Ознака: здравство
Македонија 14.08.21 | 19:18

Д-р Лазаров: Вака ни е клекнато и здравството година и половина

Докторот Ненад Лазаров на својот фејсбук профил објави фотографија и искоментира: Вака ни е клекнато и здравството година и половина.

Македонија 15.03.21 | 15:12

Мицковски: Сега кога е актуелно трошењето европски пари, до каде се случаите со Рашко и Лидија Димова?

Абе сега кога е актуелно трошењето европски пари, привлекување средства, или колку малку нашата држава троши за здравјето на своите граѓани, до каде се случаите со Рашко...

Свет 13.03.21 | 23:03

Јорданскиот министер за здравство поднесе оставка поради смрт на шест пациенти кои останале без кислород

Јорданскиот министер за здравство Назир Обејдат поднесе оставка откако најмалку шест пациенти починале во болница во близина на главниот град Аман, поради прекин во...

Македонија 09.03.21 | 15:43

Сите вработени во здравството за март ќе добијат плата зголемена за пет отсто, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче, најави зголемување за 5 отсто на платите за сите вработени во јавно-здравствените установи. Во денешното гостување во емисијата...

Здравје 13.02.21 | 09:33

Благодарам што комплетно го имплементиравте принципот „ако немаш пари – умри”

После неговото патешествие низ скопските болници, скопјанец го раскажува она што го доживеал – да нема болничар за да пренесе болна жена, а нема ни домашна посета...

Македонија 05.01.21 | 09:54

Заев вети бесплатно здравство, а уште се собираат донации по СМС

Заев вети бесплатно здравство, а луѓе преку СМС пораки сè уште собираат донации за лекување, дури и од ковид, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Состојбата...

Македонија 12.12.20 | 08:55

Починал секој трет пациент кој со ковид-19 влегол во болница, оние со други болести оставени сами да се снаоѓаат

Во текот на вчерашниот ден беа регистрирани нови 1.161 случај на заразени со ковид-19, со што бројката на активни случаи во државава се искачи на 21.797. Сепак, според надлежните,...

Македонија 09.12.20 | 09:16

ВМРО-ДПМНЕ: 100 дена Влада, сто дена дебакл во здравството

Најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ денеска повторно побара оставка од министерот за здравство Венко Филипче заради, ккао што велат тие, дебакл во здравството...

Балкан 03.12.20 | 19:12

Албанија издвојува најмалку средства за здравствениот сектор од сите земји во Европа

Статистичката служба на ЕУ (Евростат) во последната анализа наведува дека Албанија е на последното место во Европа според трошоците издвоени за здравствениот сектор,...

Македонија 18.11.20 | 19:25

Михаела Довичинска: Сте знаеле дека мајка ми не смее да остане без кислород ниту минута, а утрото кога почина била на две инфузии место на кислород

Mихаела Довичинска која во трогателно обраќање на Фејсбук раскажа како ја загубила својата 41-годишна мајка поради неажурноста на одговорните во штипската болница...

Македонија 17.11.20 | 10:53

Мајка ми умре за здив, гладен сум, за вода ли да убијам човек – објасни им, Венко, на децата на овие луѓе дека сè е под контрола!

Не може да се остане рамнодушен пред зборовите на пациентите кои во моментот лежат низ македонските болници, оние кои молат за кревет и Брза помош, или нивните семејства...

Македонија 15.11.20 | 22:11

Заев ги смирува граѓаните: Има доволно пари за здравството

Има доволно пари, пред се за здравството, граѓаните треба да бидат спокојни за тоа. Секогаш може  да обезбедиме дополнително, со репрограм, со внатрешни ставки итн, веќе...

Македонија 12.11.20 | 18:54

ФЗОМ остави на цедило илјадници луѓе од чиишто пари и средства постои

Јавноста е бесна за состојбата во која се наоѓа здравствениот систем, во кој иако си плаќал целиот живот, во овие најтешки моменти нема кој да ти помогне. Во целос ви...

Македонија 10.11.20 | 23:13

Мисајловски: Со владините мерки не се намалуваат бројките на новозаразени и починати, има некој проблем во самите мерки

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски вечерва гостуваше во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија при што посочи дека власта не знае да се справи...

Македонија 04.11.20 | 17:14

Покрај здравството и судство ќе работи со донации

Каде Владата ги проши народните пари од државниот буџет, плус парите и од задолжувањата? Има ли власта план и стратегија како и каде да вложува со цел, побезбедно и поефикасно...

Македонија 02.11.20 | 10:16

Димовски: СДСМ одлучила дека во јавното здравство треба да се инвестира 62% помалку од инвестициите кои ги правела Владата на ВМРО

СДСМ ги намалила за 62% средствата за капитални инвестиции во јавното здравство, предупредува поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, споредувајќи ги последните...

Македонија 31.10.20 | 10:20

Kaко се загрозуваат нековид-пацинетите: Невозможно е да се закаже преглед на „Мој термин“

Пратеникот Антонио Милошоски пренесува искуство од пацинет кој се обидува да закаже кардиолошки преглед во време на ковид-пандемија. Еве како се загрозуваат другите...

Македонија 27.10.20 | 08:52

ВМРО-ДПМНЕ: Не се Филипче виновни граѓаните, преземи одговорност и дај си оставка веднаш

ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение до медиумите реагираат дека 1/3 од тестираните во текот на вчерашното деноноќие се позитивни на Ковид, а тоа, според партијата, значи...

Здравје 09.10.20 | 17:33

МЗ: Граѓаните да бидат одговорни – да носат заштитна маска и да одржуваат физичка дистанца

Министерството за здравство денеска испрати апел до сите граѓани да бидат одговорни и совесни, да ги почитуваат мерките за заштита од ширење на ковид-19. Според министерството,...

Здравје 24.09.20 | 17:53

Германија донираше помош за Инфективната клиника и ГОБ „8 Септември“

Германија донираше осум респираторни машини марка „дрегер“ за Министерството за здравство како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на оваа донација...