Ознака: Cеверна кореја
Свет 15.01.22 | 10:57

Cеверна Кореја третпат овој месец тестира балистички ракети

Cеверна Кореја истрелала проектили за кои се верува дека се балистички ракети. Ова е трето лансирање на севернокорејски проектили за еден месец, соопшти јужнокорејската...

Свет 14.01.22 | 10:47

Хакери од Cеверна Кореја обвинети за крадење 400 милиони долари во криптовалути

Севернокорејски хакери украле речиси 400 милиони долари (291 милиони фунти) во дигитални валути, при најмалку седум напади на платформи за криптовалути минатата година,...

Свет 17.12.21 | 12:26

Ким Џонг-ун им забрани на жителите на Cеверна Кореја да се смеат или радуваат во тек на 11 дена

Cеверна Кореја во декември одбележува 10 години од доаѓањето на власт на претседателот Ким Џонг-ун, поради што тој издаде наредба со која им забранува на граѓаните да...

Свет 24.10.21 | 18:17

САД: Посветени сме на „одржлива и суштинска дипломатија“, но севернокорејските ракетни тестови се контрапродуктивни

Американскиот специјален пратеник за Cеверна Кореја, Сунг Ким, порача дека неодамнешните тестови на балистички ракети на Cеверна Кореја биле „загрижувачки и контрапродуктивни“...

Свет 15.10.21 | 11:00

Вака изгледаат бруталните вежби на војницита на Cеверна Кореја што го воодушевија Ким Џонг Ун

Еден севернокорејски војник со глава крши масивен бетонски блок, друг легнува врз клинци и искршено стакло и на неговиот стомак кршат друг бетонски блок, двајца други...

Свет 29.09.21 | 09:13

Ново стратешко оружје: Cеверна Кореја истрела хиперсонична ракета

Официјален Пјонгјанг соопшти дека вчера успешно е тестирана нова хиперсонична ракета, наречена Хвасонг-8. Cевернокорејските државни медиуми објавија дека новата ракета...

Свет 28.09.21 | 09:26

Cеверна Кореја лансирала неидентификувани проектили

Cеверна Кореја лансирала неидентификувани проектили кон отворено море, соопшти јужнокорејската армија. Министерството за одбрана на Јапонија, пак, соопшти дека била...

Свет 25.09.21 | 22:01

Cеверна Кореја подготвена за преговори со Сеул доколку постои взаемна почит

Влијателната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Јо-џонг, порача дека Cеверна Кореја ќе размисли за учество на Самит на двете Кореи, доколку тој се одржи...

Свет 10.08.21 | 10:14

Сестрата на Ким Џонг-ун ги предупреди САД поради воените вежби со Јужна Кореја

Ким Јо-џонг, сестрата на севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, предупреди дека Јужна Кореја и САД ќе се соочат со поголеми безбедносни закани, поради продолжувањето...