Ознака: хакери
Балкан 07.09.21 | 10:36

Хакери го кутнаа пописот во Бугарија: Владата уверува дека податоците се безбедни

Хакери го нападнале Пописот кој започна да се спроведува во соседна Бугарија, соопшти Советот на министри. Во моментот се спроведува електронско попишување кое започна...

Црна хроника 31.07.21 | 10:29

Британски хакери краделе пари од сметка на фирма од Радовиш

Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава  за четворица државјани на Велика Британија, кои во периодот...

Свет 15.07.21 | 22:53

Стејт Департментот нуди награда од 10 милиони долари за информации за хакерски напади

Стејт департментот ќе понуди награди до десет милиони долари за информации кои би довеле до идентификување на лица вклучени во злонамерни хакерски активности, поддржани...

Свет 04.07.21 | 09:05

Хакери нападнаа илјада американски компании

Сајбер криминалци ја нападнаа американската фирма „Kaseya“ во саботата за да побараат пари од потенцијално можеби илјада компании опфатени со нивниот софтвер, што за...

Технологија 29.06.21 | 10:56

Пиратските игри содржат вирус што хакерите го користат за рударење криптовалути

Пиратирањето, поточно симнувањето игри за компјутер сега може да стане туѓа алатка за рударење криптовалути. Како што објави Би-Би-Си, „бесплатните“ верзии на видеоигри...

Свет 08.06.21 | 09:00

САД ќе прави коалиција против земјите што кријат хакери

Како дел од стратегија за борба против кибер нападите, САД имаат намера да формираат меѓународна коалиција која ќе им овозможи да ги изведат пред правдата земјите во...

Свет 11.05.21 | 11:43

Германската полиција предупредува: Хакери ги напаѓаат порталите за вакцинација

Порталите за вакцинација и производство на вакцини се повеќе се цел на сајбер-криминалци, предупредува Федералната криминална служба на Германија (БКА). Минатата година...

Македонија 24.07.20 | 14:44

Анонимуси се заканија со објавување на криминални меилови!?

Македонската хакерска група „АнонОпсМКД“ не престанува да им прави проблеми на македонските институции. Овојпат, нивниот таргет беа сајтовите на Министерството за...

Македонија 23.07.20 | 23:07

Македонските „Анонимуси“ ги нападнаа сајтовите на Министерствата за образование и здравство

Црна позадина со текст и слика од „Анонимуси“ се појави вечерва на сајтот на Министерството за образование и наука и на Министерството за здравство. Во моментов и двата...

Македонија 21.07.20 | 20:13

Првичен наод од МВР: Хакерите не интервенирале во изборните резултати, само погрешно ги прикажале бројките

Министерството за внатрешни работи најверојатно утре ќе достави првични информации, односно наоди до Државната изборна комисија за хакерскиот напад врз сајтот на...

Свет 16.07.20 | 17:09

Руски хакери се обиделе да одземат тајни податоци за развој на вакцина против Ковид-19

Хакери, поддржани од руските власти, нападнале британски, американски и канадски организации, кои разработуваат вакцина против новиот коронавирус, соопшти Националниот...

Македонија 16.07.20 | 15:04

МВР работи на откривање на хакерите кои вчера го паднаа сајтот на ДИК

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тиме.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал“ и сајтот на Министерството за внатрешни...

Македонија 15.07.20 | 23:34

Некој фрлил многу пари да го прави ова, вели сопственикот на „Тајм.мк“ за паднатите сајтови

Токму кога требаше да се објават конечната излезност на парламентарните избори и првичните резултати, истовремено паднаа сајтот на Државната изборна комисија и агрегаторот...

Црна хроника 12.05.20 | 22:43

Објавени мејлови и лозинки на вработените во две министерства од страна на грчки хакери

Грчките хакери „Силна грчка армија“ упаднаа во македонското Министерство за економија и во Министерството за финансии, па на „Твитер“ објавија листа со мејлови и...

Балкан 18.01.20 | 19:06

Сајбер војна: Турски и грчки хакери си хакираат сајтови

Како одговор на нападите на грчки владини сајтови од турска хакерска група, Анонимус Грција, попладнево излегоа со тврдење дека хакирале турски сајтови, меѓу кои и мејл...

Балкан 21.10.19 | 09:32

Хакери од Албанија се заканија со напад врз ТАНЈУГ

Хакерска група од Албанија се закани дека ќе ја нападне интернет страницата на српската новинска агенција ТАНЈУГ. Групата со име „Сајбер гард од Албанија“ тврди дека...

Свет 22.07.19 | 12:04

Хакери ја нападнаа руската тајна агенција

Непознати хакери ја извршиле најголемата кражба на податоци во историјата на Русија, што го загрозило проектот за правење на посебен интернет за да се заштитат националните...

Балкан 16.07.19 | 22:00

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани, по насилниот влез во системот на државната даночна управа, соопшти бугарската влада. Нападот...

Технологија 14.05.19 | 10:35

Хакери го нападнаа Ватсап

Хакери успеале во апликацијата за размена на пораки Ватсап да инсталираат софтвер што надгледувал одредени корисници, јави Би-Би-Си. Ватсап, во сопственост на Фејсбук,...

Свет 04.01.19 | 16:27

Хакери украле милиони податоци на политичари и познати личности во Германија

Непознати хакери украле милиони податоци на германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, истакнувајќи дека ова можеби е најголемиот...