Земјотрес од 2 степени е регистриран во близина на Центар Жупа.

Епицентарот бил на 25 километри од оваа општина. И минатата недела имаше земјотрес во близина на Центар Жупа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.