Ознака: ФФМ
Фудбал 03.01.23 | 19:10

Пандев: Селекторот, спортскиот директор и претседателот на ФФМ ја растурија репрезентацијата

Ми недостига македонскиот дрес, тој дрес што најмногу го сакам и ценам и за кој што играв од срце, од љубов… Но, знаеме во Македонија кој и какви луѓе го водат фудбалот....

Фудбал 28.12.22 | 20:55

ФФМ реагира на изборот на АМС: Зарем победата над Италија не е подвиг на годината?

Фудбалската федерација на Македонија излезе со реакција околу синоќешниот избор на најдобрите во спортот за 2022 година на Агенцијата за млади и спорт. „Во последните...

Македонија 16.12.22 | 09:54

Закани за поставени бомби во „Ист Гејт“, ФФМ, хотел „Александар Палас“, салата „Борис Трајковски“

Сите летови се откажани поради дојава за поставена експлозивна направа на скопскиот аеродром. Во тек е итна евакуација на вработени и патници. Меѓу објектите под закана...

Фудбал 31.10.22 | 08:42

Стигна казната: 10.000 eвра ќе ја чини ФФМ свиркањето на бугарската химна

УЕФА ја одреди казната за инцидентите на мечот Македонија-Бугарија. Како и што се очекуваше, ФФМ за свиркањето на бугарската химна ќе треба да плати 10.000 евра. Исто така...

Фудбал 30.10.22 | 14:49

Младите му дадоа црвен картон на говорот на омраза и гласно кажаа: „Блокирај ја омразата. Сподели љубов!“

Денеска на фудбалските терени на Фудбалската федерација на Македонија, беше одржан спортски настан за подигање на свеста кај младите, семејствата, родителите и поддржувачите...

Фудбал 24.10.22 | 11:37

Судиска анализа на ФФМ: Пеналот на Гостивар е правилно досуден

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 9. коло на ВТОРА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Гостивар – ФК Вардар одигран на 23.10.2022 година анализирана...

Фудбал 30.09.22 | 13:29

Пандев: ФФМ стана приватна фудбалска федерација

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, Горан Пандев уште еднаш го искажа своето негативно мислење за Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Лидерот на...

Останати спортови 27.09.22 | 14:33

ФФМ до навивачите: Импресивно беше да се види како над 20.000 луѓе безусловно ја сакаат и бодрат Македонија, од првата до последната минута

Фудбалската федерација на Македонија преку социјалните мрежи им се заблагодари на навивачите кои присуствуваа на трибините на натпреварот Македонија-Бугарија. -Од...

Фудбал 16.09.22 | 15:00

Билетите за дуелот против Бугарија во продажба од понеделник

Продажбата на билети за последниот натпревар на македонската фудбалска репрезентација од групата 3 во Лигата на нации против Бугарија, на 26 септември на Националната...

Македонија 30.06.22 | 15:05

Судскиот совет смета дека судијата Нанев не прекршил ниту една етичка норма што патувал на сметка на ФФМ во Палермо

Судскиот претседател Лазар Нанев, кој навиваше на трибини со министерот за правда Никола Тупанчевски и обвинителката Фатиме Фетаи не го платил превозот до Италија...

Фудбал 02.06.22 | 11:04

Тетово ја слави титулата: Фудбалерките на Љуботен ќе го добијат шампионскиот пехар од ФФМ

Откако на драматичен начин ја освоија титулата во женското фудбалско првенство, фудбалерките на ЖФк Љуботен, денеска ќе го добијат и драгоцениот шампионски пехар. Тетовскиот...

Фудбал 28.05.22 | 11:37

Само албански знамиња истакнати на мечот Шкупи-Пандев, инспекцијата e повикана да реагира

Левица поднесе Иницијатива за вршење на вонреден инспекциски надзор до Агенцијата за млади и спорт, а против ФК Шкупи и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Како...

Фудбал 11.05.22 | 21:04

ФФМ ќе добие 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), заедно со преостанатите 54. Национални фудбалски асоцијации во Европа ќе добијат по 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти...

Фудбал 10.05.22 | 16:20

Суспендиран теренот во Тетово, ФФМ поведе дисциплинска постапка против Шкендија

Како одговор на инцидентите што се случија на неделниот натпревар против Шкупи, Натпреварувачката комисија на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска го...

Фудбал 29.03.22 | 18:39

ФФМ со мега премија: Нашите фудбалери ќе добијат околу 4,5 милиони евра за пласман на Светското првенство

Фудбалската федерација на Македонија ќе ги награди репрезентативците со премија во висина од околу 4,5 милиони евра во случај да обезбедат пласман на Светското првенство...

Македонија 29.03.22 | 08:26

Апасиев: За ФФМ има отворено неколку кривични истраги. И оп – обвинителка, судија и министер си лапкаат гратиси

Секое добро во Македонија мора да биде затруено со многу политика и заткулисни игри. Па така, гратисите од ФФМ за првите лица на правдата фрлија црна дамка на историската...

Фудбал 27.03.22 | 14:56

Навивачки чартер – летови за Порто, влезниците по цена од 820 денари

Продажбата на влезници за македонските навивачи за финалето од мундијалскиот бараж во Порто започнува денеска, соопшти Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) наведувајќи...

Фудбал 26.03.22 | 21:10

Додека чекаме доказ: „Правната тројка“ тврди дека сами си го платиле патувањето, а ФФМ им дале гратис билети за натпреварот

Фетаи, Тупанчевски и Нанев тврдат дека патувањето во Палермо го платиле од свој џеб, а докази дел од нив најавија за во понеделник, а за тоа како се нашле на летот со фудбалерите,...

Фудбал 14.03.22 | 09:00

Пандев удри по ФФМ и претедателот Сејдини: Tиe се најголемото зло што го има македонскиот фудбал

Горан Пандев за „Спорт 1“ ги прокоментира денешните случувања на редовното Собрание на кое не стана делегат заедно со уште двајца избрани на општинското собрание на...

Фудбал 01.03.22 | 11:47

Пандев избран за делегат на Собранието на ФФМ

Најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев е избран за делегат на Собранието на ФФМ преку ОФС Струмица. Поранешниот капитен на националниот тим преку видео врска...