Ознака: здравство
Македонија 16.08.23 | 12:06

Министерство за здравство: Зашто Беким Сали има страв од вистината?

Зошто Беким Сали на прес конференција ја лажеше целата јавност? Дали на тој начин сака да прикрие дека тој всушност 8 месеци не постапувал по случајот и се обидува да...

Македонија 16.08.23 | 08:53

Власта здравствените закани секогаш ги сфаќа несериозно

Владата на СДС и ДУИ и здравствените власти седма година си поигруваат со здравјето на граѓаните. Почина лице од конго – хеморагична треска, се зарази лице вработено...

Македонија 03.08.23 | 13:58

Серафимовски: Со августовската плата да има усогласување со минималната, инаку можни се протести

Со августовската плата да има усогласување со минималната, инаку можни се и протести, ова го истакна денеска на прес-конференција, претседателот на Синдикатот на Клинички...

Македонија 22.06.23 | 14:05

Мицкоски: Има индиции за огромен криминал и лица кои што бараат процент од компаниите кои се поврзани со министерството за здравство и Фондот

При денешната посета на општина Гази Баба, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа што Здруженијата за ретки...

Македонија 05.06.23 | 13:37

Меџити: Не може некој 10 години да работи во здравство со договор на дело, ќе бараме да добие решение по шест месеци

На посебна седница на Влада министерот за здравство Фатмир Меџити ќе побара да се смени законот за вработување во здравство. Меџити денеска кажа дека сите барања за...

Економија 10.05.23 | 16:48

Повисоки плати во здравството за 2000 до 3000 денари

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за давање овластување на министерот за здравство, за потпишување Анекс за изменување и дополнување...

Македонија 07.04.23 | 15:05

Новиот министер најави нови вработувања во здравството

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави нови вработувања во здравствениот сектор, кои, според него, ќе следат откако другите здравствени установи под капата на...

Македонија 24.03.23 | 22:45

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски го распадна здравството, грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта

Грешките на лекарите во Македонија ги покрива земјата и власта, велат во своето соопштение ВМРО-ДПМНЕ. Луѓе умираат, но македонското здравство не открива причини, туку...

Колумни 13.03.23 | 10:40

Нашето здравство…

Д-р Ристо Симеонов После еден час до Скопје и уште еден низ Скопскиот метеж се приближуваме кон Клиничкиот центар. Нашиот доктор после подолго неуспешно обидување да...

Здравје 22.02.23 | 11:57

За три години, наместо ветените 10, добивме пет отсто покачување на платите, владејчката партија кампањата ја водеше на наш грб, велат здравствените работници кои денеска протестираа

За три години, наместо ветените 10, добивме пет отсто покачување на платите, владејчката партија кампањата за изборите ја водеше на наш грб. Бараме покачување на платите...

Македонија 21.02.23 | 13:27

Мицевски: Беким Сали сè уште е министер, опозицијата не кочи плати, туку СДСМ не може да му каже да потпише плати

Пратениците од власта обвинуваат дека ВМРО-ДПМНЕ кочело да се обезбеделе плати во здравството, а што да се каже после ова, а формално правно Беким Сали се уште е министер,...

Македонија 17.02.23 | 14:17

Мицкоски за неисплатените плати во здравството: Неспособни се, а Владата наместо да бара одговорност ги штити директорите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната посета на Општина Гевгелија ја коментираше и состојбата во здравството и неисплатените плати...

Македонија 16.02.23 | 15:44

Синдикатите најавуваат генерален штрајк во здравството

Лекарите на протест пред Фондот ја бараат јануарската плата која доцни поради хакираниот напад… Надлежните уверуваат дека проблемот ќе се реши за скоро. Подолу од...

Македонија 14.01.23 | 11:53

Николов: Оваа Влада има пари за пенали, непостоечки функции, ама нема за лечење на граѓаните

Надлежните од министерството за здравство потврдија дека цела година не мрднале со прст за да го намалат побарувањето за отштета од раскинувањето на договорот за изградба...

Македонија 23.12.22 | 12:47

Предложениот буџет за здравство е срамен и произволен, сметаат граѓанските организации

14 граѓански организации и здруженија обединети во Платформата за ХИВ заедно со Иницијативата за правата на жените од Шуто Оризари и Здружението ЕСЕ реагираат на предложениот...

Македонија 15.10.22 | 09:20

Ковачевски и СДС да ги платат грешките во здравството, а не граѓаните!

Владата предводена од дезертерот Димитар Ковачевски тоне во скандали во сите области, меѓу кои и здравството, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Само за неколку дена се случија низа...

Економија 25.07.22 | 14:08

Сите видови трошоци за здравството бележат пораст во 2020 година

Вкупните тековни трошоци за здравството во 2020 година изнесувале 51 750 милиони денари и бележат пораст од 5,7 проценти во однос на 2019 година, објави денеска Државниот завод...

Македонија 13.06.22 | 11:44

Николов: Две години корона, две години хаос, сега пациентите пак се заглавија во здравствениот безизлез!

И по две години целосна конфузија во здравството, најмногу жртви и несоодветно справување во периодот на пандемијата со корона, Владата предводена од СДСМ и ДУИ не се...

Македонија 12.03.22 | 18:18

Сали: Се уште не сме подготвени за укинување на ковид-мерките

Министерот за здравство Беким Сали вели дека се уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките против ковид-19. Рече дека ја следат состојбата и според тоа што...

Здравје 11.02.22 | 23:08

Сали: За да се согласите да го водите здравствениот сектор во време на пандемии, мора да имате капацитет да одговорите на овој предизвик

За да се согласите да го водите здравствениот сектор во време на пандемии, мора да имате капацитет да одговорите на овој предизвик. Ја добив довербата од премиерот Димитар...