Ознака: европа
Свет 20.03.22 | 22:33

Бајден ќе дојде во Европа, но не и во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден следната недела ќе ја посети Европа за да присуствува на неколку итни самити. Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на Твитер објави...

Здравје 14.03.22 | 12:36

Новата варијанта „делтакрон“ веќе се шири во Европа

Научниците го потврдија постоењето на нова варијанта на коронавирусот, која е мутација од варијантите омикрон и делта. Првите случаи на новооткриената варијанта веќе...

Свет 14.03.22 | 08:51

Расте трговијата и увозот на оружје во Европа

Европа забележа најголем пораст на увозот на оружје во последните пет години и трендот нагло ќе се забрза со оглед на информациите за повторно вооружување поради новата...

Балкан 11.03.22 | 10:46

Орбан: Унгарија нема да воведе санкции за руската нафта и гас

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја отфрли можноста земјата да воведе санкции врз Русија во енергенсите и да го забрани увозот на нафта и гас. Реакцијата доаѓа откако...

Свет 10.03.22 | 22:45

Макрон: Војната во Украина целосно ќе ја редефинира архитектурата на Европа

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека условите поставени од рускиот претседател Владимир Путин за прекин на огнот во Украина „не се прифатливи за никого“. Не...

Свет 07.03.22 | 19:57

Шолц: Европа во моментот не може без рускиот гас и нафта

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека увозот на енергенси од Русија е клучен за секојдневниот живот на европските граѓани и оти во моментот континентот...

Економија 07.03.22 | 09:17

Цените на гасот во Европа достигнаа нов рекорд!

Цените на фјучерсите на гасот во Европа достигнаа нов рекорд на сите времиња, надминувајќи 2.600 долари. Фјучерсите за гас во Европа го обновија својот историски максимум,...

Свет 10.02.22 | 10:54

Американската администрација им забрани пристап на новинарите до трупите на САД во Европа

Новинарите кои известуваат за Пентагон и американската војска изразија незадоволство до американската Влада бидејќи не им е одобрен пристап до трупите од околу 3.000...

Свет 04.02.22 | 08:58

Европските влади со мерки поради високите цени на енергенсите

Наглиот пораст на цените на енергијата на пазарот ги активира европските влади обидувајќи се да ги заштитат граѓаните од ценовниот шок и да им помогнат во плаќањето...

Свет 03.02.22 | 13:42

СЗО: Европа влегува во мирна фаза на ковид-19

Две години по избувнувањето на Ковид-19, Европа наскоро може да влезе во „долг период на смиреност“ поради високите стапки на вакцинација, полесната варијанта Омикрон...

Свет 31.01.22 | 12:42

Подваријанта на омикрон станува доминантна во делови на Европа и Азија

Варијантата омикрон на вирусот САРСКоВ-2, чија најчеста форма е позната како BA.1, сега ги опфаќа речиси сите инфекции со коронавирус во светот, иако драматичното зголемување...

Свет 21.01.22 | 13:36

Орбан: Ние сме задолжени за чување на „тврдината“, но Брисел не ни помага во овие напори, туку ни пука в грб

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Брисел не успева да придонесе во напорите за сузбивање на илегалната миграција. Орбан изјави дека Унгарија во моментов...

Свет 21.01.22 | 11:33

Подваријанта на омикрон забрзано се шири во Европа

На северот на Европа, подваријантата на сојот „омикрон“ на коронавирусот веќе брзо се шири, што е утврдено и во Австрија. Подваријантата „БА.2“ ги зафати Норвешка,...

Вести 13.01.22 | 15:40

Македонија на шесто место во Европа по смртност од Ковид-19

Според податоците на веб-страницата Ворлдометерс, шест земји во регионот се на црната листа по бројот на починати од Ковид. На врвот на листата е Бугарија, каде што починале...

Свет 13.01.22 | 15:25

Полска предупредува: Европа е поблиску до војна од кога било досега во последните 30 години

Европа е поблиску до војна од кога ѝ да е во последните 30 години, предупреди полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау за време на третата рунда дипломатски...

Свет 10.01.22 | 19:43

„Газпром“ повеќе нема да и продава плин на Европа преку платформата за електронско тргување

Руската компанија „Газпром експорт“ не планира да продолжи да продава гас во Европа на својата платформа за е-трговија ЕТП и нема закажано трговски сесии за оваа недела,...

Свет 31.12.21 | 12:12

Во Европа беснее птичји грип

Европа се соочува со, досега, најтешка епидемија од птичји грип, покажуваат податоците од истражувањата на институтот на германската влада. Во моментот се соочуваме...

Здравје 29.12.21 | 15:24

Рекорден број на заразени со Ковид-19 во светот во изминатата недела

Во изминатите седум дена урнати се нови рекорди во светот кога станува збор за инфекции со коронавирус, достигнувајќи над 935.000 заразени случаи дневно, објавија западните...

Свет 18.12.21 | 15:10

Омикрон брзо се шири низ Европа

Франција вчера воведе строги рестрикции за сите кои доаѓаат од Велика Британија. Досега, Британија е најпогодена во Западна Европа од новиот сој, а вчера беа регистрирани...

Свет 01.12.21 | 17:47

Омикрон регистриран кај 59 луѓе во 11 земји членки на ЕУ

Најмалку 11 земји членки на ЕУ досега регистрирале случаи на омикрон варијантата на корона вирусот. Како што соопшти здравствената агенција на Унијата, Европскиот центар...