Ознака: Гордана Сиљановска-Давкова
Македонија 24.07.24 | 19:18

Владо Јовановски: Ќе продолжам да отворам вакви и слични теми од единствена причина, да не станеме општество со кратка меморија или без меморија

„Некои прашања заслуживаат одговор”! Ден трети од објавувањето на онаа “историска”, фотографија, направена во поранешната вила на Тито, во поранешна Р. Македонија,...

Македонија 23.07.24 | 20:47

Претседателката Сиљановска Давкова имаше средба со претседателката на ЕБОР

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими Одил Рено-Басо, претседателка на Европската банка за обнова и развој. На средбата се разговараше за севкупната...

Македонија 23.07.24 | 19:05

Актерот Владо Јовановски до Претседателката Сиљановска Давкова: Во колумните на Дарко Митревски има „интересни” ставови за „македонските работи”, фрлите еден опуљ, на нив

Актерот Владо Јовановски на својот фејсбук профил објави фотографија за која напиша дека ќе ја постира се додека не му се разјаснат некои работи. Од денес па натаму,...

Македонија 23.07.24 | 18:21

Телефонски разговор Сиљановска Давкова- Вучиќ: Благодарност за укажаната помош за пожарите и подготвеност заеднички да го посетат Св. Прохор Пчински по повод 80. години од одржувањето на првото заседание на АСНОМ

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова попладнево оствари телефонски разговор со претседателот на Република Србија Александар Вучиќ. Во разговорот беа потврдени...

Македонија 23.07.24 | 18:03

Претседателката Сиљановска Давкова прими делегација од „Рамбл“, „Кантор Фицџералд“ и Трамп корпорација за медиуми и технологија

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими делегација предводена од Крис Павловски, основач и извршен директор на меѓународната компанија „Рамбл“,...

Македонија 23.07.24 | 16:15

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими норвешката амбасадорка Кристин Мелсом

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Кралството Норвешка, Кристин Мелсом. На средбата беа разменети мислења за билатералните...

Останати спортови 22.07.24 | 14:41

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими македонските олимпијци кои ќе настапат на Олимпијадата во Париз

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими македонските олимпијци кои ќе настапат на Летните олимписки игри што ќе се одржат од 26 јули до 11 август...

Македонија 20.07.24 | 17:23

Претседателката Сиљановска Давкова прими претставници на македонски здруженија во Албанија

Претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова денеска во Вила Билјана во Охрид, примила претставници на македонски здруженија во Република Албанија, соопштија...

Македонија 20.07.24 | 14:41

Средба на претседателката Сиљановска-Давкова со претставници на Обединетата македонска дијаспора

Претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова денеска во „Вила Билјана“ во Охрид ги примила Мето Колоски и Гордан Јорданов од Обединетата македонска дијаспора...

Македонија 18.07.24 | 11:56

Сиљановска Давкова ќе ги посети војниците кои го гаснат пожарот на планината Серта

Гордана Сиљановска Давкова, претседателката на државата и командант на врховните сили денеска во 12 часот ќе ги посети припадниците на Армијата кои учестуваат во гаснењето...

Македонија 14.07.24 | 21:36

Сиљановска Давкова по обидот за убиство на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова се огласи по неуспешниот атентат врз Доналд Трамп. Длабоко сум загрижена поради нападот врз поранешниот претседател...

Македонија 27.06.24 | 14:00

Средба Сиљановска Давкова – амбасадорот на Виетнам: Добра соработка на мултилатерален план и продлабочување на билатералните односи

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и амбасадорот на Виетнам До Хоанг Лонг на денешната средба во вилата Водно заклучија дека меѓу двете држави постои добра...

Македонија 26.06.24 | 13:18

Сиљановска Давкова го прими кинескиот амбасадор Џанг Ѕуо

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо, соопшти нејзиниот кабинет. На средбата е констатирано...

Македонија 25.06.24 | 15:46

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Килиан Вал, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Килиан Вал. На средбата беше потврдена важноста на долгорочната...

Македонија 25.06.24 | 13:50

Претседателката Сиљановска Давкова го прими косовскиот амбасадор, Флоријан Ќехаја

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Косово, Флоријан Ќехаја, соопшти нејзиниот кабинет. На средбата беа разменети...

Македонија 24.06.24 | 17:23

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими премиерот Христијан Мицкоски и членовите на новоизбраната Влада

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими премиерот Христијан Мицкоски и членовите на новоизбраната Влада, при што упати честитки за нивниот избор,...

Македонија 20.06.24 | 14:19

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Босна и Херцеговина, Драган Јаќимовиќ со кого разговараше за севкупните билатерални односи...

Македонија 19.06.24 | 15:00

Стојан Андов беше предводник на разумноста и трпеливоста со неговиот богат животен и професионален опит, кажа претседателката Сиљановска Давкова на комеморацијата

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на Комеморативната седница по повод смртта на Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна...

Вести 18.06.24 | 22:51

Сиљановска Давкова: На половина пат сме до успешна трансформација на високото образование, потребен е дијалог меѓу науката, политиката и општеството

За да го спречиме одливот на мозоци, како еден од најголемите ризици за идниот развој на науката, потребни ни се севкупни и темелни реформи во државата, и пред сè, во високото...

Македонија 18.06.24 | 22:36

Сиљановска Давкова: ФЕИТ има сериозен придонес во осовременувањето на наставно-образовниот процес и во создавањето технолошки лидери

ФЕИТ со севкупната работа, проекти, истражувања, иновации и следењето на глобалните образовни и научни текови, неспорно е дека е успешен и релевантен пример на добри...