Денеска се празнува најголемиот христијански празник Велигден, кога се слави воскреснувањето на Исус Христос. За овој празник има многу верувања што треба да се прави, но има и две работи кои никако не смеат да се прават на овој ден. Имено се верува дека на овој празник не треба доцна да се стане наутро и доцна да се легне навечер. Се верувало декатоа носи застој во напредокот.

Ако верувате во народните верувања сега знаете што треба да правите!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.