Ознака: доктори
Економија 29.06.20 | 12:23

Стојаноски: Во првите 100 дена ќе дадеме бонус плата за сите лекари и припадници на МВР

Заштитата на здравјето и подигнувањето на квалитетот на здравствените услуги за граѓаните, ќе биде еден од нашите основни приоритети во периодот што следува. Како држава,...

Македонија 11.06.20 | 16:26

Од понеделник дополнителен тим доктори и сестри во Клиниката за инфективни болести и во „8-ми Септември“

Од понеделник десет лекари од државата и од клиниките, кои што имаат соодветна експертиза во областа на интерната медицина, пред се пулмологијата, како и десетина медицински...

Здравје 23.05.20 | 17:18

Ова е еден од најзначајните чекори во македонската медицина и навистина историски ден

Доктор Александар Николиќ од Аџибадем Систина, рече дека ова е еден од најзначајните чекори во македонската медицина и навистина историски ден, додека доктор Жан Митрев...

Здравје 23.05.20 | 14:20

Солзи, ракоплескање…докторите кажаа што случувало вчера при трансплатацијата на срце, исповед на лекарите

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно пресадување на овој орган од починат донор....

Калеидоскоп 19.05.20 | 15:28

Гевгелиските стоматолози Александар Петковски и Томе Каркалашев со песна ги поддржаа сите изложени на ризик од вирусот

Стиховите „Чукни во дрво, вистина е, надвор е пролет, живи сме“ е метафорична порака со која сакаме да изразиме поддршка и благодарност до нашите колеги доктори кои...

Свет 18.05.20 | 09:34

Незадоволни што не им се цени трудот: Докторите и медицинските сестри и свртеа грб на премиерката на Белгија

Премиерката  на Белгија, Софи Вилмес беше пречекан со тивок протест од персоналот во болницата во Брисел. Лекарите и медицинските сестри од болницата Сен Пјер се свртеа...

Свет 28.04.20 | 15:15

Германски доктори позираа голи поради недостаток на опрема: Голотијата покажува колку се ранливи

Група германски доктори позираa голи за да апелираат околу недостатокот на заштитна опрема, пренесува Гардијан. Протестот го нарекле „Blanke Bedenken“ или „Гол страв“, а...

Здравје 22.04.20 | 17:48

Персоналот на „Педијатрија-Д” повторно во служба на здравјето на дебарските деца

Медицинскиот персонал од приватната педијатриска амбуланта „Педијатрија-Д” во Дебар повторно е во служба на здравјето на децата од поширокиот дебарски регион. Амбулантата...

Свет 06.04.20 | 16:58

Белгиски научници истражуваат дали лековите за реума се ефикасни против Ковид-19

Девет научни центри во Белгија од денеска започнуваат со студија на лекови за реума во борбата против новиот коронавирус, Ковид-19. Целта на истражувањето е да се утврди...

Здравје 06.04.20 | 14:59

Ставиле свои фотографии на заштитните одела за да знаат пациентите со кого разговараат


Свет 05.04.20 | 20:33

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. Се претпоставува дека не се...

Македонија 05.04.20 | 14:48

Вработените во болниците молат за помош

Дали има некој да донира маски за поликлиника Јане Сандански? Струмичка болница бара капи… Ова се само дел од повиците на социјалните мрежи преку кои вработени во...

Здравје 25.03.20 | 20:48

Д-р Игор Николов: Кога го нема министерот да обезбеди опрема за персоналот, младите доктори сами се снаоѓаа

Кога го нема министерот да обезбеди опрема за персоналот, младите доктори сами се снаоѓаа, напиша на Фејсбук, д-р Игор Николов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Кога...

Здравје 24.03.20 | 10:51

Да се чуваме сите заедно! Се гледаме наскоро – порачуваат докторите од Дебар

На фејсбук страната на Лекарската комора на Македонија е споделена пораката од докторите во Дебар. Сограѓани, ситуацијата е сериозна. Пикот допрва нè чека, а каков ќе...

Свет 24.03.20 | 09:28

Италијанските доктори се на крај со силите, и самите заболуваат

Во италијанската болница Oglio Po, 25 од 90 лекари се заразени со новиот коронавирус, што зголемува притисок врз здравствениот систем кој веќе е преоптеретен од пандемијата. Петтина...

Свет 20.03.20 | 10:08

Уште 5 италијански доктори починаа од корона, а повеќе од 2.600 медицински работници се заразени

Уште пет италијански лекари починале од коронавирус, со што смртта од корона вирусот кај медицинските лица во земјата се искачила на 13, бидејќи се открило дека 2.629 здравствени...

Балкан 18.03.20 | 17:36

Заразени 48 здравствени работници, вкупно 418 случаи во Грција

Во карантин поради новиот коронавирус се околу 300 вработени во здравствениот систем во Грција, а заразени се 48 здравствени работници, информираат од Федерацијата на...

Здравје 15.03.20 | 13:53

Следете ги препораките, сетете се дека медицинските лица моментално дежураат за 0 денари

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари-АСМЛ се обрати преку фејсбук, барајќи од граѓаните да останат дома. Во вакви моменти, сетете се, дека плаќаме најмал процент...

Македонија 28.11.19 | 23:50

Тоа е тој грч на лицата на лекари донесени да го слушаат Зоран Заев

Тоа е тој грч на лицата, на лекари кои се донесени да го слушаат Зоран Заев, како се претставува за Дедо Мраз и дели нешто кое што не е точно односно патолошки лаже, вели...

Црна хроника 31.10.19 | 16:55

Уште еден напад врз медицинско лице, овојпат на Ортопедија во Прилеп

Нов напад врз медицинско лице е пријавен во полиција. Како што сооптшија од МВР, денеска во 09:45 часот Ј.К. (38) пријавил дека на вчера околу 22:30 часот во Градска болница-Прилеп...