Ознака: бехтел и енка
Економија 14.09.23 | 18:39

Желба има за градење, но не и работници: До „Бехтел и Енка“ стигнале само 360 сивија за 2.000 работни места

По повод официјалниот почеток на градежните активности на делницата Прилеп – Битола како дел од Коридорот 10д, надлежните оценуваат дека е мал бројот на македонски...

Економија 12.09.23 | 09:55

„Бехтел и Енка“ денеска ќе почнат со градежни активности на Коридорот 8

Првиот вицепремиер Артан Груби денеска ќе има свое обраќање по кое со минирање во близина на селото Горна Бањица, на потегот меѓу Гостивар и Кичево ќе биде означен стартот...

Македонија 15.08.23 | 11:34

Груби повикува на Саем за вработување организиран од „Бехтел и Енка“

Конзорциумот „Бехтел и Енка“, кој ќе ги гради Коридорите 8 и 10д, организира Саем за вработување, информира вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу...

Економија 14.08.23 | 10:20

„Брако“ се јави на повикот на конзорциумот „Бехтел и Енка“ за изградба на камп во близина на Гостивар

Велешката фабрика „Брако“ се јави на повикот на конзорциумот „Бехтел и Енка“ за изградба на камп во близина на Гостивар за сместување на повеќе од илјада работници...

Македонија 03.08.23 | 13:32

Уставен формираше предмет за измените во работните часови поради договорите со „Бехтел и Енка“

Од Уставниот суд информираат дека се формирани предмети за законските измени на Законот за работни односи и измената на ДУП Буњаковец 2. Хелсиншки комитет за човекови...

Македонија 03.08.23 | 13:07

Се отвара простор за манипулација со работните часови на автопатите: Уставен оформи предмет

Уставниот суд оформи предмет во кој ќе ја разгледува уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи и оспорените членови 1,2 и 3 во иницијативата...

Економија 19.07.23 | 12:30

За сликање, поставена табла и геомеханички испитувања, на Бехтел и Енка досега им се исплатени 167 милиони евра

Директорот на ЈПДП Ејуп Рустеми денеска информира дека кон „Бехтел и Енка“ досега се исплатени околу 167 милиони евра. Според Рустеми, моментно се вршат геомеханичките...

Македонија 13.06.23 | 10:28

Д-р Зибери од тетовскиот универзитет за плата од 70.052 денари ќе му помага на Груби за „Бехтел и Енка“

Професорката од Државниот универзитет во Тетово, д-р Семијал Хасани Зибери е избрана за помошник на Артан Груби, главниот и одговорен координатор на проектот за изградба...

Македонија 08.06.23 | 11:40

Милошоски: Ако ВМРО-ДПМНЕ влезе во Влада ќе го објавиме договорот со Бехтел и Енка

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски вели дека околу учеството на неговата партија во можната широка владина коалиција, целта ќе...

Македонија 04.06.23 | 11:17

Пендаровски: Указите што ги потпишав не се однесуваат на договорот меѓу Владата и „Бехтел и Енка“

Указите што ги потпишав не се однесуваат на договорот меѓу Владата и „Бехтел-Енка“, ниту пак се однесуваат на составот на Надзорниот одбор кој треба да ја надгледува...

Македонија 01.06.23 | 19:26

Антикорупциска го бара целиот договор со „Бехтел-Енка“

Нецелосниот договор со „Бехтел и Енка“ за изградба на Коридорите 8 и 10Д кој е доставен до Антикорупциската комисија го спречува ова тело да истражува дали има прекршувања...

Македонија 01.06.23 | 17:08

Груби: До ДКСК не е доставен целиот договор со „Бехтел и Енка“ поради клаузулата за доверливост

Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска изјави дека поради клаузулата за доверливост до Антикорупциската комисија...

Македонија 30.05.23 | 23:24

Ампева: Власта го искористи европското знаменце не поради европски норми туку да се избегне дебата со јавноста за законите за „Бехтел и Енка“

Мене самиот закон од јавен интерес односно законот за „Бехтел и Енка“ ми е спорен уште од самиот почеток. И тоа го кажа самата претседателка на Антикорупциска. Тие единствени...

Македонија 30.05.23 | 14:14

Стево, како тоа законот е противуставен ама ти ќе го потпишеш?

Стево како тоа законот е противуставен ама ти ќе го потпишеш?, прашува актерот Сашо Тасевски потенцирајќи му на претседателот Пендаровски дека тоа значи дека го крши...

Македонија 30.05.23 | 08:42

Димитриевски: Пендаровски имаше историска шанса, но очигледно е дека игра под диктат

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во вечерашното гостување во „24 Анализа“ на телевизија 24 во однос на законите за „Бехтел и Енка“ истакна дека...

Македонија 27.05.23 | 16:10

Ковачевски: Никогаш не ги прејудицирам одлуките на претседателот на државата или на претседателот на Собранието

Претседателот на државата е правник, тој има искусни правници коишто работат во неговиот кабинет, што јас исклучително ги ценам, и врз основа на анализата која што ќе...

Македонија 27.05.23 | 16:00

Пендаровски ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Претседателот на државата Стево Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледа измените на законите поврзани со коридорите 8 и 10д донесени вчера од Собранието, посочуваат...

Македонија 26.05.23 | 12:04

Недостасуваат делови од договорот со „Бехтел и Енка“, тврди Антикорупциска

Недостасуваат делови од договорот со „Бехтел и Енка“ што Владата го доставила до Антикорпциската комисија, вели претседателката Билјана Ивановска. Според неа, во...

Македонија 26.05.23 | 10:22

Нема инженер во светот кој зема 36.500 евра месечно, а овие не се ни инженери, вели Николоски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вчерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија објави нови делови од договорот за...

Економија 22.05.23 | 21:56

Тренчевска со утеха: Нема да има многу прекувремена работа

Прекувремената работа дури и со согласност нема да биде толку голема затоа што градежништвото зависи од временските услови, а ограничувањата за работа на високи и ниски...