Ознака: зима
Патувања 29.07.22 | 14:09

Зимата доаѓа, време е да се преселите во Русија

Русите објавија видео во кое ги повикуваат луѓето да ја поминат претстојната зима во нивната земја. Ова е Русија, земја на вкусна кујна, убави жени, евтин бензин, богата...

Економија 28.07.22 | 08:41

Власта најавува најтешка зима на енергетски план

Сите подготовки за престојната зима во делот на енергетиката се направени, уверуваат надлежните кои не кријат дека не чека една од најтешките зими во последните децении....

Црна хроника 30.01.22 | 19:56

Среде зима се гаснел пожар во шума во Сарај

На 29.01.2022 во 18.00 часот во Полициското одделение Сарај било пријавено дека помеѓу с. Ласкарци и с. Буковиќ настанал пожар при што горела нискостеблеста шума. Пожарот е...

Сервиси 25.01.22 | 08:42

Зимата ги покажува забите: Во Маврово и Берово утрово -20 степени

Во Маврови Анови и Берово утрово се измерени -20 степени, на Попова Шапка -18, во Битола и Крива Паланка -16, Крушево -15, Тетово и Прилеп -13. Во Охрид, Штип и Виница се регистрирани...

Сервиси 23.01.22 | 08:00

Сончево време со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот...

Сервиси 21.12.21 | 12:12

Ни доаѓа вистинска зима

Ниски утрински температури се очекуваат утре и задутре. Наместа ќе се спуштат и под -10 степени. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи, утре утринските...

Калеидоскоп 21.12.21 | 09:38

Започнува зимата: Денес е најкраткиот ден во годината

Зимата започнува денеска во 16 часот и 59 минути, а во исто време, летото започнува за жителите на јужната хемисфера. Сонцето изгрева во 7:12, а заоѓа во 15:59 часот, што значи...

Сервиси 21.12.21 | 08:15

Денеска е првиот ден од зимата

Денеска вторник, 21 декември 2021 година, 355-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 10 дена. Денеска е првиот ден од зимата, која официјално ќе настапи...

Технологија 18.12.21 | 13:59

Поради овој трик во станот ќе ви биде многу потопло

ПВЦ прозорците имаат летни и зимски позиции што ги прилагодувате според вашите потреби. Сепак, многумина не го знаат тоа. Повеќето мајстори ќе го остават прозорецот...

Сервиси 07.12.21 | 19:04

Не очекува блага зима

Оваа зима се очекува да биде со натпросечни температури и количини на врнежи во однос на многугодишниот просек 1981-2010 година, покажува сезонската прогноза на УХМР изработена...

Калеидоскоп 15.02.21 | 11:58

Зимата губи здив, ни доаѓа пролет: Урош излезе од пештерата и не ја здогледа својата сенка

Мечката Урош од Белградската зоолошка градина ја даде својата „прогноза“ за времето. Имено тој денеска уживал на утринското сонце и на тој начин предвидел колку ќе...

Сервиси 10.02.21 | 17:55

Пороен дожд, силен ветар, снег – времето потсетува дека се уште е зима

УХМР за утре најавува пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70 километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување...

Македонија 16.01.21 | 12:30

СДСМ ги изненади зимата и ги оставија студентските домови без греење, откако се донираше нафта, се пофалија со донацијата

СДСМ ги изненади зимата и ги оставија студентските домови без греење, откако се донираше нафта, се пофалија со донацијата. Единствениот студентски дом во Скопје кој...

Сервиси 12.01.21 | 14:24

Фармерите да обезбедат вода и храна за животните: Апел на АХВ по најавите за пад на температурите

Најавените врнежи од снег проследени со ветер и падот на темепертури можe негативно да влијaат на здравјето на животните, иако, повеќето видови, релативно добро го поднесуваат...

Свет 02.01.21 | 20:20

Ирските „елфови“ во акција: На мостот во Даблин оставени палтa – кому му треба во овие зимски денови да може да земе

Ирските „елфови“ решиле градскиот мост да го оддржуваат поставен со обесени палта за секој на кој му треба во овие зимски денове да може слободно да си земе. Ако ти...

Сервиси 21.12.20 | 08:34

Почнува зимата

Зимата во земјава и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 11 часот и 2 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува летото. На...

Астро 12.12.20 | 12:29

За пет хороскопски знаци ова ќе биде најубавата зима досега

Бик Во текот на јануари и февруари 2021 година, силата ќе има клучна улога во вашиот љубовен живот. Луѓето кои ќе ги запознаете ќе ве охрабрат да се развивате и ќе ви покажат...

Сервиси 07.12.20 | 08:12

Дождливо утро во Македонија

Во изминатите 24 часа најмногу дожд има наврнато во Пожаране, Гевгелија и Крушево. Според информациите од УХРМ, во Пожаране наврнале 25 литри на метар квадратен, во Гевгелија...

Калеидоскоп 28.11.20 | 09:14

Познатиот метеоролог Чубрило открива каква зима нè очекува

За време на викендот доаѓа драстична промена на времето, следи заладување, а можен е снег во низините, вели познатиот српски метеоролог Марко Чубрило, кој ја објави и...

Здравје 17.09.20 | 10:22

СЗО во паника: Коронавирусот брзо се шири, зимата може да биде сурова

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека Ковид-19, болеста која е предизвикана од коронавирусот, со загрижувачка брзина се шири во некои делови од северната...