Ознака: доналд трам
Свет 03.11.20 | 23:30

Трамп ги чека резултатите од изборите во Белата куќа со 250 гости

Соединетите американски држави денеска избираат претседател. Дали ќе биде сегашниот, Доналд Трамп или новиот, Џо Бајден, ќе се знае во текот на ноќта во зависност кој...

Свет 26.10.20 | 18:33

Советникот на Трамп најавува дека САД ќе излезат од НАТО ако победи на изборите

Џон Болтон, поранешен советник за национална безбедност на претседателот на САД, истакна дека ако Доналд Трамп да добие втор претседателски мандат, САД можат да заминат...

Калеидоскоп 14.08.20 | 17:01

Братот на Трамп е хоспитализиран

Секретарот за печат на Белата куќа, Кејли Мекени, во петокот ги потврди натписите во медиумите дека помладиот брат на претседателот, Доналд Трамп, Роберт е хоспитализиран. Американските...

Свет 07.08.20 | 07:37

Трамп го презеде првиот чекор кон целосна забрана на „TikTok“

Претседателот на САД, Доналд Трамп издаде извршни наредби со кои се забрануваат сите трансакции на американски лица со кинеските компании „ByteDance“ и „Tensent“, сопственици...

Вести 18.06.20 | 08:30

Прв странски лидер поканет во Белата куќа по паузата поради короната

Новата портпаролка на американскиот претседател Доналд Трамп, Кејли Мекени во изјава во средата откри дека претседателот на САД ќе го пречека првиот странски лидер...