Ознака: затворени
Сервиси 14.05.23 | 09:19

Денеска ќе бидат затворени дел од скопските булевари

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска од 08:30 до 12:30 часот поради одржување на триатлон натпревар, ќе бидат презмени мерки за посебен режим на сообраќај...

Економија 06.02.23 | 15:38

Високите сметки за струја и трошоците причина за затворање на поголемите хотелски капацитети на охридско-струшкото крајбрежје

Поголемите хотелски капацитети на охридско-струшкото крајбрежје се затворени. Дел од вработнете во туристичкиот сектор користат годишен одмор, а останатите седат...

Ракомет 30.01.23 | 22:14

Ракометните клубови од Ѓорче Петров на улица: Арсовска им ја затвори салата!

Ракометните клубови Македонија Ѓорче Петров во машка и Ѓорче Петров во женска конкуренција останаа без сала за тренинзи. Како што соопштија од клубовите, нивната сала...

Економија 29.01.23 | 20:33

Десетина дуќани на улица Македонија ставија клуч на врата

Десетина дуќани кои претходно работеа на улица Македонија во најстрогиот центар на Скопје стојат затворени и облепени со плакати на кои пишува СЕ ИЗДАВА. Во најголем...

Свет 30.08.22 | 10:54

Милиони луѓе околу Пекинг се во карантин пред Националниот конгрес на Комунистичката партија

Кина нареди затворање на милиони луѓе во областите околу кинескиот главен град, а властите ги удвоија напорите за спречување на ширење на Ковид-19 пред овогодишниот...

Сервиси 16.05.22 | 09:06

Обрнете внимание каде возите, повеќе улици ќе бидат затворени

Поради одржување оперативно-тактичка вежба денеска во Скопје ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници. Оперативно-тактичката...

Балкан 11.03.22 | 11:33

Втор ден затворени дел од училиштата во Атина

Основните и средните училишта во северниот, западниот и источниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина и денеска, втор ден по ред се затворени поради невремето...

Економија 02.01.22 | 13:48

Од денеска недела е неработен ден: Маркетите затворени, метеж на бензинските пумпи

Законот за недела неработен ден, кој почна да се применува од 1 јануари ги затвори најголемите трговски синџири денеска во главниот град. Тоа созаде метеж на бензиските...

Скопје 01.10.21 | 10:24

Дел од улиците в недела ќе бидат затворени

В недела, на 3. октомври ќе се одржи 17. издание на Виз Ер Скопски маратон. Стартот на маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ за спорт ќе биде во 8 часот, а трката...

Скопје 22.07.21 | 13:24

Информирајте се навреме: Поради протест, утре овие улици ќе бидат затворени во Скопје

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 23.07.2021 (петок), во временскиот период од 18.45 часот до 20.30 часот, поради протестен...

Здравје 09.07.21 | 13:31

Филипче: Не треба да живееме затворени, фокусот треба да е вакцинацијата

Не треба да живееме затворени, фокус треба да е вакцинацијата, вели министерот за здравство Венко Филипче на прашање дали ќе се воведуваат нови рестрикции поради делта-сојот...

Балкан 22.03.21 | 08:38

Од утрово затворени сите кафулиња во Србија

Новата одлука на Владата на Србија на предлог на Кризниот штаб, стапи на сила утрово во 6 часот. Од денеска затворени остануваат сите угостителски објекти, ресторани,...

Црна хроника 01.11.20 | 20:23

Поради непочитување на мерките затворени два локала во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат при вршење контроли во врска со почитување на мерките...

Економија 25.08.20 | 10:48

Над илјада бизниси пред затворање, власта уште нема чаре како да ги остави да работат

Пред пропаѓање во исклучително тешка состојба се претпријатијата од секторот услуги кои како резултат на владината Уредба сè уште се принудно затворени и не се во можност...

Култура 13.05.20 | 11:29

Театрите на Бродвеј остануваат затворени до 6. септември

Театрите на Бродвеј остануваат затворени поради пандемијата на коронавирус до 6 септември, соопшти денеска групата Broadway League. Театрите, кои се една од најголемите туристички...

Свет 08.05.20 | 23:29

ЕУ донесе одлука – границите затворени до 15 јуни

Европската комисија ги повика земјите од ЕУ и Шенгенската зона на уште 30 дена да го продолжат привременото ограничување на патувањата во земјите членки. Ограничувањето...

Балкан 04.04.20 | 11:29

Турција затвора 30 големи градови поради коронавирусот

Се забранува влез и излез од 30 големи градови во Турција во траење од 15 дена, објави на Твитер во своето обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Најважна...

Економија 23.03.20 | 09:37

Директно е загрозен работниот однос на повеќе од 3.800 вработени, aлармираат 17 холдинзи

Не е едноставно, клуч на врата, а вработените дома, со ова се соочивме по затворање на моловите од пандемијата предизвикана од COVID-19, велат 17 холдинзи со над 200 продавници...

Македонија 17.03.20 | 12:16

Досега 10 затоврени локали, некои се прават не знаат за мерката или ја злоупотребуваат

Во врска со непочитувањето на владината одлука за работа на кафетериите, локалите, бурекџилниците, директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски информираше...

Црна хроника 15.03.20 | 22:50

Затворени седум локали во Скопје што не ги почитуваа мерката

Затворени седум локали во Скопје што не ја почитуваа мерката на Владата, соопшти вечерва Министерството за внатрешни работи. СВР Скопје во координација со Државниот...