Ознака: Балкан
Балкан 16.06.22 | 20:47

Дендиас: Иднината на Македонија и Западен Балкан е во ЕУ

Денеска сум овде во Охрид, на „Prespa Forum Dialogue“ за да го повторам цврстиот принцип на грчката надворешна политика дека иднината на Македонија, иднината на Западен...

Свет 24.02.22 | 18:13

ЕУ: Постои ризик од дестабилизација на Балканот

Високи дипломатски извори за МИА велат дека ќе се разговара и за Западниот Балкан на денешниот ЕУ самит, безбедносната проценка е дека не е исклучен ризик од дестабилизација...

Балкан 03.01.22 | 10:54

Столтенберг: Безбедноста и стабилноста на Западен Балкан се важни за НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата целосно ја почитува политиката на воена неутралност на Србија. Столтенберг во интервју за подгоричка...

Калеидоскоп 21.12.21 | 22:04

Вучиќ најави поевтини кафани за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека  се разговара како да се обезбедат повеќе попусти во хотелите и рестораните за граѓаните на трите земји. – Па...

Македонија Балкан 07.11.21 | 10:53

И по заминувањето на Меркел регионот ќе остане во фокусот на новата влада во Берлин

Ангела Меркел, често прогласувана за најмоќна жени во светот и една највлијателните и највпечатливите политички фигури, по 16 години се повлекува од активниот политички...

Балкан 26.10.21 | 08:42

Пензиите се највисоки во Хрватска и Црна Гора, а најниски во Босна и Херцеговина и Србија

Многу пензионери во земјите од регионот на Западен Балкан припаѓаат на дел од населението кое живее во многу тешка социо-економска ситуација, која, како што велат, секоја...

Балкан 11.10.21 | 08:25

Демографска слика за Балканот: Србија, БиХ и Хрватска постојано бележат негативен природен прираст

Земјите од Западен Балкан со години се соочуваат со лоша демографија, а експертите веруваат дека за тоа главно придонесуваат целокупната социјална средина, високата...

Македонија 10.10.21 | 16:32

Може да бидеме Швајцарија на Балканот, рече Заев, ама не кажа дали ќе нè кантонизира или ќе нè бугаризира?!

Земјата ги има сите природни убавини и богатства и можеме да бидеме Швајцарија на Балканот, „само што треба да бидеме единствени и да работиме на тоа. Ова е дел од извештајот...

Балкан 05.10.21 | 18:50

Борисов: На Балканот му треба мир за да напредува

Потребен е мир на Балканот за да напредува. За тоа се договоривме со претседателот на Хрватската демократска заедница во Босна и Херцеговина, Драган Човиќ, напиша на...

Македонија 01.09.21 | 09:27

ВМРО ДПМНЕ: Како со чиновничка плата од 1.000 евра Шилегов доаѓа до милионски имот и станува најбогат градоначалник на Балканот?!

Како со чиновничка плата од 1.000 евра Петре Шилегов доаѓа до милионски имот и станува најбогат градоначалник на Балканот?!, прашуваат од најголемата опозициска партија...

Здравје 01.08.21 | 18:30

Балканот го чекаaт екстремно пеколни температури во август, предупредуваат експертите

Шумските пожари беснеат во медитеранската област, а Светската метеоролошка организација објави податоци за екстремни горештини, како и карта на опасности од пожар. Имено,...

Балкан 21.07.21 | 12:49

Во фабриката во Ловеч каде се произведуваше „Москвич“, Бугарија ќе произведува електрични автомобили

Педесет години по производството на првиот „Москвич“, во фабриката во Ловеч во Бугарија се очекува првиот електричен автомобил. На терени на познатата фабрика „Балкан“...

Балкан 04.06.21 | 08:10

Германските власти тврдат дека Балканците им ја донеле короната

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан ја разгори јавноста со  тврдењето дека патувањата во посета на роднини на Балканот и во Турција минатото лето го иницираа...

Балкан 28.04.21 | 08:14

ЕУ ќе даде вакцини за Балканот, најмногу за Босна, а згора на тоа не кажува од кои

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската комисија Жеозеп Борел потврди дека Западен Балкан ќе добие 651.000 дози...

Балкан 31.03.21 | 13:05

Грчкиот министер се пофали: Грција има стабилизирачка улога во Источниот Медитеран и на Балканот

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, порача дека консолидација на мирот е  примарна цел на неговата држава и на Западен Балкан, каде што Грција долго време се...

Калеидоскоп 10.03.21 | 17:49

Српски сеизмолог предупредува дека на Балканот е можен силен земјотрес, можно е да биде во Македонија

Српскиот сеизмологот Славица Радовановиќ за „Блиц“ објаснува дека по оној во Петриња не е можно да се предвиди каде ќе биде следниот земјотрес, што секако нема да отстапи...

Свет 01.03.21 | 10:10

Банди од Балканот се подготвуваат за отворање на границите и „афтер корона забава“, предупредува австриски експерт

Директорот на Федералната криминалистичка служба на Австрија Андреас Холцер предупреди дека организирани криминални банди од Балканот и Источна Европа се подготвуваат...

Балкан 16.02.21 | 08:48

Пратеничка група во Германија сака да се укине олеснетото вработување на работници од Балканот

Германската десничарска екстремистичка партија АФД во Парламентот официјално побара укинување на Правилото за Западен Балкан за внесување неквалификувана работна...

Балкан 02.02.21 | 08:17

Само членките на НАТО Македонија и Црна Гора без вакцини во регионот

Истражувањето што го направи „Блумбер“ покажува дека Македонија и Црна Гора се единствените земји од регионот кои немаат ниту една вакцина. Во наше друштво се и Косово...

Балкан 28.12.20 | 13:17

ЕУ потврди дека вакцините за Балканот ќе дојдат подоцна

Европската комисија усвои денеска пакет од 70 милиони евра во рамки на Инструментот за претпристапна помош (ИПА 2), како поддршка за пристап на партнерите од Западен Балкан...