Ознака: злато
Калеидоскоп 05.10.19 | 09:17

Во подрумот на политичар пронашле злато кое може дури и Грција да ја спаси од криза

Кинескиот политичар, 58-годишниот Џанг Чи ќе мора да даде добро објаснување за потеклото на златото кое е пронајдено во подрумот на неговата куќа. Џанг Чи, членот на покраинскиот...

Калеидоскоп 04.10.19 | 11:30

На свадба во Словачка, невестата во фустан од евра, момчето во смокинг од злато

Ромските свадби се познати по раскошот и кичот, како и по деталите за кои со денови по завршување на свадбената веселба се раскажува. Младите како и нивните фамилии со...

Свет 29.07.19 | 12:22

Уапсени четири лица за украдено злато тешко 720 килограми

Бразилската полиција уапси четири лица осомничени за кражбата на 720 килограми злато, што се случи во четвртокот на меѓународниот аеродром во Сао Пауло. Како што соопшти...

Останати спортови 05.07.19 | 23:41

Бесир Алили, борачот кој освои прво место на ЕП за кадети: Во Париз златото не ми бега!

Пред само две недели 16-годишниот борач Бесир Алили ги освои симпатиите на јавноста во Македонија, откако го освои златниот медал на Европското првенство за кадети, што...

Калеидоскоп 26.05.19 | 21:12

При изградба на патот Штип – Кочани е пронајдено еден тон злато?

Во кочанските села Жиганци, Уларци и Чешиново на големо кружат информации за пронајдено речиси 1 тон злато пронајдено при изградбата на патот Штип-Кочани. Повеќе во...

Балкан 21.05.19 | 10:00

Србија ќе ги зголемува своите резерви на злато

Србија ќе ги зголеми своите резерви на злато од постојните 20 тони на 30 тони до крајот на 2019 година, а потоа, во следната година и половина, до дури 50 тони, објави весникот...

Црна хроника 19.05.19 | 20:25

Два пиштоли и злато украдени од куќа во Скопје

Вчера во Полициската станица Драчево, Т.Ѓ. (75) од Скопје пријавил дека завчера во периодот од 18.30 до 23.50 часот непознат сторител извршил тешка кражба во неговата куќа. Сторителот...

Останати спортови 24.03.19 | 20:48

Дејан Георгиевски освои злато на Светскиот куп во Софија

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, повторно се закити со златен медал на Г1 светскиот куп, мулти европското првенство во Софија 2019 година. Овој...

Свет 28.02.19 | 16:49

Земјата која има најголеми резерви злато

Најголеми резерви на злато и девизи во Европа има Швајцарија, покажуваат податоците од референтниот извор „Ворлд фактобук”, кој работи при Централната разузнавачка...