Ознака: бојкот
Балкан 14.05.23 | 19:10

Жителите во село Грабово ги бојкотираа и овие избори, четврти по ред

Жителите во село Грабово, општина Грамш, округ Елбасан ги бојкотираа и денешните локални избори поради недостиг на инвестиции, посебно во инфраструктурата. -Жителите...

Балкан 23.04.23 | 11:20

Србите не излегуваат на гласање на локалните избори во северно Косово

Во четири општини во северно Косово денеска се одржуваат вонредни избори за градоначалници на Cеверна Митровица, Звечен, Лепосавиќ и Зубни Поток. Граѓаните од српска...

Економија 11.04.23 | 12:57

Дванаесетти ден од бојкотот на машиновозачите, очекуваат исплата на вториот дел од платата за февруари

Машинскиот и помошниот персонал во Железници на РСМ Транспорт, којшто е во бојкот со прекин на железничкиот сообраќај веќе 12 дена, денеска очекува исплата на вториот...

Македонија 08.02.23 | 18:55

Учениците од МИГ ја бојкотираат наставата: Овде сме за да научиме повеќе, а не да работиме сами

Учениците од Математичко-информатичката гимназија втор ден ја бојкотираат наставата. Реагираат на изборот на наставниот кадар и нивната стручност. Го бараат квалитетот...

Фудбал 04.10.22 | 10:41

Ќе го игнорираат Мундијалот: Париз, Марсеј и уште четири француски градови најавија бојкот на СП во Катар

Шест француски градови најавија бојкот на Светското првенство во 2022 година во Катар, пренесува „Ge.globo“, повикувајќи се на Градскиот совет на Париз. Според спортскиот...

Македонија 24.05.22 | 10:16

Клековски: СДСМ моментално бојкотира, ВМРО-ДПМНЕ само блокира и има разлика во тоа

Најавената активна блокада од страна на ВМРО-ДПМНЕ не е бојкот. А, СДСМ моментално бојкотира, ВМРО-ДПМНЕ само блокира и има разлика во тоа. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ одат...

Македонија 04.05.22 | 13:57

Мицкоски: И СДСМ признаа дека Македонија е во криза, затоа ВМРО ДПМНЕ размислува за бојкот, заради организирање предвремени парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, при денешната посета во општина Карбинци, одговараше на новинарско прашање кое се однесува на вчерашните најави за...

Свет 27.03.22 | 20:31

Кулеба бара бојкот на француски синџир супермаркети

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, повика на бојкот на продавниците синџирот супермаркети „Ошан“, бидејќи француската групација која е сопственик...

Сцена 16.03.22 | 13:32

Кралицата Елизабета со културен бојкот – одбива да го предаде оружјето од 17 век на музеите на Кремљ

Кралицата се приклучи на културниот бојкот на Русија со задржување на мечевите наменети за Москва. Кралската колекција се согласи да позајми три оружја од 17 век на...

Скопје 16.02.22 | 09:23

Прекинат е бојкотот на наставата во ОУ „Љубен Лапе“, најден е заменски наставник по математика

Бојкотот во ООУ Љубен Лапе од Скопје од вчера е официјално прекинат, соопштија од Советот на родители. Причината за прекинот на бојкотот е отпочнување на разрешување...

Скопје 02.02.22 | 13:47

Наставничка по математика им се дерела на децата дека се грди и инвалиди: Родителите бојкотираат настава, директорката си поднесе оставка

Во основното училиште „Љубен Лапе“ во Аеродром има бојкот на наставата во шестите одделенија поради крајно некоректното, непрофесионално, неетичко и незаконско однесување...

Останати спортови 25.01.22 | 15:01

Путин: Русија и Кина се против политизација на спортот пред ЗОИ

Рускиот претседател Владимир Путин, обраќајќи им се на спортистите од неговата земја, порача дека Русија и Кина се против политизација на спортот и демонстративни бојкоти...

Македонија 01.01.22 | 18:57

Мицкоски: Бојкотот на парламентот е најдобар начин да го продолжиме мандатот на оваа влада која треба да си замине

Не сакам да ми кажуваат дека треба да се бојкотира Парламентот, дека треба да бидеме насилни, тоа не е решение. Тоа е одлична можност да им ја продолжиме кариерата на...

Свет 09.12.21 | 11:19

Кина: Државите ќе платат цена за дипломатскиот бојкот на ЗОИ

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако...

Економија 01.11.21 | 08:57

Машинскиот персонал во бојкот, железничкиот сообраќај во прекин

Машинскиот персонал во МЖ Транспорт АСД Скопје е во бојкот поради неисплатен втор дел од септемвриската плата, а во целосен прекин се товарниот и патничкиот железнички...

Македонија 06.09.21 | 15:17

Царовска: Да не се бојкотира наставата, ниту едно училиште не е затворено

Мила Царовска, министерката за образование и наука тврди дека ниту едно училиште не е затворено поради бојкот на наставата во знак на незадоволство од новата програма...

Македонија 06.09.21 | 10:42

Предупредувачки бојкот на наставата: Родителите револтирани бидејќи децата не добиле учебници

Денеска дел од родителите на ученици во четврто одделение во тетовскиот регион не ги пуштија децата на настава и го одржаа најавениот предупредувачки бојкот на наставата....

Македонија 05.09.21 | 18:40

Родителите одлучија: Од утре бојкот на наставата, нема да ги пуштаат децата на училиште поради вoвeдyвaњeто нa нoвaтa кoнцeпциja

Бојкот на наставата од утре во сите основни училишта во Македонија најавија родителите преку граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“. Незадоволни...

Вести 03.08.21 | 21:01

Mашиновозачите си останаа на зборот, бојкотот почна

Заради неисплатен втор дел од платата за месец јуни, машинскиот персонал во „Железници на Република Македонија„ (ЖРСМ), од денеска во 16 часот стапи во бојкот,...

Вести 03.08.21 | 14:34

Возовите нема да сообраќаат по 16 часот: Машинскиот персонал стапи во бојкот

Машинскиот персонал во Железници – Транспорт (ЖРСМ) донесе одлука за бојкот поради неисплатениот втор дел од платата за јуни годинава, поради што попладне по 16 часот...