Ознака: Зоран Јовановски
Македонија 16.11.22 | 21:15

Јовановски: Многумина не го гледаат бранот што доаѓа, бидејќи не е локален, за да се справи со корупцијата и криминалот

Мислам дека е почнат процес на „прочистување на општеството“, вели поранешниот висок функционер на СДСМ, Зоран Јовановски. Многумина не го гледаат бранот што доаѓа,...

Економија 20.10.22 | 22:49

Јовановски: Сега е време на преживување, не за даночни реформи

Потпретседателот на ССМ Зоран Јовановски во гостување во вечерашното издание на емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека сега е време на преживување, а не за даночни...

Македонија 16.09.22 | 20:20

Резултатите од пописот ниту може, ниту смее да ги толкува кој како ќе стигне, без оглед на каква позиција е!

Резултатите од пописот НИТУ МОЖЕ НИТУ СМЕЕ да ги толкува кој како ќе стигне, без оглед на каква позиција е!, пишува на Фејсбук, Зоран Јовановски Си постојат меѓународни...

Економија 22.08.22 | 12:08

Јовановски: Во овој момент нема поголем проблем за македонската економија од цената на струјата

Во овој момент нема поголем проблем за македонската економија од цената на струјата. Владата мора да најде избалансирани решенија кои ќе му овозможат на бизнис секторот...

Економија 11.08.22 | 19:32

Се прашалува ли некој што ако Русија го запре гасот, Бугарија ја затвори границата за енергија и приватната фирма Те-То го остави Скопје без греење?

Еден од најдборите економисти во Македонија и поранешен висок кадар на СДСМ Зоран Јовановски се осврнува на проекциите за една од најтешките зими, која е на неколку...

Економија 30.06.22 | 14:06

Јовановски: Без работници нема компании, но и без компании нема работници

Потпретседател на Стопанската комора на Македонија, Зоран Јовановски, истакнува дека Стопанската комора во континуитет покренува разни иницијативи и доставува барања...

Економија 17.05.22 | 09:23

Јовановски: Затоа што 17 семејства трошат 30% од струјата мерките мора да се насочени кон ранливите групи

Според Регулаторна комисија за енергетика, од вкупно 660 илјади семејства во земјава, само 17 семејства трошат дури 30% од целото годишно производство на нашите хидроцентрали,...

Македонија 13.04.22 | 18:29

Јовановски со една поинаква перспектива за штрајкот, за образованието, за учениците, за наставниците…

За период од 30,5 години независност Македонија имала 19 министри за образование!!! Замислете фирма во која за 30,5 години се смениле 19 генерални директори. Што ќе си помислите...

Македонија 12.02.22 | 08:34

Јовановски: Цел свет со неизвесна иднина, само ние со неизвесно минато…

Цел свет со неизвесна иднина, само ние со неизвесно минато…, пишува на фејсбук профилот професорот Зоран Јовановски.

Економија 30.09.21 | 22:12

Зоран Јовановски: За најавата за четири часа работа во петок на администрацијата сигурно има економска анализа

Еден од најдобрите економски познавачи во Македонија, Зоран Јовановски на Фејсбук ја искоментира најавата на власта администрацијата да работи во петок само четири...

Македонија 09.07.21 | 21:33

Зоран Јовановски не планира да се врати во политиката

Еден од најдборите економисти Зоран Јовановски и поранешен кандидат за лидер на СДСМ објави дека не планира да се врати во политиката. Тој вели дека една амбасадорка...

Семејство 04.07.21 | 20:14

Јовановски: Денес има разни поводи за славење, ние си славиме годишнина од брак

Зоран Јовановски на својот фејсбук профил објави убава вест. Денес има разни поводи за славење, ние си славиме годишнина од брак

Фудбал 03.07.21 | 20:46

Јовановски: Чешка ја победи Холандија, изгуби од Данска, а судеше Холанѓанец-тоа не е во ред

Зоран Јовановски на својот фејсбук профил искоментира за Европското првенство во фудбал. Чешка ја победи Холандија. Следната утакмица Чешка губи од Данска и испаѓа....

Економија 24.06.21 | 10:40

Јовановски: Владата веќе нема простор за големи задолжувања

Зоран Јовановски, главниот советник на Управниот одбор на Стопанската комора за економски прашања, во панел-дискусијата на Скопскиот економски форум рече дека Владата...

Македонија 05.05.21 | 15:10

Јовановски: Како што ми се гледа мене, во тек е процес на дистанцирање…

Се раздвижува политичката сцена. Како што ми се гледа мене, во тек е процес на дистанцирање…, коментира економскиот експерт и некогашен висок функционер во СДСМ Зоран...

Македонија 23.04.21 | 21:28

Јовановски: Ленче Ристовска и Стојко Пауновски не се губитници, тие се никулци на новото време што доаѓа во земјава

Некогашниот потпретседател на СДСМ, Зоран Јовановски, ги коментира случувањата во државав во кои беше разрешен директорот на Државниот пазарен инспекотрат, Стојко...

Македонија 03.03.21 | 13:15

Јовановски: Ако сака да толкува историја, Георгиевски нека раскаже за продажбата на ОКТА

Не стивнуваат реакциите на јавноста по контоверзните предлози на експремиерот Љубчо Георгиевски за надминување на спорот меѓу Бугарија и Македонија. Герогиевски се...

Македонија 29.11.20 | 08:21

Јовановски: Се согласувам дека е време на храбри одлуки, само би додал, храброста е во достоинството и принципиелноста

Да не мешаме желба за членство во ЕУ и желба за следење на линијата на здравиот разум. Јас сум многу повеќе за членство во ЕУ од некои што денес за тоа се удираат во гради,...

Македонија 25.11.20 | 19:31

Јовановски: Има ли казна за говор на омраза против сопствениот народ и држава?

Има ли казна за говор на омраза против сопствениот народ и држава, прашува економскиот експерт и поранешен кадар на СДСМ Зоран Јовановски, кој се приклучи на острите...

Економија 04.10.20 | 21:08

Се секира ли некој што државата за една недела изгуби тројца економски експерти?

Во недела дена, тројца економски експерти од Македонија започнаа работен ангажман во странство, алармира  еконосмкиот експерт Зоран Јовановски на „Фејсбук“. Ги ставам...