Ознака: бојкот
Македонија 06.09.21 | 15:17

Царовска: Да не се бојкотира наставата, ниту едно училиште не е затворено

Мила Царовска, министерката за образование и наука тврди дека ниту едно училиште не е затворено поради бојкот на наставата во знак на незадоволство од новата програма...

Македонија 06.09.21 | 10:42

Предупредувачки бојкот на наставата: Родителите револтирани бидејќи децата не добиле учебници

Денеска дел од родителите на ученици во четврто одделение во тетовскиот регион не ги пуштија децата на настава и го одржаа најавениот предупредувачки бојкот на наставата....

Македонија 05.09.21 | 18:40

Родителите одлучија: Од утре бојкот на наставата, нема да ги пуштаат децата на училиште поради вoвeдyвaњeто нa нoвaтa кoнцeпциja

Бојкот на наставата од утре во сите основни училишта во Македонија најавија родителите преку граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“. Незадоволни...

Вести 03.08.21 | 21:01

Mашиновозачите си останаа на зборот, бојкотот почна

Заради неисплатен втор дел од платата за месец јуни, машинскиот персонал во „Железници на Република Македонија„ (ЖРСМ), од денеска во 16 часот стапи во бојкот,...

Вести 03.08.21 | 14:34

Возовите нема да сообраќаат по 16 часот: Машинскиот персонал стапи во бојкот

Машинскиот персонал во Железници – Транспорт (ЖРСМ) донесе одлука за бојкот поради неисплатениот втор дел од платата за јуни годинава, поради што попладне по 16 часот...

Македонија 03.08.21 | 14:13

Наставниците бараат повисоки плати или ќе има бојкот на наставата од септември

Наставничкиот пленум, со писма до министерката Мила Царовска и до синдикатите СОНК и НСОН, соопшти дека бара зголемување на платите на наставниците во основното и во...

Македонија 05.05.21 | 09:38

Царовска утре ќе се сретне со родителите на учениците кои ја бојкотираат наставата

Неформалната група родителите кои се против воведување дигитални ученици в четврток ќе се сретнат со министерката за образование и наука, Мила Царовска Како што информираше...

Македонија 04.05.21 | 15:26

МОН тврди дека нема бојкот на наставата: Од часовите отсуствуваат изолирани случаи

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека помали групи на ученици од неколку училишта во државата не ја посетуваат наставата организирана со физичко...

Македонија 04.05.21 | 08:33

Продолжува бојкотот на наставата, родителите испратија ултиматум до Царовска

Продолжуваат активностите насочени против предлогот на Мила Царовска и Владата за воведување на дигитални учебници во основното образование. Преку иницијативата...

Македонија 29.04.21 | 10:07

Организаторите на бојкот на наставата тврдат дека има одѕив

Фејсбук-групата на родители „Учебници и настава мора да има“ за денеска најави бојкот на наставата со барање да се стопира донесувањето на законот за учебници и наставни...

Македонија 28.04.21 | 14:35

Најавија бојкот на наставата: Граѓанска иницијатива со над 70 илјади приврзаници бара стопирање на законот за учебници

Неформална група граѓани здружени на Фејсбук со иницијатива „Учебници и настава мора да има“,  со над 70.000 приврзаници, денеска пред Министерството за образование...

Македонија 27.04.21 | 15:15

Средношколците од Струмица почнуваат со бојкот на политиките на Заев и Царовска

Струмичките средношколци од денес почнуваат со бојкот. Наредните работни денови нема да бидат присутни на онлајн предавањата. Главната причина е воведувањето на е-учебници...

Македонија 22.03.21 | 18:35

Казни од 300 евра ако одбиете да се попишете, а кој ќе поттикне бојкот- кривично гонење

Учеството во пописот е задолжително. За поттикнување бојкот ќе има кривично гонење, а оние кои ќе одбијат да се попишат ќе се казнуваат прекршочно со парични казни до...

Македонија 08.02.21 | 09:47

Матурантите го прекинуваат бојкотот, ако не им се прифатат барањата ќе кампуваат пред МОН

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание...

Македонија 04.02.21 | 19:58

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата од 6 до 12 февруари

Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата. По нашите средби со пратениците во Собранието, Сојузот...

Македонија 31.01.21 | 13:10

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот е неоправдан и на штета на матурантите

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат...

Македонија 31.01.21 | 10:28

Сојуз на средношколци: Продолжува бојкотот на настава од страна на матурантите

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите...

Македонија 28.01.21 | 14:36

Средношколците не отстапуваат од барањата: Hacтaвaтa ja бojкoтиpaaт 78 пpoцeнти oд мaтypaнтитe вo зeмjaвa

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура, каде се бара од нив наместо...

Македонија 27.01.21 | 15:23

Имате 21 неоправдан, вклучете се или ќе ве отстранат од школо: Професори вршат притисок врз матурантите кои бојкотираат

Професори и директори на училишта вршат притисоци врз матурантите кои ја бојкотираат наставата, се жалат средношколците. До редакцијата на Прес24 пристигнаа фотографии...

Македонија 27.01.21 | 10:25

СДСМ глув за критики, гласен за попис по договор меѓу Заев и Ахмети: Ќе го платиме ли скапо пребројувањето на сила?

Објавата на поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук каде тој го искажува својот став за пописот ги запали страстите на „Бихаќка“ и веднаш почнаа да бараат дежурни...