Ознака: доктори
Здравје 25.03.20 | 20:48

Д-р Игор Николов: Кога го нема министерот да обезбеди опрема за персоналот, младите доктори сами се снаоѓаа

Кога го нема министерот да обезбеди опрема за персоналот, младите доктори сами се снаоѓаа, напиша на Фејсбук, д-р Игор Николов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Кога...

Здравје 24.03.20 | 10:51

Да се чуваме сите заедно! Се гледаме наскоро – порачуваат докторите од Дебар

На фејсбук страната на Лекарската комора на Македонија е споделена пораката од докторите во Дебар. Сограѓани, ситуацијата е сериозна. Пикот допрва нè чека, а каков ќе...

Свет 24.03.20 | 09:28

Италијанските доктори се на крај со силите, и самите заболуваат

Во италијанската болница Oglio Po, 25 од 90 лекари се заразени со новиот коронавирус, што зголемува притисок врз здравствениот систем кој веќе е преоптеретен од пандемијата. Петтина...

Свет 20.03.20 | 10:08

Уште 5 италијански доктори починаа од корона, а повеќе од 2.600 медицински работници се заразени

Уште пет италијански лекари починале од коронавирус, со што смртта од корона вирусот кај медицинските лица во земјата се искачила на 13, бидејќи се открило дека 2.629 здравствени...

Балкан 18.03.20 | 17:36

Заразени 48 здравствени работници, вкупно 418 случаи во Грција

Во карантин поради новиот коронавирус се околу 300 вработени во здравствениот систем во Грција, а заразени се 48 здравствени работници, информираат од Федерацијата на...

Здравје 15.03.20 | 13:53

Следете ги препораките, сетете се дека медицинските лица моментално дежураат за 0 денари

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари-АСМЛ се обрати преку фејсбук, барајќи од граѓаните да останат дома. Во вакви моменти, сетете се, дека плаќаме најмал процент...

Македонија 28.11.19 | 23:50

Тоа е тој грч на лицата на лекари донесени да го слушаат Зоран Заев

Тоа е тој грч на лицата, на лекари кои се донесени да го слушаат Зоран Заев, како се претставува за Дедо Мраз и дели нешто кое што не е точно односно патолошки лаже, вели...

Црна хроника 31.10.19 | 16:55

Уште еден напад врз медицинско лице, овојпат на Ортопедија во Прилеп

Нов напад врз медицинско лице е пријавен во полиција. Како што сооптшија од МВР, денеска во 09:45 часот Ј.К. (38) пријавил дека на вчера околу 22:30 часот во Градска болница-Прилеп...

Здравје 27.09.19 | 22:44

Лекарска комора: Против насилниците во здравствените установи да се презмат наjостри санкции

Лекарската комора преку соопштение апелира надлежните органи и институции да ги презмат сите мерки кои им се на располагање и најостро да ги казнат предизвикувачите...

Здравје 27.09.19 | 10:31

Нов напад врз доктори: Персоналот на болницата „8 Септември” на итен протест

Персоналот од Одделот за интензивна нега на болницата „8 Септември” утрово протестира пред канцеларијата на директорот Христијан Костов. Причината е напад врз персоналот...

Македонија 25.09.19 | 19:42

Со новиот закон на Филипче ќе се вработуваат доктори со список „од горе“

Во новиот Закон за ЗЗ на Филипче, стои истата одредба од Тодоров, при вработување во болници и клиники, комисијата има дискреционо право да прими кандидат лекар без оглед...

Македонија 19.09.19 | 11:44

Ранет лекар, претепан доктор, разрушени болници – Ова не е Калкута, ова е Македонија

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен по здравјето,...

Здравје 16.09.19 | 17:59

Четири месеци нема плата за лекарите од „Ало докторе“

Четири месеци нема плата за лекарите од „Ало докторе“. Се работи за 25 искусни доктори кои работат во кол-центарот и преку телефон им даваат совети на пациентите. Проектот...

Здравје 13.09.19 | 14:24

Обезбедување и мобилни патроли за болниците по нападите врз доктори

Приватна агенција за обезбедување во критичните здравствени установи, мобилни полициски патроли пред старата Градска болница, се дел од договорените мерки утрово...

Балкан 05.09.19 | 09:35

На Хрватска ѝ се потребни педијатри, гинеколози, анестезиолози и 12.000 медицински сестри

Во Хрватска има 62 болници и голем дел од нив се соочуваат со недостиг на персонал. Во моментов, во регистарот на медицински сестри има 40.224 медицински сестри и техничари....

Здравје 25.07.19 | 17:25

Директорите на здравствените установи нема веќе да полагаат директорски испит

Со најновите измени на Законот за здравствена заштита се овозможува здравствениот работник, односно соработник кој е именуван за директор да може да ја врши и понатаму...

Здравје 10.04.19 | 18:43

Еден лекар дневно има намера да си замине, апелирам до Владата ветените 100.000 денари веднаш да ги реализира

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци, како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи...

Здравје 06.03.19 | 18:14

На Македонија ѝ недостасуваат 600 лекари

Во земјава недостасуваат 600 лекари покажуваат анализите на министерството за здравство. Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета во охридската болница...

Македонија 14.02.19 | 22:55

Шефот на хируршкиот тим од „8 Септември“ раскажува за тешката ноќ

Во попладневните часови добил повик од дежурната екипа дека се случила сообраќајна несреќа и дека ќе мора да се мобилизираат сите. Доктор Ридван Бајрами, ден по тешката...

Македонија 09.02.19 | 17:18

На работното место доктори за медицина примени лица кои воопшто ги немало на ранг листата

На Фејсбук страницата Асоцијација на специјализнати и млади лекари се појави фотографија на која на работното место доктори за медицина во О.Е. Интерно одделение се...