Ознака: драмски театар
Култура 22.09.23 | 20:50

Регионалната театарска елита доаѓа во Драмски на Фестивалот РУТА, меѓу гостите е и српката актерка Бранка Катиќ

Второто издание на регионалниот театарски фестивал РУТА на почетокот на октомври ќе ги донесе ансамблите на водечките театарски куќи од регионот во Скопје. Со свои...

Култура 25.08.23 | 16:59

Драмски театар Скопје со претставата „Мојот маж“ учествува на фестивалот РУТА на Бриони во Хрватска

Драмски театар со претставата „Мојот маж“ гостува в среда на 30 август во Хрватска. На Бриони во организација на Театарот Улисис се одржува летното издание на регионалниот...

Култура 17.06.23 | 09:14

Пет награди за Драмски театар Скопје на фестивалот Војдан Чернодрински

Драмски театар Скопје со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ освои пет награди на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Оценувачката комисија во состав претседател...

Култура 21.05.23 | 15:03

Драмски театар гостува во Сараево со претставата „Чудесна терапија“

Драмски театар Скопје со претставата „Чудесна терапија“ денеска ќе гостува во Сараево на најновото издание на регионалниот театарски фестивал РУТА. Организатор на...

Култура 15.05.23 | 11:01

„Кафез кај кокони“ е претстава за кршењето на бариерите и предрасудите за тоа како се претставуваат и прифаќаат луѓето со поинаква сексуалност

„Кафез кај кокони“, според текст на францускиот автор Жан Пуаре, а во режија на Димче Николовски, која премиерно беше одиграна во саботата, на 13 мај, на сцената на Драмски...

Култура 12.05.23 | 13:02

Француската фарса „Кафез кај кокони“ премиерно во Драмски театар

На сцената на Драмски театар Скопје утре на 13 мај 2023 (сабота) во 20 часот е премиерата на претставата „Кафез кај кокони“. На текст на францускиот автор Жан Пуаре, режисерот...

Култура 24.03.23 | 11:23

Дипломската претстава „Семејство“ на студентите на ФДУ во Драмски театар

Утре, на 25 март, во 20 часот на сцената на Драмски театар Скопје ќе се изведе претставата „Семејство“ на авторот Роналд Харвуд. „Семејство“ е дипломска претстава на...

Култура 18.03.23 | 14:34

Премиера на дуодрмата „Емигранти“ вечерва во Драмски театар

Вечерва, на 18 март, во 20 часот, на малата сцената на Драмски театар Скопје премиерно ќе биде изведена преставата „Емигранти“ на славниот полски драматург и сатиричар...

Култура 23.02.23 | 10:32

Актерката Маја Вељковиќ Пановска е нов в.д. директор на Драмски театар, Катерина Коцевска се повлече од лични причини

Актерката Маја Вељковиќ Пановска е нов в.д. директор на НУ Драмски театар Скопје. Таа доаѓа на местото на досегашната директорка Катарина Коцевска Хаџи Василева која...

Култура 03.02.23 | 11:27

„Чудна случка со кучето во ноќта“ на Драмски театар ја крена на нозе публиката во Љубљана

Шест минути траеше аплаузот по завршување на претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ со која Драмски театар Скопје гостуваше во Словенија. Во Љубљана, од 31 јануари...

Култура 01.02.23 | 13:34

Драмски театар со „Чудна случка со кучето во ноќта“ вечерва гостува на фестивалот „РУТА Група Триглав“ во Љубљана

Претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ на Драмски театар Скопје вечерва, на 1 февруари ќе биде изведена во Словенија. Од 31 јануари до 4 февруари, во организација...

Култура 31.01.23 | 09:14

Драмски театар гостува во Словенија со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“

Драмски театар со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ гостува во среда на 1 февруари во Словенија. Во Љубљана од 31 јануари до 04 февруари во организација на...

Култура 02.12.22 | 09:05

Драмскиот театар гостува на фестивалот „РУТА Група Триглав“ во Белград

Драмскиот театар вечерва ќе настапи во Београдско драмско позориште со претставата „My name is Goran Stefanovski“ („Се викам Горан Стефановски“), во рамки на фестивалот „РУТА...

Култура 02.11.22 | 10:40

Драмски театар Скопје почнува да нуди блок-влезници

Драмски театар Скопје почнува да нуди блок-влезници со кои ќе се опфатат дел или сите наслови кои се на тековниот репертоарот во ноември. Со блок-влезниците се добива...

Култура 19.10.22 | 08:38

Со „Чудна случка со кучето во ноќта“ вечерва во Драмски театар завршува 10. издание на „Рута група“ Фестивалот

Со претставата на Драмски театар Скопје „Чудна случка со кучето во ноќта“ на режисерката Зоја Бузалковска вечерва во 20 часот завршува 10. издание на Фестивалот „Рута...

Култура 18.10.22 | 09:56

„Мирна Босна“ вечерва на Фестивалот „Рута Група“ во Драмски театар

Претставата „Мирна Босна“ во режија на Саша Пешевски, а продукција на Камерниот театар 55 од Сараево, ќе гостува вечерва во 20 часот во Драмскиот театар во Скопје, каде...

Култура 17.10.22 | 16:50

Душан Ковачевиќ, актер: Театарот ги прави луѓето подобри

Театарот ги прави луѓето подобри. Тоа е посебен медиум и е нужен за формирање на граѓанската свест, вели црногорскиот актер Душан Ковачевиќ. Тој е дел од претставата...

Култура 15.10.22 | 11:58

Београдско драмско позориште вечерва со „Диво месо“ во Драмски

Београдското драмско позориште вечерва со почеток во 20 часот ќе ја изведе „Диво месо“, во Драмски театар во Скопје. „Диво месо“ е по текст на Горан Стефановски, а претставата...

Култура 14.10.22 | 14:33

Исконска е потребата да се работат регионални проекти во театарот, вели актерот Милан Мариќ кој вечерва игра со Раде Шербеџија во Драмски театар

Исконска е потребата да се работат регионални проекти. Делиме исти проблеми, ист менталитет, мали се разликите, а ги сакаме тие разлики кај другиот и нè нервираат. Тоа...

Култура 13.10.22 | 16:50

Распродадени се картите за театарскиот фестивал „ Рута“ во Драмски театар, гости се Раде Шербеџија, Милан Мариќ, Александар Поповски

Сите карти за театарскиот фестивал „Рута група Триглав“ кој од утре, петок, 14 октомври ќе се одржи во Драмски театар Скопје се распродадени, соопшти денеска директорката...