Ознака: Бил Гејтс
Свет 12.01.22 | 14:49

Бил Гејтс за иднината на пандемијата: Коронавирусот наскоро ќе се третира како грип!

Основачот на компанијата Мајкрософт, Бил Гејтс, на својот Твитер профил разговарал за ситуацијата со коронавирусот со професорот Деви Сридар. Според него, постои можност...

Калеидоскоп 05.01.22 | 09:03

Пет прогнози на Бил Гејтс за 2022 година

Што очекува и предвидува во новата 2022 година еден од највлијателните луѓе на Земјата – Бил Гејтс?: 1. mRNA вакцините ќе останат најважниот резултат на пандемијата Пандемијата...

Свет 27.12.21 | 20:36

Бил Гејтс: Главен проблем во 2022 година ќе биде недовербата на народот во владите

Американскиот милијардер Бил Гејтс е оптимист за следната година, но изразува и загриженост за одредени прашања. Гејтс во текст насловен „Причини за оптимизам по тешка...

Свет 09.12.21 | 10:50

Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе заврши во текот на 2022 година

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејт, новиот омикрон сој на коронавирусот го нарече „загрижувачки“, но додаде дека „акутната“ фаза на пандемијата ќе заврши во 2022 година. Можеби...

Свет 09.12.21 | 08:27

Бил Гејтс: Aкутната фаза на пандемијата со коронавирус ќе заврши во 2022

Акутната фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на својот блог, но појавата на новиот сој омикрон ја нарече...

Свет 18.11.21 | 12:14

Гејтс: До следното лето ковид-19 ќе биде на ниво на обичен грип

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, смета дека до средината на следната година ковид-19 ќе предизвикува помалку смртни случаи од обичен грип. Во средина на природниот...

Здравје 11.11.21 | 18:57

Бил Гејтс: Очекував повеќе од вакцините

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“ и коосновач на хуманитарната фондација Бил и Мелинда Гејтс, смета дека е потребен огромен истражувачки напор, во вредност од десетици...

Свет 06.11.21 | 21:30

Бил Гејтс со застрашувачко предвидување: Светот мора да се подготви за нови пандемии

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, изнесе застрашувачко предвидување за светот и она што претстои. Гејтс нагласи дека светот мора да се подготви не само за нови пандемии,...

Свет 05.11.21 | 17:39

Бил Гејтс предупреди на нова опасност за човештвото

Милијардерот Бил Гејтс предупреди на самитот на ОН за климата во Глазгов COP26 дека, покрај пандемиите, постои и нова опасност за човештвото. Тоа, рече тој, може да бидат...

Балкан 25.10.21 | 10:17

Би го препознале ли: Бил Гејтс на лабава прошетка низ Бодрум

 Основачот на американскиот технолошки гигант „Мајкрософт“, Бил Гејтс го посети Бодрум – еден од бисерите на турскиот туризам. Тој пристигна таму со јахтата „Лана“,...

Калеидоскоп 17.10.21 | 11:25

Пораскошно не може да биде: Се омажи ќерката на Бил Гејтс

Џенифер Гејтс (25), ќерката на Бил и Мелинда Гејтс вчера се омажила за 30 годишниот Наџил Насар. Свеченоста се одржала на имотот на Гејтс во Њујорк кој се протега на 124 хектари. Невестата...

Свет 20.07.21 | 09:13

Бил Гејтс и Џорџ Сорос ја преземаат компанијата што произведува брзи ковид тестови

Конзорциум на инвеститори, предводен од Фондот за економски развој на Џорџ Сорос (СЕДФ) и Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, ќе финансира купување на британската компанија...

Калеидоскоп 09.06.21 | 14:09

Бил Гејтс на работа доаѓал со мерцедес, а кај љубовницата одел со порше

Бил Гејтс на работа доаѓаше со „мерцедес“, а потоа ќе заминеше со златно „порше“, што му го довезуваше асистентот, тврдат неговите соработници, кои сметаат дека тоа...

Калеидоскоп 24.05.21 | 21:58

Бил Гејтс има повеќе пари од британското кралство

Мелинда и Бил Гејтс трошат четири милиони долари годишно на даноци на недвижности само во САД. По 27 години брак, парот Гејтс собраа огромно богатство, а тие исто така...

Калеидоскоп 17.05.21 | 08:38

Бил Гејт во 2020 година го напуштил „Мајкрософт“ поради несоодветна врска со вработена

Бил Гејтс во 2020 година го напуштил Управниот одбор на „Мајкрософт“, кога бордот на директори спровел истрага за поранешна романтична врска на милијардерот со вработена...

Семејство 09.05.21 | 09:00

Тајниот договор на Гејтс: Со поранешната девојка секоја пролет на одмор

Пред Мелинда да влезе во „Мајкрософт“, но и во животот на Бил Гејтс во 1987 година, тој бил во врска со Ан Винблад, бизнисменка и инвеститор. Дека меѓу нив владеела нераскинлива...

Естрада 05.05.21 | 18:10

Неда Украден му се „пушта“ на Бил Гејтс: Дојди да остариме заедно

Веста дека Бил Гејтс се разведува, ја израдува Неда Украден. Свесна дека социјалните мрежи се моќна работа, Неда реши да испрати јасна порака до еден од најбогатите луѓе...

Семејство 04.05.21 | 11:29

По разводот на Бил и Мелинда Гејтс: Кому ќе му припаднат сите тие чипирани луѓе?

Бил и Мелинда Гејтс синоќа објавија дека се разведуваат по 27 години брак, а социјалните мрежи се преполни со реакции, посебно духовити. По многу размислувања, решивме...

Семејство 03.05.21 | 23:09

По 27 години брак се разведуваат Бил и Мелинда Гејтс

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс изјави дека тој и неговата сопруга се разведуваат по 27 години брак, објави Би-Би-Си њуз. Бил Гејтс е третиот најбогат човек во светот....

Здравје 23.04.21 | 12:05

Бил Гејтс: Се гледа крајот на пандемијата

Кога пандемијата нè погоди, сфативме дека тоа е глобален проблем и мораше да организираме ресурси на глобално ниво. Многумина помогнаа, особено Велика Британија, Франција...