Ознака: фзом
Економија 02.04.20 | 09:34

Ако владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд, осигурениците нема да загубат ниту денар, а државата ќе добие пари

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ако Владата ја спроведе реформата во пензискиот фонд осигурениците нема да загубат ниту...

Македонија 28.03.20 | 09:45

ФЗОМ наплаќа неверојатно висока цена за тестовите, а Заев бара намалување на платите

Наместо за животите на граѓаните и санирање на економските последици од оваа страшна несреќа која го погоди светот, власта се занимава со личен профит, тендери и непродуктивни...

Здравје 24.03.20 | 17:53

ФЗОМ апелира: Не купувајте лекови без потреба

Да не се купуваат лекови без потреба и да се применува телефонска и електронска комуникација помеѓу осигурениците и здравствените установи. На ова апелира Фондот за...

Црна хроника 12.02.20 | 15:21

Контролори во ФЗОМ обвинети за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена истражна постапка, поднесе Обвинителен акт против две лица кои се товарат дека како соизвршители сториле кривично...

Црна хроника 24.12.19 | 17:00

ОЈО бара притвор: Двајца вработени во ФЗОМ примиле поткуп за да не пишуваат казна

СВР Скопје – Единица за економски криминал поднесе кривична пријава против С.З.(39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“...

Македонија 05.11.19 | 19:03

За повисоки плати ќе штрајкуваат и вработените во ФЗОМ

Вработени во скопската подрачна единица на Фондот за здравствено осигурување најавија штрајк, објави Телма. Претседателот на УПОЗ, Пеце Груевски за Телма изјавил дека...

Македонија 19.09.19 | 18:11

Одговорот на Дончев за скандалите во ФЗОМ: А што ве интересира вас тоа?!

Новинарот Бранко Героски од Плус инфо најави нов скандал во кој директно се вплеткани високи функционери – во случајов директорот на Фондот за здравствено осигурување...

Македонија 19.09.19 | 17:03

Давидовиќ: Обвинителството има цврсти докази против Филипче и Дончев во „Рекет 2“

На денешната прес-конференција адвокатот Звонко Давидовиќ, правен застапник на Вера Иванова, истакна дека вчера поднеле кривични пријави против министерот за здравство...

Македонија 19.09.19 | 08:40

Милошоски за Рекет 2: Имало ли изнуда на пари, месечни транши и пат до Струмица “кај Благајникот со брада”?

Рекет2: Поднесена кривична пријава против директорот на ФЗОМ Дончев и министерот за здравство Венко Филипче. Имало ли изнуда на пари, месечни транши и пат до Струмица...

Македонија 18.09.19 | 16:53

На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка за да се спречи шведска инвестиција во македонското здравство?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за здравство Венко Филипче е поднесена кривична пријава, во која оштетената скопјанка...

Здравје 12.09.19 | 15:29

ФЗОМ најави укинување на квотите за приватни аптеки

Од први октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство....

Здравје 10.09.19 | 17:41

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите,...

Здравје 12.07.19 | 18:03

Студентите без здравствено осигурување преку летото

Студентите во лето остануваат без здравствено осигурување. Доколку се разболат или имаат потреба од хирурска интервенција мора да платат приватно за терапијата или...

Здравје 22.04.19 | 15:45

ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за април поради морбилите и сезонските алергии

Поради сезонските алергии и прогласената епидемија на морбили на територија на цела држава, но и и по направена сондажа за искористеност на квоти за месец април на приватните...

Македонија 19.02.19 | 09:14

Поради грипот и морбилите ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за февруари

Фондот за здравствено осигурување на Македонија донесе одлука за линеарно зголемување на квотите за дополнителни 12.000 денари за секоја здравствена установа – аптека,...

Здравје 18.02.19 | 16:42

ФЗОМ ги зголеми квотите за лекови за февруари заради состојбата со грип и морбили

Фондот за здравствено осигурување на Македонија донесе одлука за линеарно зголемување на квотите за дополнителни 12.000 денари за секоја здравствена установа– аптека,...

Здравје 01.02.19 | 08:36

Промени во здравственото осигурување – проверете дали сте опфатени

Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека и годинава продолжува автоматската пререгистрација на лицата со ниски и повисоки примања, со цел да имаат...

Црна хроника 05.12.18 | 15:28

Поради нецелосни докази, одложено рочиштето за малата Тамара

На 12 декември ќе продолжи рочиштето за смртта на Тамара Димовска од Велес во кое се обвинети членовите на Првостепената и на Второстепената комисија, кои го донеле,...