Ознака: златен медал
Останати спортови 15.08.22 | 10:03

Злато на Израел Г2 опен за македонската таеквондистка Мила Рељиќ

Македонската таеквондистка Мила Рељиќ од клубот Тигри Скопје, викендот освои златен медал во конкуренција сениорки -62 кг на меѓународниот натпревар „Винер Израел...

Вести 30.03.22 | 10:07

Златен медал за Македонија на ЕУРОБАЛКАН КУП

Од 22-24 март на Копаоник во Србија се одрза скијачкиот ЕУРОБАЛКАН КУП на кој учествуваа и македонски натпреварувачи во состав Виктор Петков, Влатко Анастасоски и помладиот...

Култура 16.03.22 | 09:51

Златен медал за Трио Долче во Италија

Музичкиот состав Трио долче во кој членуваат професионалните музичарки :Андријана Дукоска (виолончело), Марија Шамоска Буџаковски (пијано), Светлана Богданоска Ристоски...

Останати спортови 05.02.22 | 11:09

Првото олимписко злато годинава оди кај Тереза Јохауг од Норвешка

Премиерниот златен медал на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг го освои норвешката претставничка во нордиско трчање Тереза Јохауг, која денеска победи во дисциплината...

Останати спортови 05.10.21 | 18:31

Златен медал за каратистот Недев на Европското првенство во Полска

Најдобриот македонски каратист Дејан Недев го освои златниот медал во кати на Европското првенство во карате во сениорска конкуренција, чиј домаќин беше полскиот град...

Останати спортови 08.08.21 | 11:11

Олимписко злато за српските ватерполисти

Ватерполо репрезентацијата на Србија по втор пат во историјата на Олимпијадите го освои златниот медал. Србите на крајот на последниот натпреварувачки ден иа Игрите...

Останати спортови 03.08.21 | 16:16

Илејн Томсон Хира дојде до историски двоен спринтерски успех и второ време во историјата на 200 метри

Јамајканката Илејн Томсон Хира го запиша своето име во историјата на Олимписките игри со тоа што стана првата атлетичарка којашто остварила двојна победа на 100 и на...

Останати спортови 27.07.21 | 11:48

Прв златен медал за Германија на Олимписките игри во Токио

Рикардa Функ од Германија освои злато во кајак за жени на Олимписките игри во Токио. Со оваа победа, Функ и го донесе првиот златен медал на својата земја на Олимијадата...

Останати спортови 20.02.21 | 19:03

Златното момче Дарио Ивановски: Нов Балкански шампион на 3.000 метри

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски го освои првото место на Балканскиот шампионат во Турција на 3.000 метри во сала. Ивановски го освои првото место и златниот медал...

Здравје 14.09.20 | 15:51

Злато за медот на Нојкови од неготинско Дисан

Златен медал освоил медот на семејството Нојкови од неготинското село Долни Дисан на меѓународен саем во босанскиот град Тузла. Дисанското злато се препознава. Само...

Останати спортови 01.03.20 | 22:13

Златен медал за Емил Павлов на К1 Премиер-лигата

Емил Павлов го освои златниот медал на силната карате Премиер-лига во Сацлбург, Австрија откако во финалниот меч со 5-4 го совлада актуелниот светски шампион, Италијанецот...

Ракомет 26.01.20 | 11:07

Хрвати го окупираа Стокхолм: Не им кажавме на жените, одиме по златниот медал!

Хрватски навивачи го окупираа шведскиот град Стокхолм, каде што денеска попладне во 16,30 часот е закажано финалето на ракометното Европско првенство (ЕП). Хрватска во...

Останати спортови 21.09.19 | 21:23

Стаменковски со златен медал во пауер-лифтинг се враќа од Атланта

Шампионот Бошко Стаменковски вечерва постигна уште еден огромен успех на Светското првенство во пауер-лифтинг кое се одржува во Атланта, САД. Македонскиот претставник...

Останати спортови 31.03.19 | 10:16

Злато во бенч-прес за Стаменковски на првенството во Црна Гора

Отвореното првенство на Црна Гора во пауер-лифтинг кое се одржа во градот Колашин, на каменичанецот Бошко Стаменковски му донеде нов златен медал во дисциплината бенч-прес...

Останати спортови 24.01.19 | 10:36

Македонските хокеари освоија злато во Германија

Македонската хокеарска репрезентација феноменалната низа на резултати ја заокружи со завршна победа во големото финале на „Девелопмент купот“, остварувајќи голем...