Ознака: бојан јовановски
Црна хроника 01.06.20 | 13:04

Пола од одеземената гардероба на Боки ја носат низ Скопје, тврди неговиот бранител

Адвокатот на Бојан Јовановски тврди дека е прекршена процедурата при одеземањето на неговата гардероба. Според Дукоски, Боки дел од таа гардероба ја имал уште во 2012...

Црна хроника 12.05.20 | 15:08

Одобрено обвинението за „Рекет 2“, ќе им се суди на Ременски, Боки и на татко му за „Меѓународен сојуз“

Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот кривичен суд Скопје го одобри во целост обвинението против правното лице „Меѓународен сојуз“ и пет други физички...

Македонија 08.05.20 | 09:40

ВМРО-ДПМНЕ: Сведочењето на Боки 13, покажува дека Заев знаел за милионскиот рекет

Зоран Заев во случајот Рекет ги предупредувал осомничените дека криминалот им е откриен. Сведочењето на првообвинетиот Бојан Јовановски, покажува дека Зоран Заев дебело...

Македонија 18.03.20 | 11:18

Боки 13 од Судот во Стразбур бара да го пушти во домашен притвор

Бојан Јовановски, првообвинет во аферата „Рекет“, преку Европскиот суд за човекови права во Стразбур бара времена мерка да биде ослободен од притворот во истражниот...

Црна хроника 06.03.20 | 10:57

Судијката кон Боки: Ова не е место за правење шоу

Пред почетокот на денешното рочиште, судијката Васка Николовска Масевска му се обрати на Бојан Јовановски за неговото досегашно однесување на рочиштата. Таа побара...

Македонија 04.03.20 | 13:21

Сведоците на Боки под притисок од власта да не се појават на суд!

Листата на сведоци на првообвинетиот во случајот „Рекет“ се намалува.  Според наши сознанија,неколкумина од нив кои беа најавени дека ќе сведочат во корист на Бојан...

Македонија 24.02.20 | 21:44

Катица Јанева и Бојан Јовановски сами не можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми без поддршка од власта

Во емисијата „Што не е јасно“, во интервју за телевизијата Алфа, Антони Милошоски истакна дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами не можеле да рекетираат бизнисмени...

Црна хроника 20.02.20 | 11:37

Рускоска кон Боки: Ова е судница, а не театарска сцена!

Жестока расправија имаа обвинителката Рускоска и Бојан Јовановски за тоа дали треба да излелезе од притвор. Боки го молеше судот за поблага мерка и дека нема да бега...

Македонија 20.02.20 | 08:09

Продолжува „Рекет“, ќе се сослушуваат сведоци на Боки 13

Денеска продолжува судскиот процес „Рекет“. На рочиштето е планирано да се сослушаат сведоци на одбраната, односно на Бојан Јовановски. Неговиот адвокат Сашо Дуковски...

Македонија 13.02.20 | 16:34

Боки 13: Пандорината кутија официјално ја отварам од овој момент

На крајот на денешното рочиште за случајот „Рекет”, Бојан Јовановски најави дека ќе ја отвори Пандорината кутија, за која зборуваше уште пред да биде уапсен, односно...

Црна хроника 11.02.20 | 22:23

Клиника за гастро: Боки 13 нема рак, туку хроничен гастритис

Обвинетиот Бојан Јовановски нема малигни здравствени проблеми, туку има хроничен гастрит, односно воспаление на желудникот. Ова денес го констатира судијката Васка...

Македонија 06.02.20 | 13:51

Дуковски ја покажа дијагнозата на Боки 13: Ова е тортура и ние тоа нема да го дозволиме

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски предновинарите ја покажа дијагнозата на неговиот клиент, која е издадена пред два дена од ГОБ- 8ми септември и која потврдува...

Црна хроника 06.02.20 | 13:04

Јовановски во Милано за три дена потрошил 148 илјади евра

Обвинителката Вилма Рускоска денеска во судот за случајот „Рекет“, објасни дека Бојан Јовановски за три дена во Милано потрошил 148 илјади евра. Шопингот кој Јовановски...

Македонија 06.02.20 | 12:58

Боки: Барам да се вештачи во целост мојот мобилен телефон

Обвинетиот Бојан Јовановски за случајот „Рекет“, денеска побара од судот да го вештачи во целост неговиот мобилен телефон. Тој објсни дека ова го бара во интерес на...

Македонија 06.02.20 | 12:22

Суми и до 10.000 евра: Обвинителството ги покажа фискалните сметки од луксузната гардероба на Боки

Обвинителството на денешното рочиште ги покажа фискалните сметки од гардеробата што ја купувал обвинитетиот Бојан Јовановски. Сумите од шопингот на Боки кој се одвивал...

Црна хроника 06.02.20 | 10:18

Боки се раздра во судница: Јас сум човек со малигнитет!

Денеска продолжува судењето за случајот „Рекет“. Пред почетокот на судењето Бојан Јовановски, познат уште и како Боки 13 ѝ дофрли на обвинителката Вилма Рускоска која...

Македонија 30.01.20 | 10:52

Дукоски бара да се прочитаат јавно марките од одземената гардероба на Боки

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дукоски побара од Обвинителството конкретно да каже каква гардероба е одземена при претресот во неговиот дом. Тој објасни дека во...

Македонија 29.01.20 | 11:18

Со пасошот на судијката Мери Дика, Боки 13 вршел поврат на данок

Судијката Мери Дика – Георгиевска од Апелациониот суд Скопје, кума на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13, прва денеска сведочи во предметот „Рекет“. При сведочењето...

Македонија 29.01.20 | 10:49

Кумата на Боки: Семејството Јовановски живееше како секое класично македонско семејство

На денешното рочиште за „Рекет“ сведочеше Мери Дика Ѓеоргиевска, која рече дека со Бојан Јовановски се во кумовски односи. Дика објасни дека е блиска со мајката на...

Македонија 27.01.20 | 13:13

Јовановски: Семејството нема да може повеќе да ми носи храна, затворската нема да ја јадам

По завршувањето на денешното рочиште за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски ѝ укажа на судијката дека нема да се појави на закажаната интервенција на 4 февруари. Тој...