Ознака: зграда
Свет 08.10.21 | 11:21

Tрагедија во Грузија: Зграда се сруши како кула од карти

Голема трагедија се случи во Грузија. Станбена зграда од пет ката вот градот Батуми се сруши како кула од карти. Под рушевините се наоѓаат жени и деца а бројот на жртви...

Свет 26.06.21 | 19:35

Пожар избувна во урнатините на зградата на Флорида

Пожар изби денеска во урнатините на дел од зградата во сојузната американска држава Флорида и ги отежна напорите на спасувачите кои трагаат по 159 исчезнати лица. Пожарникарите...

Скопје 21.06.21 | 04:26

Ќе никне ли станбено чудовиште во центарот на Скопје?

Што ќе изникне во непосредна близина на градскиот плоштад на местото на сегашното паркче? На потегот од пошта, карши поранешната зграда на Телеком, кон плоштад Македонија...

Црна хроника 12.03.21 | 07:46

Маскиран човек прска згради со непозната течност: Околу 300 тетовци живеат во страв за својата безбедност

На социјалните мрежи се споделува видео од исплашени и револтирани граѓани дека непознато лице во влез од зграда во Тетово прска со непозната течност и бега. Во зградата...

Македонија 11.03.21 | 11:17

Коронавирусот ја затвори Општина Охрид

Поради актуелната состојба со коронавирусот и зголемениот број заболени на подрачјето на Општина Охрид, по налог на градоначалникот Константин Георгиески, од денеска...

Скопје 05.03.21 | 13:51

Ивица Коневски станува инвеститор, ќе гради на атрактивна локација во Аеродром

Поранешниот градоначалник на Аеродром, Ивица Коневски станува инвеститор и ќе гради зграда на атрактивна локација во општината каде беше градоначалник, покажуваат...

Македонија 25.02.21 | 09:03

„ДУИ зграда“: Во зградата на Груби се вселија уште четири институции, повеќето формирани на иницијатива на ДУИ

Во зградата на Министерството за политички систем и односи на заедниците, инаку предводено од првиот вицепремиер Артан Груби, се вселија уште четири институции, од...

Калеидоскоп Балкан 15.01.21 | 20:15

Предупредување до станарите: Намелете со љубовната галама

Предупредување до станарите објавено на огласната табла на една зграда во Србија стана вистински хит на социјалните мрежи. Не е познато во кој град е напишано, но видливо...

Македонија 04.01.21 | 10:22

Министерството во кое три отсто вработени одат на работа од денеска во нов објект

Од денеска Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците предводено од првиот вицепремиер Артан Груби ќе се всели во зградата на Акционерско друштво...

Скопје 18.11.20 | 17:27

На место каде што има зеленило Кисела Вода планира изградба на зграда од осум ката, веднаш до градинка

Во градската четврт Ј11 во општина Кисела Вода, на простор каде што сега има зеленило, треба да се гради градинка, а веднаш до неа зграда на осум ката. Граѓаните на општината...

Македонија 06.10.20 | 22:33

Потврдено: Фирмата на Мукоски за еден тендер добива 1,3 милиони евра од државатa

Фирмата „Атриум“ од Вевчани каде што сопственик е братот на екс пратеникот Крсто Мукоски, Бобан, пред четириесетина дена добила тендер од владата на СДСМ во висина...

Свет 22.08.20 | 09:41

Силна експлозија во станбена зграда: Еден загинат, четворица се борат за живот

Четиринаесет станари се спасени по експлозијата на гас во станбена зграда во градот Јарослав, североисточно од Москва, јави регионалната служба за итни случаи, пренесе...

Свет 25.07.20 | 18:21

Авион удрил во станбена зграда, има и мртви

Три лица загинаа кога мал авион се урна во станбена зграда во Германија и се запали, јавуваат светските медиуми Според „Дејли мејл“, се претпоставува дека дете е повредено...

Македонија 23.07.20 | 15:06

Стоилковски за Ивица (комшијата) Коневски: Во зградата кај Мајчин дом поседува стан и деловен простор

За Ивица (комшијата) Коневски, бидејќи влегува во материјална расправа, еве малку материјал за него, пишува на својот Фејсбук профил портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. Ја...

Свет 16.06.20 | 15:17

Во Берлин цела зграда заврши во карантин поради голем број заразени со Ковид-19

Стотина станари во зграда во Берлин се ставени во карантин откако најмалку 54 од нив биле позитивни на коронавирус, соопшти градот Берлин. Досега се откриени 54 случаи...

Македонија 29.04.20 | 21:48

Николоски: Во опожapените објекти во струмичката кacaрна Заеви градат згради

ВМРО-ДПМНЕ уште од самиот старт побара скрининг на населението за Ковид 19, да се види каде се жариштата, во тие жаришта да се прогласи кризна состојба, а остатокот од...

Балкан 21.03.20 | 11:05

Трагедија во Нов Белград: Во пожар во повеќекатница најмалку шест жртви

Утринава во 4 часот во пожар на повеќекатница на Нов Белград, по гаснењето на пожарот откриени се шест јагленисани тела, соопштија од српското Министерство за внатрешни...

Калеидоскоп 22.02.20 | 15:38

Девојка падна од третиот кат: Се спуштала со чаршав преку тераса

Девојка (29) од Ниш е сериозно повредена откако паднала од третиот кат од зграда на улицата „Књажевачка“. Како што неофицијално пренесува Курир.рс, девојчето, кое инаку...

Свет 13.12.19 | 12:11

Едно лице загина во експлозијата во зграда во Германија, а 25 се повредени

Едно лице загина во денешната експлозија во стан во германскиот град Бланкенбург, соопшти портпаролот на полицијата. Во експлозијата се повредени околу 25 лица, јави...

Вести Култура 13.11.19 | 14:10

На денешен ден во 1970 година беше пуштена во употреба зградата на Музејот на современа уметност

На денешен ден, 13 ноември 1970 година зградата на Музејот на современата уметност свечено беше пуштена во употреба. Сместен на врвот од ридот Кале, во непосредна близина...