Ознака: естонија
Свет 24.03.23 | 13:10

Естонија протера руски дипломат

Министерството за надворешни работи на Естонија соопшти дека денеска го повикало вршителот на должноста на руската амбасада во Талин и му врачило дипломатска нота...

Свет 23.01.23 | 11:48

Русија го намалува нивото на дипломатските односи со Естонија

Русија го намалува нивото на дипломатските односи со Естонија, како одговор на значителното намалување на бројот на вработени во руската Амбасада во Талин и уништувањето...

Свет 03.12.22 | 15:17

Естонија купува американски ракетни системи ХИМРАС за 200 милиони долари

Естонија, земја-членка на НАТО која граничи со Русија, ќе ги зајакне своите одбранбени капацитети со купување на високотехнолошкиот американски ракетен систем ХИМРАС. Договорот,...

Свет 16.08.22 | 21:52

Естонија ги затвора границите за руските граѓани

Естонија оваа недела ќе ги затвори границите за повеќе од 50.000 Руси на кои претходно им биле издадени визи, со што ќе стане првата земја во Европската унија што ќе спроведе...

Свет 16.08.22 | 14:47

Естонија отстранува советски споменици од Втората светска војна

Естонските власти почнаа да ги преместуваат спомениците од Втората светска војна од советската ера во пограничниот град Нарва, одлука што претходно предизвика предупредувања...

Свет 05.06.22 | 16:42

Падна Владата на Естонија

Плашејќи се дека Москва се обидува да ја дестабилизира Естонија, каде што се распоредени клучни британски трупи во рамките на НАТО, владата таму падна. Имено, естонската...

Свет 03.05.22 | 21:48

Официјален Талин го одби опозицискиот предлог за Естонија да бара дел од територијата на Русија

Естонскиот парламент се спротивстави на предлогот на опозицијата за повлекување на потписот на договорот за границата со Русија, откажувајќи се од територијалните...

Свет 21.04.22 | 14:54

Русија ги затвора конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија

Русија нареди затворање на конзулатите на Летонија, Литванија и Естонија и побара од нивните вработени да ја напуштат земјата како реципрочна мерка, соопшти денеска...

Свет 05.04.22 | 17:21

Летонија и Естонија затворија по два руски конзулата

Летонија нареди затворање на два руски конзулата во таа земја и му порача на персоналот да ја напушти земјата, соопшти денеска летонското Министерство за надворешни...

Свет 20.03.22 | 21:35

Премиерката на Естонија: Путин не смее да победи во оваа војна

Рускиот претседател Владимир Путин не смее да победи во оваа војна, изјави денеска естонската премиерка Каја Калас, додавајќи дека е вознемирувачки да се види што прави...

Свет 25.02.22 | 20:37

Дополнителни трупи на НАТО пристигнуваат во Естонија

Првите британски војници и камиони со дополнителна опрема стигнаа до Естонија за да го зајакнат тамошниот баталјон на НАТО, јави ДПА. Конвој со шест борбени тенкови...

Свет 20.11.21 | 22:20

Естонија поставува ограда на границите со Русија за да спречи „хибридна закана“

Вооружените сили на Естонија со помош на полицијата и граничната служба почнаа да градат привремени огради долж источните граници на земјата со Русија. Целта е да евие...

Македонија 25.09.21 | 09:11

Естонски пример: Најголемата придобивка од е-изборите е тоа што младите учествуваат во гласањето преку компјутер или паметен телефон

Со употреба само на дигиталниот потпис Естонија заштедува нешто повеќе од два процента од БДП, колку што е и уделот што земјата го троши на одбраната, со што оваа клучна...

Македонија 24.09.21 | 15:02

Карелсон: Со споделување на своето искуство Естонија може да помогне за евроинтеграцијата на Македонија

Естонската амбасадорка во земјава, Кристи Карелсон, порача дека Естонија покрај со политичката поддршка што ја дава за Македомнија, навистина може да биде од помош...

Кошарка 22.02.21 | 17:34

Победа на македонските кошаркари над Естонија во евроквалификациите, но остана без учество на ЕП

Македонската кошаркарска репрезентација остана без учество на Европското првенство, и покрај победата над Естонија попладнево во Перм од 86:84, што беше недоволна во...

Кошарка 22.02.21 | 09:23

Македонија денеска игра за пласман на кошаркарското ЕП!

Денеска во 15 часот најдобрите македонски кошаркари во меч против Естонија одлучуваат дали ќе се пласриаат на Европското првенство. По синоќешната одлична игра во која...

Свет 13.01.21 | 09:20

Премиерот на Естонија поднесе оставка поради корупциски скандал

Естонскиот премиер Јури Ратас денеска поднесе оставка поради корупцискиот скандал во врска со овозможувањето државен заем за претприемачот „Порто Франко“. Оваа изјава...

Кошарка 29.11.20 | 12:41

Короната ги врати кошаркарите дома, Македонија нема да игра ниту со Естонија

Машката сениорска репрезентација на Македонија се враќа дома, за Скопје, без да одигра ниту еден од двата предвидени натпревари во „балонот“ во Талин. Ракоодството...

Фудбал 11.10.20 | 20:20

Македонските фудбалери се спасија од голем срам, од Естонија се враќаат со реми

Македонската фудбалска репрезентација само три дена после пласманот во бараж финалето за пласман на ЕП не успеа да ја победи една од најслабите европски селекции, па...

Фудбал 11.10.20 | 19:58

Тројца членови на македонската репрезентација во изолација во Талин – еден е фудбалер!

Македонската фудбалска репрезентација се соочи со проблеми пред денешниот меч против Естонија во групата од Ц-дивизијата, откако тројца членови на селекцијата, од...