Ознака: земјотреси
Сервиси 24.05.21 | 10:36

Три земјотреси регистрирани во околината на Маврово

Три земјотреси се регистрирани изутринава во регионот на Маврово, соопшти денеска Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите...

Калеидоскоп 08.05.21 | 09:08

Македонија во црвената зона на мапата на земјотреси – дали да очекуваме катастрофален земјотрес?

Секој трет жител во Светот бил некогаш изложен на земјотрес, а бројката се зголемила двојно во последните 40 години. Потресите годишно носат економски загуби од 40 милијарди...

Сервиси 15.03.21 | 08:39

Тлото не мирува: Нови два земјотреси регистрирани во Македонија

Изминатите денови Македонија беше погодена од серија земјотреси, а уште два беа регистрирани синоќа со епицентар во мавровското подрачје. Според податоци на Европско-медитеранскиот...

Калеидоскоп 10.03.21 | 17:49

Српски сеизмолог предупредува дека на Балканот е можен силен земјотрес, можно е да биде во Македонија

Српскиот сеизмологот Славица Радовановиќ за „Блиц“ објаснува дека по оној во Петриња не е можно да се предвиди каде ќе биде следниот земјотрес, што секако нема да отстапи...

Сервиси 27.01.21 | 10:26

Неколку земјотреси во околината на Гостивар

Неколку земјотреси се почувствувани ноќеска и изутрина во регионот на Гостивар. Земјотрес со магнитуда од 3,5 степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран...

Сервиси 27.01.21 | 08:30

Не престанува да се тресе тлото под Маврово, утрово нов земјотрес

Серија земјотреси го тресеше тлото ноќва во мавровскиот регион. Последниот, најсилен беше во 7.44 часот од 3,6 степени според Европската макросеизмичка скала. Малкумина...

Калеидоскоп 11.11.20 | 16:49

Се огласија и енергетичарите: Земјотресите настануваат како последица на неконтролираното празнење и полнење на езерата

ЗЕМЈОТРЕСИТЕ настануваат како последица на ,,неконтролираното,, празнење и полнење на езерата… !!! … Исто тоа се случи 1963, многу дожд и наеднаш земјотрес… Денес...

Македонија 08.01.20 | 09:32

Два земјотреса утрово почувствувани во Штип и околината

Во 8.00 и во 8.15 часот утрово се регистрирани земјотреси со епицентри на 77 километри југоисточно од Скопје и се почувствувани во Штип и околината. Сеизмолошката опсерваторија...

Балкан 11.12.19 | 14:25

За половина час, три земјотреси ја потресоа Турција

Три земјотреси со умерена јачина, проследени со повеќе афтершока, ја потресоа Турција во интервал од само половина час, пренесува „Дејли сабах“. Првиот земјотрес со...

Балкан 30.11.19 | 15:05

Нов земјотрес во Албанија и Грција

После катастрофалниот земјотрес во Албанија, тлото никако да се смири. Утринава беа регистрирани два земјотреси во Албанија, еден со магнитуда од 2,5 степени по Рихтер,...