Ознака: здравје
Здравје 22.02.20 | 22:22

Тајна стара 5000 години: Еднаш годишно испијте го ова и нема да бидете болни

Уште пред 5000 години, еден тибетски монах открил и запишал рецепт за домашен напиток, кој се зема еднаш годишно и обезбедува добро здравје во следните 365 дена! Многу експерти...

Здравје 19.02.20 | 09:46

Како да ја одржите свежината на изгледот

Шминката е уметничко дело кое жената го усовршува со тек на време. Секој ден, жените користат различни видови на шминки, реквизити и се останато кои треба бараат соодветен...

Здравје 09.02.20 | 18:11

Македонија 90-та во светот според подготвеноста да одговори на епидемија

Македонија е рангирана на 90-то место од 195 држави во светот според Глобалниот индекс на здравствена сигурност за 2019 година, кој ја мери подготвеноста на земјите и нивните...

Здравје 09.02.20 | 09:56

Полн пепелник претставува голема опасност за здравјето на луѓето

Последните истражувања покажуваат дека и откако ќе бидат целосно изгаснати, цигарите преку филтрите и натаму во воздухот емитуваат 14 проценти од никотинот, што го „произведува”...

Здравје 08.02.20 | 08:52

Ако имате настинка избегнувајте ги овие намирници

Некоја храна кај настинати или болни лица може дури да ги засили симптомите и да го одложи лекувањето. Ова се намирниците кои треба да ги избегнувате кога здравјето...

Македонија 05.02.20 | 15:14

Заев: Нема да дозволиме некој да профитира врз здравјето на нашите сограѓани

По вчерашната конференција на Град Скопје кои информираа дека во Дрисла се горел медицински отпад кој не бил соодветно третиран и многубројните реакции на фејсбук...

Здравје 15.12.19 | 09:22

Колку долго би требало да трае настинката

Самиот факт дека сте настинати не треба да ве плаши, возрасните настинуваат неколкупати годишно, а децата уште почесто. Она што треба да ве загрижува е времетраењето...

Колумни 20.11.19 | 11:50

Смртноста на децата не е гол популизам туку многу повеќе!

Д-р Јасминка Дамческа Индикаторите поврзани со детското здравје се показатели за степенот на здравствен и економски развој на едно општество, на една заедница. Но тие...

Калеидоскоп 10.11.19 | 10:12

Куќата во која се одгледува оваа билка не може да биде сиромашна

Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом. Босилек или босилок, поточно сладок...

Здравје 08.11.19 | 23:41

Освен што го чува здравјето, привлекува и пари: Куќата во која се одгледува оваа билка не може да биде сиромашна

Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес. Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби...

Здравје 08.11.19 | 22:29

Еве како делува загадениот воздух на здравјето

Дури 91% од населението ширум светот, живее на места со загаден воздух. Ова видео покажува каков ефект има загадениот воздух врз вашето здравје, дали предизвикува проблеми...

Здравје 24.10.19 | 10:40

Необични трикови кои навистина делуваат

Никој не ги оспорува чудата на модерната медицина – што би правеле да не беше измислен на пример пеницилинот? Но, за волја на вистината, голем дел од продуктите и предметите...

Здравје 20.10.19 | 10:25

Како емоциите го уништуваат телото: Од страв страдаат бубрезите, од тврдоглавост – половината

Емоциите се специфичен вид состојби и процеси во човечката психа, кои се манифестираат за време на различни настани, појави и ситуации. Секојдневно доживуваме и до стотина...

Здравје 20.10.19 | 09:59

Внимавајте: Причинителот на срцеви заболувања e во вашата канцеларија

Британските истражувачи откриле дека луѓето што работат 11 или повеќе часа дневно се изложени на 67% поголем ризик од срцеви пречки од луѓето што работат 8 часа дневно. Иако...

Мода и убавина 08.10.19 | 11:28

20 совети на Џенифер Лопез за фитнес и исхрана што вреди да ги усвоите!

Иако има 50 години, на изгледот можат да и’ позавидат и многу помлади девојки. Нејзиниот начин на живот е прилично здрав, а таа е дисциплинирана и ретко кога ги крши правилата. ...

Здравје 05.10.19 | 08:15

Квалитетниот сон влијае на успехот на децата во училиште

Квалитетниот сон е особено важен за децата, затоа што ќе остварат добри резултати на училиште, советуваат педагозите. Без оглед на возраста, децата имаат повеќе енергија,...

Здравје 30.09.19 | 13:14

Пластичните вреќички за чај испуштаат микропластика во водата

Канадските истражувачи открија дека пластичните вреќички за чај испуштаат илјадници честички микропластика во водата, пренесува BBC. Голема количина на микропластика...

Здравје 29.09.19 | 08:57

Светски ден на срцето: Јога вежби и совети во скопскиот Градски парк

Институтот за јавно здравје во соработка со НВО „Здрава иднина”, а со поддршка од Министерството за здравство денеска во Градскиот парк во Скопје организира одбележување...

Здравје 19.09.19 | 10:41

Калинката е симбол на здравјето, за што помагаат малите црвени зрнца

Калинката се препорачува да се јаде свежа, во сокови, торти и колачи, смути и е симбол на здравјето. Има многу витамин Ц како и фолна киселина, витамини А и Е во својот...

Здравје 16.09.19 | 09:32

Mини тестoви со кои можете да го проверите вашето здравје

Научниците велат дека начинот на кој ги изведувате секојдневните активности можат да кажат многу повеќе за вашето здравје, отколку вадењето крв или снимањето на главата. Со...