Ознака: здравје
Здравје 30.09.19 | 13:14

Пластичните вреќички за чај испуштаат микропластика во водата

Канадските истражувачи открија дека пластичните вреќички за чај испуштаат илјадници честички микропластика во водата, пренесува BBC. Голема количина на микропластика...

Здравје 29.09.19 | 08:57

Светски ден на срцето: Јога вежби и совети во скопскиот Градски парк

Институтот за јавно здравје во соработка со НВО „Здрава иднина”, а со поддршка од Министерството за здравство денеска во Градскиот парк во Скопје организира одбележување...

Здравје 19.09.19 | 10:41

Калинката е симбол на здравјето, за што помагаат малите црвени зрнца

Калинката се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути и е симбол на здравјето. Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот...

Здравје 16.09.19 | 09:32

Mини тестoви со кои можете да го проверите вашето здравје

Научниците велат дека начинот на кој ги изведувате секојдневните активности можат да кажат многу повеќе за вашето здравје, отколку вадењето крв или снимањето на главата. Со...

Здравје 13.09.19 | 17:17

Да бидеме хумани: На Јана и е потребна нашата помош

Пријатели и познаници, знајни и незнајни, сите хумани луѓе од Македонија и надвор од неа… ПРИКЛУЧЕТЕ СЕ на големата хумана акција за Јана! Ви се обраќаме со апел за хуманост,...

Здравје 13.09.19 | 12:41

Доволно е 20 минути во парк за да се чувствувате среќно и задоволно

Краток престој во природа има позитивно влијание врз човекот, без разлика на годините. Парковите во градовите се мали зелени оази и се идеални за ослободување од тензиите...

Здравје 07.09.19 | 17:12

Апел на 19-годишниот Дарко: Мајка ми ќе ми донира бубрег, за да можам да бидам врвен мајстор за автомобили

Животот за 19-годишниот Дарко Митков од Кавадарци е секојдневна макотрпна борба, особено во изминатите две години. Тогаш му откажале функцииите и на неговиот втор бубрег,...

Здравје 04.09.19 | 12:32

Зошто се задржува вода во организмот?

Водата му е потребна на телото за нормално да функционира, но понекогаш во организмот се задржуваат премногу течности што физички се манифестира со отекување. Задржувањето...

Здравје 26.08.19 | 13:13

Лукот е здрав, ама не секогаш и за секого

Лукот е преполн со антиоксиданси како што се алицин и алин. Студијата на Институтот за медицинско истражување покажала дека зрелиот и никнат лук е одлично средство...

Здравје 02.07.19 | 20:04

Најпопуларниот доктор на Балканот: Жената секое утро мора да го изеде ова за да биде здpaва и вита!

За овој појадок организмот ќе ви каже: Фала ти што ми го даде ова! Kapдиоваскулapниот хиpyрг, доктор Емир Солаковиќ, го привлекyва вниманието со своите изјави за здрав начин...

Здравје 04.06.19 | 20:48

Овие семки можете да ги јадете во неограничени количества!

Вообичаено, семето ги грицкаме патем, несвесно, да го скратиме времето, да ги запослиме рацете. Бидејќи семките се многу вкусни, и доста се изгрицкува. Но, тоа не е проблем,...

Здравје 30.05.19 | 12:56

Знаци кои покажуваат дека сте под голем стрес

Овие неколку знаци покажуваат дека сте под голем стрес и дека мора малку да олабавите со темпото. 1. Засилен умор Нормално е да бидете исцрпени од работата и од обврските,...

Здравје 23.05.19 | 12:40

Внимавајте: Оваа храна е отровна и го уништува здравјето

Станува збор за риба со исклучително лош квалитет. Иако потрошувачите секојдневно се советуваат да внимаваат кога купуваат намирници што ги консумираат, една вест...

Здравје 13.05.19 | 20:59

Не смеете да ги занемарите овие симптоми: Зад нив можеби се крие најлошиот женски канцер!

Во светот секоја година се регистрираат 250.000 нови случаи на заболени од рак на јајчници 140.000 жени во светот ја губат битката со оваа болест. За жените кои живеат со оваа...

Здравје 22.04.19 | 12:55

Како да се справите со јадењето под стрес

Дали некогаш ви се случило по долг и напорен ден да се вратите дома и да консумирате претежно нездрава храна? Или можеби во деновите кога се чувствувате под стрес, тажни...

Здравје 23.03.19 | 22:05

Тест од 60 секунди кој покажува дали сте здрави

Потребно е малку време за да утврдите какво ви е здравјето. Со помош на овие шест кратки тестови можете да ги забележите пораките кои ви ги испраќа телото и за тоа време...

Вести 13.03.19 | 14:34

Научниците едногласни: Безжичните слушалки може да предизвикаат рак

Опасно за здравјето е се она што користи електромагнетска енергија на бранови од различен тип. “Bluetooth” функционира на еден облик кој вклучува радиобранови со ниска...

Здравје 06.03.19 | 13:15

Зошто треба да бидете внимателни со детските сирупи за искашлување

Сирупот против кашлица е еден од најпопуларните производи во аптеките, но пред да го употребувате овој лек треба знаете неколку работи, кога станува збор за децата помали...

Здравје 25.02.19 | 14:01

Новите упати денеска ги излудеа лекарите и го блокираа „Мој термин“

Системот за закажување „Мој термин“ од изутринава е блокиран при креирањето упати и издавањето боледувања во голем број случаи. Надлежните појаснуваат дека причината...

Сервиси 23.02.19 | 10:58

Денес е Чуминден: Светиот Харалампиј чува од болести

Македонската православна црква на денешен ден го одбележува споменот на Светиот свештеномаченик Харалампиј, празник попознат и’ како Чуминден… Овој голем светител...