон Оукли е херој за многумина, откако за време на масакрот во Тексас затекнал деца без родители пред игротека и ги одвел на сигурно. Глендон...

Црна хроника 15.02.19 | 11:26

Момче ја скрши раката кога скокна да помогне, но продолжи да извлекува повредени

Нехат Амети и Рами Пајазити се двајца од хероите кои завчера по несреќата кај Карпалак беа првите кои им помогнаа на повредените патници од превртениот автобус на Дурмо...