Ознака: Австралија
Калеидоскоп 01.08.23 | 09:14

Воспитувач од Австралија злоставувал 91 дете, снимал и објавувал на интернет

Поранешен австралиски воспитувач (45) е обвинет дека сексуално злоставувал 91 дете, го снимал злоставувањето и снимките ги објавувал на интернет. Полицијата вели дека...

Свет 29.07.23 | 08:55

Австралија направи договор да произведува ракети за САД

Австралија ќе произведува ракети за САД, потврди австралискиот министер за одбрана Ричард Марлс. Тој најави дека тоа ќе ќе се случи откако Вашингтон ќе и помогне на...

Калеидоскоп 27.07.23 | 08:56

Во Австралија, 11-годишна милионерка најави забава за нејзиното „пензионирање“

Пикси Кертис, 11-годишна австралиска милионерка, ќе организира забава по повод нејзиното „пензионирање“, откако нејзината мајка Рокси Јаченко ѝ укажала на важноста...

Свет 26.07.23 | 08:56

Судот во Австралија ја казни Мета со 14 милиони долари

Австралиски суд му нареди на сопственикот на „Фејсбук Мета Платформс“ (Facebook Meta Platforms) да плати казна во вкупна вредност од 20 милиони австралиски долари поради собирање...

Црна хроника 04.07.23 | 16:31

Австралијанци „пафкале“ марихуана во Охрид

На 03.07.2023 година во 22.00 часот, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид извршија контрола на патничко возило „БМВ“ со охридски...

Здравје 01.07.23 | 18:01

Австралија стана прва земја во светот која дозволи употреба на магични печурки и екстази за лекување на отпорна депресија и ПТСД

Австралија стана првата земја што ги класифицира психоделиците како лекови на национално ниво. Одобрувањето дозволува употреба на псилоцибин, кој се наоѓа во таканаречените...

Свет 12.06.23 | 09:37

Се враќале од свадба и загинале: Во автобуска несреќа животот го загубија 10 лица, повеќе од 20 се пренесени во болница

Повеќе од дваесет патници се пренесени во болница, едно лице е „критично“, а другите се „стабилни“, додаваат од полицијата. Автобусот се превртел во неделата навечер...

Фудбал 30.04.23 | 15:12

Teпачка на фудбал во Австралија: Суспендиран играч слезе долу на терен и му скриш четири заби на судијата

Скандалозни сцени пристигнуваат од Австралија. Имено, на мечот од Премиер лигата меѓу Гринејкр Иглс и Падстоу Хорнетс, дошло до брутален напад врз судијата на натпреварот. A...

Свет 07.02.23 | 11:45

Се урна „Боинг 737-300“ во Австралија

Во западна Австралија се урна авион „Боинг 737-300“, кој, како што јавуваат светските медиуми, бил ангажиран за гаснење пожар. Според информациите на австралиската ТВ...

Свет 02.02.23 | 08:44

Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета

Австралија ќе ја замени својата банкнота од пет австралиски долари на која е портрет на кралицата Елизабета Втора со нов дизајн што ќе ја одразува и почитува историјата...

Свет 01.02.23 | 09:29

Заврши паниката во Австралија: Пронајдена е радиоактивната капсула од 8 милиметри по која се трагаше со денови

Во Австралија е пронајдена исчезнатата мала радиоактивна капсула, што исчезна минатата недела, а бидејќи е многу мала, се вели дека се бара игла во стог сено. Капсулата...

Семејство 04.01.23 | 10:21

Мајка го пронашла безживотното тело на синот во базенот на соседот

Момче од Западна Австралија е пронајдено мртво во базенот на соседот, откако неговото семејство неодамна се преселило во нова куќа. Ајзак Пауел (3) бил во својот нов дом...

Свет 02.01.23 | 10:45

Се судија хеликоптери во Австралија: Четворица мртви

Четири лица загинаа во судир помеѓу два хеликоптери во близина на Златниот брег („Голден коуст“) во Квисленд, Австралија. Девет патници, пак, се повредени од кои тројца...

Свет 13.12.22 | 09:56

Во заседа во Австралија убиени шест лица, од кои двајца полицајци

Шестмина вклучително и двајца полицајци, беа убиени во стравична престрелка на оддалечен имот вчера во Австралија . Се сомнева дека станува збор за заседа. Полицијата...

Свет 12.12.22 | 16:37

Двајца полицајци и цивил егзекутирани во Квинсленд, Австралија

Тројца мажи, од кои двајца полицајци, се убиени во пукање во затскриен имот во Квинсленд, во Австралија. Во моментот на пукањето, на имотот имало четворица полицајци,...

Фудбал 03.12.22 | 22:05

Бајката на Австралија заврши: „Кенгурите“ чесно се простија од СП

Австралија немаше сили за изнанадување против големата Аргентина. Чесен пораз од 2-1 иако во финишот „кенгурите“ можеа да израмнат. Најголемото промашување го имаше ...

Свет 03.12.22 | 11:46

Г7 и Австралија ѝ се придружија на ЕУ во ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари за барел

Земјите-членки на Г7 и Австралија вчера се договорија за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел. Одлуката уследи откако земјите-членки на Европска...

Свет 28.11.22 | 08:35

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притвор за имигрантите, особено притворањето деца

Комитетот против тортура на Обединетите нации ја повика Австралија да ја укине мерката за задолжителен притвор за сите илегални мигранти, особено практиката притворање...

Фудбал 22.11.22 | 22:53

Франција лесно ја победи Австралија

Франција со убедливи 4-1 ја победи Австралија на стартот од Светското првенство, погледите беа вперени во Оливие Жиру кој со два гола се израмни со Тјери Анри по бројот...

Македонија 16.11.22 | 19:06

Разговори за соработката во образованието како и за размена на студенти и наставен кадар помеѓу Македонија и Австралија

Амбасадорката Билјана Стефановска-Сековска заедно со македонскиот почесен конзул во Западна Австралија, Зоран Ќосески, одржале средба со министерот за образование...