Ознака: Земја
Свет 05.05.21 | 20:53

Унгарија е првата земја во ЕУ каде над половина од жителите се вакцинирани

Унгарија стана првата земја во Европската унија каде повеќе од половина од населението постаро од 18 години (50,5 отсто) прими барем една доза од вакцината против коронавирус,...

Астро 09.03.21 | 23:13

Последниот број во годината на раѓање одредува сè: Нумеролозите откриваат каква иднина ве чека!

Годината во која сме родени игра значајна улога во нашите животи, а најзначајна е последната цифра. Врз основа на тоа, нумеролозите тврдат дека можеме да го одредиме...

Калеидоскоп 05.02.21 | 11:25

Користејќи астероиден прав Јапонија ќе го истражува потеклото на животот на Земјата

Јапонски астрономи ќе истражуваат примероци на почва земена од далечен астероид за да се обидат да го откријат изворот на топлина што го променил тоа небесно тело. Научниците...

Калеидоскоп 02.12.20 | 12:14

Гутереш предупредува дека човештвото е во самоубиствена војна со природата

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во обраќање пренесувано од „Би-Би-Си“ посветено на ситуацијата со животната средина на Земјата, порача дека планетата...

Балкан 29.08.20 | 19:00

Словенија ја ажурираше листата: Македонија останува во „црвената зона“ за влез во земјата

Македонија и понатаму останува на црвената листа на Словенија, што значи задолжителен карантин од 14 дена по пристигнување во земјата, објави денеска Владата на Словенија. На...

Калеидоскоп 14.07.20 | 14:16

Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е една од ретките комети...

Македонија 03.07.20 | 22:57

Мицкоски: Ја прифаќам новата реалност, но никогаш нема да се сложам со оваа придавка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „360 степени“ нагласи дека за жал оваа нова реалност со промената на името ја донесе Зоран Заев...

Економија 27.01.20 | 13:51

За кадрите на СДСМ во земјоделието не важат законите: Трипуновски откри нова злоупотреба на службената должност

Кадрите на СДСМ се привилегирани во делот на законите кои што треба да бидат важечки за сите – обвини денеска дополнителниот министер за земјоделство Цветан Трипуновски....

Македонија 07.11.19 | 21:57

Заев: Од кој било град, од кое било населено место гледате дива депонија

Во Република Македонија нема ниту една легална депонија. За жал кога ќе излезете од кој било град, од кое било населено место гледате дива депонија. Тоа прво...

Економија 12.08.19 | 16:07

Се повеќе млади ја напуштаат Македонија

Државата континуирано се празни, се поголем број млади луѓе ја напуштаат во потрага по подобра иднина, а денешниот ден посветен токму на оваа популација повторно ги...

Калеидоскоп 03.02.19 | 12:23

Апофизис би можел да ја загрози Земјата

Астрономи од Петербуршкиот државен Универзитет посочуваат дека, според пресметките, астероидот Апофизис, со пречник од 325 метри, би можел да се судри со Земјата во 2068...

Балкан 20.12.18 | 11:53

Грција предупредува: Ако влезат, ќе им го срамниме островот со земја

Началникот на генералштабот на грчката војка Евенгелосос Апостолакис ја предупреди Турција дека Грција одлучно ќе одговори во случај на „ескалација на турските проокации“,...

Калеидоскоп 13.12.18 | 20:58

Како ќе изгледа земјата во 2030 година?!

Ако глобалното затоплување продолжи со истото темпо како досега, климата на Земјата во 2030 година ќе потсетува на онаа која владеела со нашата планета пред три милиони...

Калеидоскоп 06.12.18 | 20:51

Најсјајната комета на 16 декември ќе помине најблиску до Земјата

Најсјајната комета наречена 46P/Wirtanen следната недела ќе помине покрај Земјата. Тоа ќе биде една од десетте најблиски средби со вакво небесно тело од 1950 година и една од...

Калеидоскоп 05.12.18 | 23:22

Најсјајната комета на 16 декември ќе помине најблиску до Земјата

Најсјајната комета наречена 46P/Wirtanen следната недела ќе помине покрај Земјата. Тоа ќе биде една од десетте најблиски средби со вакво небесно тело од 1950 година и една од...