Ознака: Затвор
Естрада 04.10.20 | 13:10

Раста ќе мора на робија: Би можел да заглави во затвор од 3 до 10 години

Српскиот рапер Стефан Ѓуриќ Раста би можел да помине до 10 години во затвор, а постои можност да помине и само со парична казна. Имено, на раперот кој е уапсен во петокот...

Црна хроника 29.09.20 | 16:22

Гостиварец „заборавил“ дека треба да оди во затвор

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години, соопшти МВР. – Денеска полициски службеници од Одделението за крим полиција го приведоа...

Свет 29.09.20 | 10:33

Една година затвор за правење журки во време на пандемија

 Судот во американската сојузна држава Мериленд го осуди 42-годишниот Шон Маршал Мајерс на една година затвор поради непочитување на мерките за спречување на ширењето...

Црна хроника 28.09.20 | 17:47

Јанкуловска со полиција е спроведена во Идризово

Поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска спроведена е во затворот Идризово на одлежување казна затвор. Јанкулоска е осудена на 4 години затвор...

Црна хроника 23.09.20 | 13:56

Кичеец на 12 октомври оди во затвор

Зоран Милевски – Кичеец нa 12 октомври треба да се појави во затворот Шутка, објави Алсат. Упатниот акт го примил и треба да ги одлежи трите години затвор досудени во случајот...

Свет 21.09.20 | 15:02

Ковид-19 не ги заобиколи ни албанските затвори

Во албанските затвори, од почетокот на пандемијата до денеска со Ковид-19 биле заразени 133 лица, од нив 66 вработени и 67 затвореници. Според заменик генералниот директор...

Црна хроника 17.09.20 | 10:24

Двајца затвореници се обиделе да силуваат младо момче во охридскиот затвор

Деветнаесетгодишно момче од Струмица била жртва на обид за силување во затворото во Охрид. каде то струмичанецот издржувал затворска казна. Инцидентот се случил доцна...

Црна хроника 09.09.20 | 15:27

Детали за самоубиството во ќелија на професорот обвинет за силување на 8-годишно девојче

Професор од Тетово осомничен за силување на осумгодишно девојче, вчера околу 16 часот си го одзел животот во затворот во КПУ Скопје, потврдуваат за МИА од затворот. Шеесет...

Црна хроника 09.09.20 | 11:02

Професор обвинет за обид за силување на девојче се самоуби во затвор

Професор кој беше на издржување затворска казна, си го одзел животот, дознава „Алсат“. Лицето С.М. беше обвинет за обид за силување на малолетно лице на возраст од 8 години. Настанот...

Црна хроника 27.08.20 | 17:29

Кристијан Јандриоски осуден на затвор: Време е да ја платам цената за непокорот, никогаш Северна!

Граѓанинот Кристијан Јандриоски преку статус на Фејсбук денеска напиша дека време е да ја плати цената за непокорот. Тој својот патриотизам ќе го плати со казна затвор...

Калеидоскоп 04.08.20 | 08:52

Додека ја фатиле ископала три тони земја – мајка копала тунел за синот во затвор

Во Украина, една 51-годишна жена се обидела да ископа подземен тунел, со цел да го ослободи синот кој е во затвор. Сега и самата таа се соочува со затвор. Жената, чиешто...

Свет 02.08.20 | 22:55

Како на филм: Побегнале од затвор од 12 кат со вразани чаршави

Бегство од затвор како на филм се случи во затвор во Оклахома. Двајца затвореници побегнаа од затворот на 12 кат откако врзааа чарашави во јазол. Бегството било до толку...

Свет 30.07.20 | 13:31

11 години затвор за убиството на горилата Рафики

За убиството на мажјак од редок вид планински горила, Уганданец е осуден на 11 години затвор. Според „Би-Би-Си“, Феликс Бјамукама се изјаснил виновен за неовластено влегување...

Калеидоскоп 28.07.20 | 10:17

Затвор за инфлуенсерки поради „непристојни“ видеа

Пет „инфлуенсерки“ од Египет се осудени на две години затвор и казна од речиси 19.000 долари поради „објавување непристојни видеа” на апликацијата „Тик-Ток“. Затворската...

Калеидоскоп 14.07.20 | 09:59

На ќерката на српски политичар и се заканува затвор од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство на осумдесет...

Црна хроника 13.07.20 | 11:06

Ангела Ѓорѓиевска e осудена на 19 години затвор за убиство на Пино

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо – Пино, судот ја прогласи за виновна и ја осуди на затворска казна од 19 години. Според...

Балкан 06.07.20 | 14:31

Брачна двојка од Словенија свесно ширела коронавирус, им се заканува затвор

Две лица од Словенија се пријавени поради кршење на карантинските правила од небрежност и евентуално ширење на вирусот „Ковид-19“, за што ќе бидат казнети со парична...

Балкан 03.07.20 | 17:22

Шест години затвор за екс директор на Амнести Интернешнал за Турција

Турски суд денеска го осуди поранешниот извршен директор на Амнести Интернешнал (АИ) за Турција, Танер Килич на повеќе од шест години затвор, а уште тројца активисти...

Здравје 01.07.20 | 17:00

Вработен во штипскиот Затвор позитивен на Ковид-19

Вработен во штипскиот затвор позитивен на коронавирусот, среќа е што немал контакт со осудениците, бидејќи вечерта, кога последен пат бил на работа, стражарел на една...

Македонија 20.06.20 | 13:04

СДСМ и Заев го претвориле КПУ Идризово во партиска месна организација, велат од ВМРО-ДПМНЕ

После скандалозниот партиски митинг на СДСМ во затворот Идризово мора да има одговорност, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека во најмала рака од морални...