Ознака: хакери
Црна хроника 12.05.20 | 22:43

Објавени мејлови и лозинки на вработените во две министерства од страна на грчки хакери

Грчките хакери „Силна грчка армија“ упаднаа во македонското Министерство за економија и во Министерството за финансии, па на „Твитер“ објавија листа со мејлови и...

Балкан 18.01.20 | 19:06

Сајбер војна: Турски и грчки хакери си хакираат сајтови

Како одговор на нападите на грчки владини сајтови од турска хакерска група, Анонимус Грција, попладнево излегоа со тврдење дека хакирале турски сајтови, меѓу кои и мејл...

Балкан 21.10.19 | 09:32

Хакери од Албанија се заканија со напад врз ТАНЈУГ

Хакерска група од Албанија се закани дека ќе ја нападне интернет страницата на српската новинска агенција ТАНЈУГ. Групата со име „Сајбер гард од Албанија“ тврди дека...

Свет 22.07.19 | 12:04

Хакери ја нападнаа руската тајна агенција

Непознати хакери ја извршиле најголемата кражба на податоци во историјата на Русија, што го загрозило проектот за правење на посебен интернет за да се заштитат националните...

Балкан 16.07.19 | 22:00

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани, по насилниот влез во системот на државната даночна управа, соопшти бугарската влада. Нападот...

Технологија 14.05.19 | 10:35

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук,...

Свет 04.01.19 | 16:27

Хакери украле милиони податоци на политичари и познати личности во Германија

Непознати хакери украле милиони податоци на германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, истакнувајќи дека ова можеби е најголемиот...

Свет 30.12.18 | 15:42

Американските весници нападнати од хакери: Нарушени се печатењето и дистрибуцијата

Печатењето и дистрибуцијата на дневниот весник „Лос Анџелес тајмс“ и други американски весници, вклучително и изданијата на компанијата „Трибјун паблишиг“ како...