Ознака: Град Скопје
Скопје 27.01.20 | 19:11

Итни мерки од Град Скопје: Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг

Бесплатен јавен превоз, поскапен паркинг и запирање на градежните работи на отворено се меѓу итните мерки и препораки на Град Скопје, кои стапуваат на сила од денеска,...

Скопје 26.01.20 | 23:05

Препораките за загадувањето од Град Скопје се исмевање на Шилегов со скопјани

Град Скопје и Петре Шилегов им ја потценуваат интелигенцијата на скопјани. Препораките за загадувањето од Град Скопје се исмевање и покажување фрапантна незаинтересираност...

Скопје 26.01.20 | 15:22

Место три, отсега до 10 изводи за лиценци за еколошки такси возила

Градот Скопје информира дека со измената и дополна на Законот за превоз овозможено е изводите од лиценца за возила за автотакси превоз, кои се еколошки такси-возила...

Скопје 26.01.20 | 01:56

Предупредувања и препораки од Град Скопје поради загадувањето на воздухот

Поради нарушениот квалитет на амбиентниот воздух и надминување на граничните вредности за партикуларните честички помали од 10 микрометри (РМ10), што е резултат на загадувањето...

Ракомет 24.12.19 | 14:57

Стоилов најдобар спортист на Град Скопје

Денеска во Големата Сала на Советот на Град Скопје се одржа доделување на наградите за Избор на најуспешни спортистки, спортисти, тренер и спортска екипа на Град Скопје....

Скопје 20.12.19 | 12:04

Ќе добиете слободен ден, ако дојдете да правиме елка: Вработените во Град Скопје уценети

Скопјани утре во 13 часот на плоштад „Македонија“ ќе се обидат да го урнат Гинисовиот рекорд за најголема елка во светот направена од луѓе. Додека во другите земји, на...

Скопје 17.12.19 | 11:21

Градот Скопје не кажува кој ќе го плати највисокиот хонорар на Балканот, опозицијата се сомнева во бизнис-зделка

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов доследен е во намерата да не открие кои се спонзорите кои ќе платат 100.000 евра за новогодишниот настап на Дино Мерлин на плоштад. Средствата...

Скопје 03.12.19 | 14:41

ДИЖС: Кај МЗТ не истекла солна киселина, имало само прокапување, а фирмата имала лиценца

Во кругот на МЗТ пред два дена немало истекување на солна киселина, туку капење на хлороводородна киселина со концентрација од 30-32 проценти која била складирана во метален...

Скопје 02.12.19 | 13:40

Кривична од Град Скопје против фирмата на која и истече солна киселина

Кривична пријава ќе поднесе град Скопје против фирмата на која вчера ѝ истече солна кисела во кругот на поранешната фабрика Металски завод Тито (МЗТ). По контролата...

Скопје 07.11.19 | 09:10

Присилна наплата и блокирање на сметките на должниците за 2018 година

Град Скопје ги информира граѓаните дека во согласност со одредбите од Законот за даноците на имот за присилна наплата јa почнa постапката за присилна наплата на неплатените...

Скопје 05.11.19 | 10:08

Град Скопје и „Хоа-Ангелчиња“ организираат тортијада: Тортите ќе бидат подарени на децата од социјално загрозените семејства

Викендов по 11-ти пат, во организација на Град Скопје и во соработка со Хуманитарната организација „Хоа-Ангелчиња“ ќе се одржи тортијада, каде ќе имате извонредна можност...

Скопје 01.10.19 | 15:56

Скопје доби нови контејнери и опрема за комунална хигиена

Нови 540 контејнери со капацитет од 3.200 литри, 30 контејнери за селектирање отпад од 2.200 литри, 950 корпи за џебен отпад, 12 електрични машини за вакумско чистење и десет електрични...

Скопје 01.10.19 | 09:58

Продажбата на Градската куќа е прва каде на формална аукција однапред се знае идниот купувач

Шилегов уште еднаш ја излажа јавноста. Советничката група на ВМРО – ДПМНЕ нема добиено барање за назначување на преставник кој ќе го мониторира скандалозниот процес...

Скопје 27.09.19 | 11:36

Град Скопје го продолжи рокот за аплицирање за стипендии на средношколци со попреченост

Градот Скопје информира дека го продолжи рокот на објавениот јавен повик на ден 16 септември 2019 година за стипендирање на ученици со попреченост од скопските средни...

Скопје 26.09.19 | 15:37

Советниците во Град Скопје изгласаа Градска куќа да се продаде

На денешната 41 седница на Советот на Град Скопје, по предлог на градоначалникот Петре Шилегов се стави на гласање и се изгласа одлуката за продажба на барокната Градска...

Скопје 18.09.19 | 11:27

Шилегов ќе ја трампа новата градска куќа со постара зграда

Крадоначалникот Петре Шилегов пред нова бонбона бизнис типична за власта, реагира советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје. Сомнежите се дека Градот Скопје...

Скопје 09.09.19 | 17:27

Се расчистуваат стрништа во Скопската Котлина

Град Скопје бесплатно расчисти пријавено стрниште во Скопската Котлина како дел од кампањата за елиминирање на палењето на нивите, со цел намалување на загаденоста...

Скопје 06.09.19 | 15:34

Над 1000 партиски војници му должат услуга на „Петре вработува“

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје посочува дека градоначалникот Петре Шилегов ја пренатрупува градската администрација со неквалификувани партиски...

Скопје 03.09.19 | 14:50

Моли се да те касне, оти ако само те брка не се важи

Доколку куче-скитник ве брка, ве лае или ве нападне – молете се и да ве касне. Барем така испаѓа. Инаку, ќе нема каде да се пожалите или да го пријавите својот проблем. Според...

Скопје 29.08.19 | 18:08

Шу праиме кога ќе ви се потроши бојата?

Град Скопје експресно реагираше и за зашлака „Школка“ во Градскиот парк, откако во герила акција ноќеска некој го нацртал Сонцето од Кутлеш на објектот кој преднекој...