Ознака: Град Скопје
Скопје 31.10.22 | 10:05

Утрово не возат неколку приватни линии, немаат пари за гориво а Град Скопје им должи 30 милиони денари

Автобусите со броевите 19, 20, 52, 54 и 22 од утрово не превезуваат патници, поради што жителите кои ги користат услугите на приватните превозници од Шуто Оризари, Ржаничино,...

Скопје 30.10.22 | 21:10

Приватните 19, 20, 22, 52 и 54 утре нема да возат поради долг од ЈСП и Град Скопје

Приватниот превозник на автобуски градски превоз „Макекспрес“ најави дека е можно од утре да не сообраќаат на линиите 19, 20,22, 52 и 54 поради неисплатен долг од страна...

Скопје 24.10.22 | 13:58

Град Скопје е заглавен заради неспособноста на коалицијата Арсовска – СДС, велат од опозициската ВМРО ДПМНЕ

Град Скопје е заглавен заради неспособноста на коалицијата Арсовска – СДС, реагираат од опозициската ВМРО ДПМНЕ. ЈСП беше блокирано заради неспособноста на Арсовска,...

Скопје 21.10.22 | 11:49

Вработените во ЈСП добија плати, градскиот сообраќај функционира нормално

Вработените од Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ ги добија платите за кои вчера протестираа со прекин на јавниот превоз во главниот град. Претседателот на...

Скопје 20.10.22 | 22:33

Битиќи: Одговорноста да се побара во управата на ЈСП, а потоа и во Градот Скопје

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи жали за состојбите во ЈСП Скопје и како што вели, неможноста Градот Скопје да одговори на уште една јавна услуга на...

Скопје 20.10.22 | 17:38

Управниот одбор на ЈСП едногласен: Градот Скопје му должи пари на претпријатието, Арсовска да си поднесе оставка!

Управниот одбор на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје ( УО на ЈСП Скопје ) на ден 20.10.2022 год., четврток, одржа итна седница и донесе одлука за реакција и демант...

Скопје 20.10.22 | 13:55

Во живо: Вонредна седница на Советот на Град Скопје

Советот на Град Скопје со втора вонредна седница за реѓавање на проблемот со платата на вработените во ЈСП.

Скопје 20.10.22 | 13:33

Град Скопје: Платите се обезбедени, а ЈСП продолжува со нормално функционирање

Град Скопје информира дека ЈСП продолжува со нормалното функционирање, откако градот Скопје изнајде решение за вештачки предизвиканата криза во претпријатието. Повикуваме,...

Скопје 18.10.22 | 13:10

Нема да дозволиме Скопје да остане без јавен превоз: Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје бара вонредна седница

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Град Скопје бара вонредна седница на Советот по случувањата со јавниот превоз во главниот град. Очигледно дека власта...

Скопје 12.10.22 | 21:41

Арсовска ќе си го мери рејтингот на анкети со милион денари од Град Скопје

Речиси еден милион денари ќе потроши градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска за спроведување анкета на јавното мислење, забележа „24 инфо“. Според информациите...

Скопје 30.09.22 | 12:47

Град Скопје: Советниците на Мицкоски го саборитаат работењето на ЈСП

Град Скопје реагира на обвинувањата на член на Советот на Град Скопје, советникот Филип Јаневски од партијата „Глас за Македонија“ дека добил закани од страна на в.д....

Скопје 29.09.22 | 14:19

Жестоки караници и препукувања меѓу директорите на Арсовска и советниците на ВМРО-ДПМНЕ

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од ВМРО-ДПМНЕ. На Советот на...

Скопје 29.09.22 | 14:11

Град Скопје со реакција: Жалиме што Абази одлучи партијата да ја стави пред интересот на градот

По повод оставката на заменик градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази стигна и реакција од Град Скопје. Тие велат дека Абази не била партиско решение и на функцијата...

Скопје 29.09.22 | 12:47

Андоновска до Арсовска: Честито коалиција со ДУИ, но чесно ќе беше ова да го направевте пред изборите

Марија Андоновска, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје на денешната седница на Град Скопје потенцираше дека од градоначалничката Данела Арсовска не добиле ниту еден...

Скопје 21.09.22 | 14:18

Град Скопје демантира: Не е вистина дека Финансиска полиција и МВР „влегле“ во градот

Целосна лага е дека Финансовата полиција и МВР по наредба на ОЈО го „треселе“ градот Скопје, уште помалку дека „влегле“ во градот како што наводно „дознале“ од порталот...

Скопје 20.09.22 | 12:23

Финансиска полиција и ОЈО го тресат Град Скопје, Арсовска давала изјава за прочистителната станица

Финансиска полиција и Основното обвинитество влегоа во Град Скопје. Овие две институции веќе неколку дена го проверуваат работењето на градските служби. Како што дознава...

Скопје 15.09.22 | 11:38

Пановски: Го разбирам Перински за реакцијата, јавните претпријатија доживеаја ренесанса во последните 6 месеци

Никаква средба не сме имале со градоначалничката Арсовска во смисла на работењето на градот, истакна Никола Пановски советник во Град Скопје, во вечерашното гостување...

Скопје 12.09.22 | 14:55

Ромите од Шуто Оризари вечерва ќе протестираат пред Град Скопје

Жители од скопската општина Шуто Оризари денеска ќе протестираат пред Град Скопје поради, како што велат, систематското игнорирање на општината од страна на Советот...

Скопје 12.09.22 | 10:12

Генералниот секретар на градот, Велковски си заминува од позицијата: Разочаран сум од слабиот потенцијал од Арсовска која има поинакви приоритети од ветените на граѓаните

Како човек кој секогаш одговорно и професионално си ги извршувал своите работни задачи морам да потенцирам дека за мене беше вистински предизвик да бидам на позицијата...

Скопје 11.09.22 | 15:04

Жители на Шуто Оризари ќе протестираат пред Град Скопје

Системското игнорирање на општина Шуто Оризари од страна на Советот и раководството на Град Скопје не поминува незабележано од граѓаните. Токму затоа граѓаните на...