Ознака: Германија
Свет 23.08.21 | 11:40

Во Германија од денеска речиси никаде не можете ако не сте вакцинирани: Ресторан, домови за стари лица, спортските сали, базени, фризери, хотели

Сојузната држава и сите 16 германски покраини донесоа заедничка одлука од денеска граѓаните да не можат да одат во кафеана или кино доколку немаат доказ за вакцинација,...

Свет 20.08.21 | 20:54

Кој од Македонија невакциниран ќе влезе во Германија мора во карантин

Поради растечкиот број на новоинфицирани со коронавирус, германската влада ги прогласи Македонија, Косово, Крит и други грчки острови за подрачја со висок ризик. Од...

Свет 18.08.21 | 10:32

Во Германија драматично се зголеми бројот на новозаразени со Ковид-19

Во Германија бројот на новозаразени со коронавирусот драматично се зголеми на повеќе од 8.000 за еден ден, што последен пат беше регистрирано во таа земја на 21 мај. Здравствените...

Свет 16.08.21 | 15:23

Германија бара единствена меѓународна позиција за Авганистан

Портпаролот на германската Влада, Штефен Зајберт, порача дека на меѓународно ниво треба да се разработи стратегијата за градење на односите со радикалното талибанско...

Свет 12.08.21 | 18:59

Германка заборавила да го провери лото ливчето: Со недели во чантата носела добитен тикет вреден 33 милиони евра

Официјални претставници на германската лотарија соопштија дека една жена во Германија со недели носела добитно ливче во чантата, дури и без да знае дека вреди околу...

Свет 12.08.21 | 12:41

Цените во Германија највисоки во последните 27 години

Потрошувачките цени во Германија во јули се зголемија најмногу во последните 27 години, објави Дестатис, посочувајќи на зголемените цени на енергијата, но и ниската...

Балкан 12.08.21 | 11:36

Британски дипломат во Берлин шпиунирал за руските служби

Германското Министерство за надворешни работи многу сериозно го сфаќа случајот со апсењето на Британец кој работел во Британската амбасада во Берлин под сомнение...

Балкан 11.08.21 | 22:21

Рама: Германија го поддржува „Отворен Балкан“ и бара итно потпишување на договорите за заеднички регионален пазар

Албанскиот премиер Еди Рама во објава на Твитер, наведува дека германската влада ја поддржува иницијативата „Отворен Балкан“ и побарала итно потпишување на договорите...

Свет 11.08.21 | 11:13

Во Германија ќе треба ПЦР тест за речиси секаде, но државата нема да го плаќа

Во Германија од 23 август сите невакцинирани ќе треба да  приложуваат негативен тест за секоја посета на болници и негувателски домови, како и за отворени или затворени...

Здравје 11.08.21 | 10:47

Скандал во Германија: Повеќе од 8.500 луѓе наместо вакцина против ковид примиле физиолошки раствор

Речиси 9.000 луѓе во Германија ќе треба повторно да примат вакцина против коронавирус, откако било откриено дека наместо вакцина против ковид, примиле физиолошки раствор. Тоа...

Свет 10.08.21 | 22:09

Невакцинираните Германци ќе мора да приложат негативен тест за секоја посета на болници, домови, фризери, базени

Германската влада од 23 август годинава ќе им наложи на сите невакцинирани и оние кои не го прележале коронавирусот да приложуваат негативен тест за секоја посета на...

Свет 07.08.21 | 21:54

Во Германија се фрлаат вакцини во ѓубре

 Се повеќе германски провинции ги фрлаат вакцините во ѓубре, а сега планот е да се донира вишокот на посиромашните земји, наведува Дојче веле. Од почетокот на пандемијата,...

Свет 06.08.21 | 15:37

Германски политичар под истрага поради поплавите, се терети за кобни пропусти

По разорната поплава во провинцијата Рајна, обвинителството го истражува гувернерот на областа Арвајлер, Јирген Фулер. Според јавниот обвинител во Кобленц, тој се товари...

Калеидоскоп 03.08.21 | 09:41

Градежен работник поради неисплатена плата седнал во багер и урнал дел од фасадата на штотуку изградена зграда

Незадоволен градежен работник, поради наводна караница околу плата, влегол во багер и урнал поголем дел од фасада на штотуку изградена зграда. Штетата е околу 500.000 евра. Полицијата...

Свет 01.08.21 | 23:36

Германија за септември планира трета доза вакцина за старите и ранливи граѓани

Германија планира од 1 септември да воведе примена на трета доза на вакцините против Ковид-19 за старите и ранливи лица, пренесува агенцијата Франс прес, повикувајќи...

Свет 01.08.21 | 14:03

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација или за прележан ковид, или негативен тест. Но, нема...

Свет 30.07.21 | 21:19

Од први август ќе важат нови правила за влез во Германија

Германската влада денеска усвои нова регулатива, со која се заоструваат правилата за влез во земјата со цел да се заштити од „увоз“ на вирусот корона. Според изјавата...

Балкан 30.07.21 | 18:00

Српски автобус излетал од автопат во Германија, повредени се 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени откако српски патнички автобус се превртел на автопат во Германија, на пат кон Берлин. Според неофицијални информации од Индекс.хр, возачот...

Свет 28.07.21 | 13:48

Над 50 отсто од населението во Германија е целосно вакцинирано против Ковид-19

Повеќе од половина од германските граѓани се целосно вакцинирани, соопшти денеска министерот за здравство Јенс Шпан, но се повеќе се зголемува загриженоста за забавувањето...

Свет 28.07.21 | 11:58

Поплавите ќе ја чинат Германија 500 милиони евра

Се повеќе осигурителни компании ги објавуваат своите проценки за износот на штетите предизвикани од поплавите кои ја зафатија Германија по силното невреме. Лидерот...