Ознака: затвореник
Црна хроника 24.12.19 | 11:12

Таткото силувач на трите деца е поранешен затвореник и алкохоличар

Таткото кој е осомничен дека дома сексуалано ги злоупотребувал трите деца од кои најмалото е 6 години најстарото 13 е  поранешен затвореник кој одлежал 8 годишна затворска...

Црна хроника 26.11.19 | 16:50

Управа за извршување санкции: На телото на починатиот затвореник нема траги на насилство

На телото на починатиот затвореник во Куманово не се пронајдени траги на насилство, а камерите во затворот не снимиле ништо невообичаено. Управата за извршување санкции...

Црна хроника 26.11.19 | 16:37

Затвореник од Идризово избоден, по расправија со друг затвореник

Затвореник во Казнено-поправната установа Идризово вчера бил избоден со остар предмет по расправија со друг затвореник. Министерството за внатрешни работи во денешниот...

Црна хроника 25.11.19 | 20:35

Семејстовото на починатиот затвореник се сомнева дека тој е предозиран со седативи

Семејството на Лабинот Мисини кој почина во кумановскиот затвор се сомнева дека тој умрел од предозираност со седативи. Според нив, тие  последен пат контактирале со...

Црна хроника 25.11.19 | 17:29

Никој не влегувал во келијата ноќта пред да го најдат: Починал затвореник во затворот во Куманово

Починат затвореник е пронајден во неделата наутро (24 ноември) во Кумановскиот затвор, соопшти Управата за извршување на санкции. Причините за смртта, како што наведуваат...

Црна хроника 25.11.19 | 10:49

МВР со детали за смртта на момчето во кумановскиот затвор

Во СВР Куманово вчера во 8:20 часот било пријавено дека во КПС – Затвор К’шење бил пронајден починат Љ.М(22) од Куманово, без траги на насилство. По наредба на јавен обвинител...

Калеидоскоп 10.11.19 | 19:58

Логично? Затвореник тврди дека отслужил доживотна казна оти на кратко бил прогласен за мртов

Американски суд отфрли ослободително барање на затвореник, кој тврдел дека отслужил доживотна казна бидејќи на кратко бил прогласен за мртов. Шеесет и шестгодишниот...

Црна хроника 06.11.19 | 09:35

Уапсен тетовец за доиздржување затворска казна за убиство

На регионалниот пат Тетово-Брвеница, денеска околу 12 часот, со наредба од Казнено-поправната установа „Идризово“, полициски службеници на СВР Тетово го привеле Џ.Д....

Црна хроника 29.10.19 | 17:16

Почина затвореник во затворот Идризово

На 28.10.2019 во 09.07 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Казнено-поправна установа Идризово починал Е.И.(40) од с.Горно Оризари, велешко. Смртта ја констатирал лекар,...

Црна хроника 14.10.19 | 19:13

Отишол до Липково: Пронајден затвореникот кој им избега на полицајците додека купуваа сендвичи

38-годишниот Ф.И., кој денеска на пладне им избега на затворските чувари додека купували сендвич, вечерва е пронајден и приведен од страна на полицијата, дознава CENTAR.mk Според...

Црна хроника 14.10.19 | 13:27

Чуварите застанале да купат сендвичи, затвореник од „Идризово“ им побегнал од комбето

Триесет и седум годишен затвореник од затворот во Идризово успеал да им побегне на своите чувари кои го враќале од болница каде што бил на редовна здравствена проверка....

Калеидоскоп 14.10.19 | 11:32

Шест пати ја обжалил пресудата: Невин минал 19 години во затвор, доби оштета од 7 мил. долари

Поранешниот јавен службеник, Дејвид Истман, доби оштета од 7 милиони долари откако судот во Канбера утврдил дека не е виновен за делото за кое одлежал цели 19 години затвор....

Црна хроника 22.09.19 | 11:52

Фатен маж со недовршена затворска казна, вратен во „Идризово“

На ул. „Љуботенска‘‘ во Тетово вчера во 20 часот полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода М.И.(39) од тетовското село Мала Речица. Тој бил баран од Казнено-поправната...

Црна хроника 31.08.19 | 17:21

Крвав инцидент синоќа во Идризово: Затвореник два пати прободен со остар предмет

Синоќа било пријавено дека околу 22 часот во затвореното одделение на КПУ „Идризово“ бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу Ш.И. (28) од Скопје и П.С....

Црна хроника 21.07.19 | 16:59

Затвореник претепан во Идризово – случајот не е расветлен (вознемирувачка фотографија)

Експлицитни фотографии од претепан затвореник во затворот Идризово пристигнале до редакцијата на Економски Лидер. Инцидентот се случил во четвртокот, кога затвореникот...

Црна хроника 11.07.19 | 21:30

Тешко болен затвореник од Идризово почина на Геријатрија

Вчера во 12,54 часот во Полициската станица Ѓорче Петров било пријавено дека во Геријатрија Ѓорче Петров починал Г.А.(55) од с.Врапчиште, гостиварско, осудено лице од Казнено-поправната...

Црна хроника 23.06.19 | 15:24

Почина затвореник од затворот Идризово

Вчера во СВР Скопје од страна на службено лице од затворот „Идризово“ било пријавено дека во Герантолошки завод „13-ти Ноември“ во Скопје, починал затвореникот А.А.(70)...

Црна хроника 13.05.19 | 10:36

Починал затвореник во „Идризово“

Пред неколку дена му била потврдена казната од 13 години затвор, а денеска починал додека се шетал во дворот на затворот „Идризово“. Станува збор за скопјанецот Џенгис...

Црна хроника 10.05.19 | 11:55

Затвореник со куршум во нога ја отслужува казната, „Идризово” не го носи во болница

Затвореник живее со куршум во нога во најголемиот затвор Идризово во Скопје, јавува Досие.мк. Според податоците на порталот, затвореникот требало да биде испратен на...

Црна хроника 17.04.19 | 10:35

Фатен затвореник кој избегал од струмичкиот затвор

Вчера напладне во Полициската станица Струмица бил приведен Ј.А. (29) од Струмица за кого била распишана потерница по Наредба на основен суд Струмица порадо бегство од...