Ознака: ДЗС
Патувања 11.11.22 | 15:11

ДЗС: Во септември најмногу туристи во земјава дошле од Турција, Србија, Полска и Германија

Бројот на туристите во септември годинава изнесува 103 787, од кои 32,9 проценти се домашни, а 67,1 процент се странски. Во септември официјално се регистрирани 221 927 ноќевања,...

Економија 07.11.22 | 12:58

ДЗС: Трошоците на живот во октомври поголеми за 19.8 проценти, а цените на мало за 15.4 отсто

Трошоците на животот во октомври 2022 година, во однос на октомври лани, бележат зголемување од 19.8 %, а цените на мало од 15.4 %, соопшти Државниот завод за статистика. Во однос...

Економија 14.06.22 | 11:27

Државниот завод за статистика ќе спроведе Пробен попис на земјоделството од 15 до 30 јуни

Со Пробниот попис ќе бидат опфатени одреден број семејни земјоделски стопанства и деловни субјекти што се регистрирани и се занимаваат со активности поврзани со земјоделството,...

Македонија 03.06.22 | 20:55

Во функција е само еден од три „ер-трактори“ за гасење пожари

Сезоната на шумски пожари, надлежните ја дочекуваат со еден авион за гасење од воздух. Од вкупно три, во моментов подготвено за интервенција е само едно летало, анализира...

Македонија 04.04.22 | 23:09

Симовски: Направена е техничка грешка при презентирањето на бројот на атеисти

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, при гостувањето во Тема на денот на ТВ Сител, се осврна на техничката грешка во однос на податоците од...

Македонија 30.03.22 | 13:52

51 жител на Македонија се постари од 100 години

Пронајдени се 207 празни населени места, покажуваат податоците од пописот. Според возрасната структура, најголем процент од населението (7 отсто) – се во возрасната група...

Македонија 14.03.22 | 11:43

Македонија на второ место во светот по одвишна смртност според податоците од ДЗС?!

Според податоците од билтенот бр. 02/2022 на Државниот завод за статистика (ДЗС) пресметана е одвишната смртност, над очекуваната сезонска смртност по месеци, пишува...

Црна хроника 01.11.21 | 16:07

Спасено повредено лице пронајдено над селото Маловишта

По телефонска дојава од дежурната служба на СВР Битола до Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) на 31 октомври 2021 година е побарано спасување на повредено лице. Kако...

Македонија 12.09.21 | 13:13

ДЗС: Попишани над 300 000 граѓани

Државниот завод за статистика ја информира јавноста дека попишувањето продолжува со посакуваниот интензитет и темпо. Заклучно со вчерашниот ден, 11 септември, до 20 часот,...

Македонија 10.09.21 | 13:51

Попишувачите и денес имаат проблем со апликацијата

Пописните активности на терен течат, не се прекинати, а се спроведуваат со намален интензитет со цел техничкото усогласување да се заврши во најкраток можен рок и час...

Економија 09.08.21 | 11:56

Од 7,5 милиони евра буџет на ЦУК и ДЗС, 60% се трошат на плати, а само 700.000 евра на машини и опрема

Од 7,5 милиони евра буџет на ЦУК и ДЗС, 60% се трошат на плати, а само 700.000 евра на машини и опрема, покажува анализата на „Фактор“. Годинава Центарот за управување со кризи...

Македонија 08.08.21 | 01:19

ДЗС доби на располагање 50.000 литри керозин за акциите за гаснење пожари

Владата на вечерашната седница донесе Одлука да и дозволи на Дирекцијата за заштита и спасување, доколку постои потреба за акциите за гаснење на пожарите, без надомест...

Македонија 02.08.21 | 22:44

ДЗС: Граѓаните да се вклучат доброволно на местата каде што има пожари

Граѓаните да се вклучат доброволно во пожарот, апелира Дирекцијата за заштита и спасување: По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на Македонија,...

Црна хроника 02.08.21 | 20:29

ДЗС ги мобилизира тимовите за заштита и спасување од пожари – апел да се вклучат и доброволните противпожарни друштва

По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на државата, Дирекцијата за Заштита и Спасување одржи итен состанок со цел мобилизација на тимовите...

Македонија 29.03.21 | 14:10

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика...

Македонија 29.03.21 | 11:42

ДЗС: Не е точно дека може да се самопопишат лица кои се откажале од македонско државјанство

Државниот завод за статистика најостро ги демантира информациите што се појавија во јавноста дека постои можност да се самопопишат и лица кои се откажале од македонското...

Македонија 26.03.21 | 16:56

За власта не е важно што има заразени попишувачи, ВМРО-ДПМНЕ останува на зборот- пописот треба да се одложи

Власта и понатаму продолжува по секоја цена да го турка пописот. Иако бројот на заразени и починати од КОВИД-19 се од ден на ден расте, за власта тоа не е ни најмалку важно. Директорот...

Македонија 26.03.21 | 16:29

Кои се Дритон, Ваљон, Кујтим… кои ќе ја попишуваат дијаспората, а не се ангажирани од ДЗС?

Државниот завод за статистика (ДЗС) реагираше откако  екс пратеникот Илија Димовски на емисијата Само Вистина на Канал 5 откри јавно објавени информации според кој...

Македонија 22.03.21 | 16:15

Јасмина Ѓоргиева од ДЗС: Пописот се спроведува и ќе се спроведе целосно безбедно, по сите стандарди без застој

Во последното деноноќие се попишани повеќе од 20 илјади граѓани, државјани на Република Македонија кои живеат и престојуваат во странство, со што вкупната бројка на...

Македонија 04.03.21 | 15:54

ДЗС: Не може да се внесат 13 нули во полето за матичен број

Динамиката на попишување се одвива успешно. Бројките покажуваат дека досега се попишани над 22.000 лица од дијаспората, соопшти денеска Државниот завод за статистика...