Ознака: завршни зборови
Црна хроника 07.06.22 | 14:18

Нема дело: Сопственикот на Бетон, Минчо Јорданов, не се чувствува измамено ниту оштетено

Адвокатот на Никола Груевски Горан Каркински на денешните завршни зборови истакна дека нема ништо незаконски во изградбата на партиската зграда на ВМРО-ДПМНЕ и хотелот...

Црна хроника 07.06.22 | 13:04

Обвинителниот акт за „Талир 2“ е незаконски, поднесен е по истекот на рокот

На денешното судско рочиште за предметот од СЈО, таканаречен Талир 2, завршни зборови изнесуваше одбраната. Адвокатите на одбраната истакнаа дека еден од клучните причини...

Црна хроника 07.06.22 | 12:55

Обвинителот со ништо не го докажа обвинението за „Талир 2“

На денешното рочиште за предметот „Талир 2“ адвокатите го дадоа својот завршен збор во кој побараа ослободителна пресуда за случајот. Како што најавив и во мојот воведен...

Црна хроника 07.06.22 | 12:49

Адвокатот на Груевски: Објектот на ВМРО-ДПМНЕ е помал од тој на СДСМ

Адвокатот на Никола Груевски Горан Кркински на денешните завршни зборови истакна дека нема ништо незаконски во изградбата на партиската зграда на ВМРО-ДПМНЕ и хотелот...

Црна хроника 07.06.22 | 12:37

Адвокатите не можат да дадат завршни зборови, ВМРО-ДПМНЕ не е странка во постапката „Талир 2“

„Денес Вие, почитуван судија, кажавте дека мојата обврска за давање на завршен збор произлегува од членот 531 од ЗКП. Тоа беше последната реченица која денес ја кажавте....

Македонија 18.03.22 | 12:01

„Меѓународен сојуз“ работел со амин на поранешниот премиер Зоран Заев

Првообвинетиот во случајот „Меѓународен сојуз“, Бојан Јовановски – Боки 13, денеска во Основниот кривичен суд – Скопје во завршните зборови рече дека е горд што бил...

Црна хроника 16.03.22 | 11:01

Завршни зборови на обвинителството: Заев само дал поттик за соработка со Боки 13

Се докажа дека обвинетите ги сториле делата за кои се товарат. Нешто што навистина почнало како хуманитарна организација се претворило во нешто друго. Првообвинетиот...

Македонија 14.07.21 | 15:56

Јанакиески: За настаните од „27 април“ сум чист и пред Бога, и пред себе и пред семејството

Oва е еден од судските процеси кои ќе останат запаметени во историјата на Македонија. Дали ќе биде запаметен како триумф на правдата или пак ќе биде уште еден судски...

Македонија 12.07.21 | 15:24

Ристовски: Нинџа ги прилагодува исказите според потребите на Обвинителството

Спиро Ристовски вели дека сведокот на Обвинителството Александар Василевски Нинџа ги прилагодува своите искази според потребите на Обвинителството и оти не може да...

Македонија 12.07.21 | 14:49

За неа немаше обвинение: Канческа за протестите коментирала „Леле леле народ, пу пу убавина“

Спиро Ристовски на завршните зборови ја објасни комуникацијата што ја имал со поранешната минитерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Тој вели дека во пораките...

Македонија 12.07.21 | 14:37

Ристовски: Немаше никаков план за 27 април

Обвинителството нема никаков доказ за некаков план за 27 април бидејќи немаше план, наглсаси во завршните зборови за собраниските случувања Спиро Ристовски. Со Никола...

Македонија 12.07.21 | 12:43

Ако Ристовски и Јанакиески немале комунинација на 27 април, како тогаш можеле нешто да организираат?

  Адвокатот Гоце Ристовски на денешните завршни зборови посочи дека обвинетите Ристовски и Јанакиески на 27 април 2017 година немале никава комуникација а тоа го потврдиле...

Македонија 12.07.21 | 12:16

Нинџа лажел дека на 27 април се слушнал со Спиро Ристовски и го видел во штабот на ВМРО

Адвокатот на Спиро Ристовски Гоце Ристевски се осврна на сведочењето на Александар Василевски во врска со настаните од 27 април. Ристевски објасни дека Нинџа лажел за...

Македонија 12.07.21 | 11:42

Адвокатот на Ристовски: Очекував дека Обвинителството ќе се откаже од обвнението, а не да го изменува

Адвокатот на Спиро Ристовски Гоце Ристовски во завршните зборови за настаните од 27 април истакна дека очекувал Oбвинителство да го повлече обвинението, а не да го менува....

Македонија 06.07.21 | 16:58

Вељаноски: Исказот на Нинџа е лажен и побиен

Поранешниот спикер Трајко Вељљаноски се осврна на сведочењето на Александар Василевски Нинџа и тоа неговото сведочење е побиено од вештакот и од нелолкумина сведоци. Вељаноски...

Македонија 06.07.21 | 15:22

Вељановски: Пораката од Груевски за мене немаше никакво значење

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски објасни за текот на седницата на 27 април. Спикерот рече дека пред крајот на работниот ден имал координација...

Македонија 06.07.21 | 13:46

Вељаноски: И Заев потвди дека не сме ниту осмислувачи ниту организатори на настаните од 27 април

Животот ни приредува најразновидни искушенија и не става во секакви ситуации. Ние немаме друг избор освен достоинствено да го издржиме товарот на накалемената неправда...

Македонија 06.07.21 | 12:21

Миланов со „непристоен предлог“ до судијата како одговор на конструкцијата на Русковска

Адвокатот Еленко Миланов во завршниот збор за настаните од „27 април“ му постави неколку прашања на судијата ИлијаТрпков за тврдењата на обвинителката Русковска за...

Македонија 06.07.21 | 11:31

Попладнето на 27 април Груевски му испратил порака на Вељановски во која му посочил дека има сознанија дека тој ден можно е да се бира претседател на Собрание

Адвокатот Еленко Миланов денеска посочи два битни моменти од комуникацијата помеѓу Трајко Вељановски и Никола Груевски на 27 април 2017 година. Првата порака е всушност...

Македонија 06.07.21 | 11:02

Миланов: Уставниот поредок не е нарушен, и пред и по 27 април сме парламентарна демократија

Адвокатот Еленко Миланов на денешните завршни зборови во случајот „27 април“ истакна дека е бесмислно што обвинтелството тврди дека е нарушен уставниот поредок, но...