Ознака: Затвор
Балкан 03.07.20 | 17:22

Шест години затвор за екс директор на Амнести Интернешнал за Турција

Турски суд денеска го осуди поранешниот извршен директор на Амнести Интернешнал (АИ) за Турција, Танер Килич на повеќе од шест години затвор, а уште тројца активисти...

Здравје 01.07.20 | 17:00

Вработен во штипскиот Затвор позитивен на Ковид-19

Вработен во штипскиот затвор позитивен на коронавирусот, среќа е што немал контакт со осудениците, бидејќи вечерта, кога последен пат бил на работа, стражарел на една...

Македонија 20.06.20 | 13:04

СДСМ и Заев го претвориле КПУ Идризово во партиска месна организација, велат од ВМРО-ДПМНЕ

После скандалозниот партиски митинг на СДСМ во затворот Идризово мора да има одговорност, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека во најмала рака од морални...

Црна хроника 15.06.20 | 20:39

Матичната не го тестирала полицаецот од затворот Скопје, неговите колеги се во изолација

Управата за извршување на санкциите ги провери информациите кои беа објавени во некои од медиумите и на социјалните мрежи, а поврзани со првиот случај на вработен во...

Црна хроника 12.06.20 | 13:41

Косата на вицепремиерката Шекеринска поскапоцена од животот на 17-годишниот кошаркар Никола Христовски

За потегнувањето за коса на тогашната пратеничка Радмила Шекеринска, 70-годишниот „терорист“ Панче Ангелов доби 4 години затвор, а убиецот на 17-годишното момче Никола...

Свет 12.06.20 | 11:40

Во Италија покрената истрага против 44 полицајци поради тортура во затворите

Во Италија е покрената истрага проти 44 затворски полицајци кои се обвинети за употреба на прекумерна сила и за тортура врз затвореници, јави италијанската новинска...

Здравје 08.06.20 | 14:05

Затворски полицаец во КПУ „Затвор“ – Охрид е позитивен на COVID-19, но не доаѓал на работа

Еден затворски полицаец во КПУ „Затвор“ – Охрид е позитивен на вирусот COVID-19, но не доаѓал на работа. Телевизија Телма објави дека тој од 25-ти мај користел слободни денови,...

Црна хроника 22.05.20 | 13:38

Дадилката што претепа дете во игротека во „Капитол“ доби 1,5 година затвор

Судот пресече, една и пол година затвор доби дадилката што во ноември претепа детенце во една игротека на едно кафуле во трговскиот центар „Капитол“ во Аеродром. Дадилката,...

Црна хроника 14.05.20 | 15:32

Нинџа од затворот во Штип, донесен во Скопје на разговор со Рускоска

Од затворот во Штип, кај Обвинителката Вилма Рускоска. Александар Василевски Нинџа обвинет за собраниските настани од 27 април, денеска имаше средба во обвинителството...

Свет 08.05.20 | 21:43

ЈАР ослободува 19 илјади затвореници поради пандемијата на Ковид-19

Јужноафриканската Република (ЈАР) условно ќе ослободи околу 12 проценти од затворениците во обид да го спречи ширењето на корона вирусот во затворите, соопшти претседателството...

Свет 03.05.20 | 09:12

Кланица во затвор поради корона и глад: Најмалку 47 мртви, чуварите не сакале да им дадат храна

Затворските нереди во петокот донесоа најмалку 47 мртви и 75 ранети во западна Венецуела, земја во која невладините организации и семејства на затворениците  редовно...

Црна хроника 30.04.20 | 14:36

По 2,6 години затвор на двајцата штипјани, кои брутално тепаа нивна сограѓанка

Судијката од Основниот суд во Штип, Јулијана Неткова им пресуди по 2,6 години затвор на двајцата штипјани, кои брутално тепаа нивна сограѓанка. Тие претходно ја признаа...

Црна хроника 30.04.20 | 14:04

Затвор за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

По две години и шест месеци затвор добија двајцата штипјани, кои брутално тепаа нивна сограѓанка, а чинот на тепање го снимија и го објавија на социјалните мрежи. Судијката...

Црна хроника 16.04.20 | 20:33

Притвореникот кој почина во затворот во Шутка немал корона вирус

Негативен на корона е 23-годишниот притвореник од Гостивар кој вчера почина во затворот во Шутка, обелодени министерот за здравство, Венко Филипче Тој додаде дека состојбата...

Балкан 14.04.20 | 09:12

Затворите се преполни: Турција со закон ќе ослободува затвореници

Со 279 гласа „за“ и 51 „против“ турскиот Парламент усвои закон со кој ќе се овозможи ослободување на десетици илјади затвореници. Предлог-законот е со цел да се растеретат...

Фудбал 09.04.20 | 13:31

Меси ја платил кауцијата за Роналдињо

Роналдињо вчера го напушти затворот во Асунсион и судењето во Парагвај ќе го чека во домашен притвор, сместен во луксузен хотел. Роналдињо беше уапсен пред еден месец...

Црна хроника 30.03.20 | 14:20

Уапсен избеган осуденик од затворот во Струмица

На 29.03.2020 во 16.30 часот полициски службеници од Полициска станица Радовиш го лишиле од слобода Ф.Ј. (24) од Радовиш, за кого била распишана потерница поради бегство од Затвор...

Балкан 27.03.20 | 16:50

Србин осуден на три години затвор бидејќи не седел во самоизолација

Суд во Србија осуди маж на три години затвор за непочитување на наредбите за самоизолација. Првата ваква пресуда била изречена на судење што преку видео-линк се одржало...

Филм 22.03.20 | 23:22

Харви Вајнстајн позитивен на коронавирус: Се заразил во затвор

Вработените во „Венде“ одбиле да дадат изјава за новинарите, а коментар сè уште нема ниту од Дона Ротуно, адвокат на Вајнстајн. Холивудскиот магнат Харви Вајстајн е...

Балкан 18.03.20 | 12:29

Кај вработен во затвор во Словенија регистриран коронавирус

Во Словенија регистриран првиот случај зараза кај лице вработено во затворот Доб, а со тоа ова е и прв случај во кој се појавува заразата во казнено – поправна установа. Веднаш...