Ознака: Затвор
Свет 17.10.23 | 21:17

Секој да посака да влезе и да одмори: Еве како изгледа затворска келија во Данска

Скандинавците се на  врвот по условите во затворите иако немаат голема стапка на криминал. Еве како изледа затворот Сторсторм во Данска. Секоја келија е опремена со...

Свет 04.10.23 | 10:50

Руската новинарка која на државата телевизија се спротистави на офанзивата врз Украина осудена на осум и пол години затвор

Руската новинарка Марина Овсјаникова, која на државната телевизија се спротистави на офанзивата врз Украина на државната телевизија, денеска е осудена во отсуство...

Балкан 28.09.23 | 10:59

Од 10 години до доживотен затвор: На напаѓачите од Бањска ќе им се суди за нарушување на уставниот поредок

Од 10 години до доживотен затвор им се заканува на уапсените српски напаѓачи во инцидентот кај селото Бањска во Косово, пишува Н1. Медиумот вели дека бројот на уапсените...

Свет 09.09.23 | 09:24

Убиец избегал од американски затвор: „Одеше по ѕидот како рак“

Минатата недела, осуден убиец избегал од затвор во Пенсилванија. Данело Кавалканте (34) се качил меѓу два ѕида држејќи се за нив со рацете и нозете, а начинот на кој се...

Црна хроника 07.09.23 | 15:32

Затвор за професорите Шуклев и Ристевски, барале пари и сексуални услуги за преодни оценки

Обвинетиот Бобек Шуклев за примање поткуп е осуден на казна затвор од 4 години и 6 месеци, обвинетиот Славе Ристевски за две кривични дела примање поткуп доби казна затвор...

Балкан 30.08.23 | 14:28

Главниот убиец на Земунскиот клан во затвор се ожени, а сака да прави и дете

Главниот убиец на Земунскиот клан, Сретко Калиниќ (49), се ожени во затворот „Забела“ во Пожаревац со 22 години помлада сопруга. Калиниќ се омажил во воена униформа, додека...

Црна хроника 21.08.23 | 16:35

Уапсен радишанец кој треба да лежи две години затвор

Во Скопје во 12.35 часот на ул.„Радишанска“ полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Г. (46) од скопското село Радишани. Од МВР...

Свет 15.08.23 | 10:19

Овие 12 твитови можат да го испратат Трамп во затвор

Големата порота во Џорџија го обвини Доналд Трамп и неколку негови соработници за кривични пријави во врска со обидот за поништување на изборите во 2020 година. Како дел...

Свет 04.08.23 | 16:52

Уште 19 години затвор за Алексеј Навални

Рускиот суд го осуди Алексеј Навални на дополнителни 19 години затвор поради екстремизам. За Навални тоа е трета затворска казна и оваа е најдолга. Најжестокиот 47-годишниот...

Црна хроника 28.07.23 | 20:49

Во Шуто Оризари уапсен 43-годишник кој треба да одлежи две години затвор за кражба

Во Скопје околу 14.00 часот на ул. „Индира Ганди“ полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Отсек потраги во координација со Полициското...

Црна хроника 12.07.23 | 14:25

Не е само судот во Куманово: Гореше и битолскиот затвор

Управата за извршување на санкциите, почна постапка за утврдување на можните причинители за пожарот во битолскиот Затвор. Синоќешниот пожар беше единствената причина,...

Калеидоскоп 10.07.23 | 22:32

Докторот кој ги силуваше американските гимнастичарки бил избоден со нож во затворот на Флорида

Поранешниот доктор на олимпискиот тим на САД, Лери Насар кој доби затворска казна од 60 години поради детска порнографија и злоставување на малолетнички бил избоден...

Македонија 06.07.23 | 16:21

Затвор и веридба: Обвинет од „Софтвери“ клекна и ја праша обвинетата дали ќе се омажи за него

Четвртообвинетиот Даниел Станчев, четвртообвинетиот во случајот „Софтвери“ кој денес доби казна затвор од 4 години, ја запроси обвинетата Ирена Ивановска после изрекувањето...

Црна хроника 01.07.23 | 13:45

Првпат по три години: Гордана Јанкуловска излезе на викенд од „Идризово“

Со измена на правилникот, жените затворенички од „Идризово“ почнаа со користење право на викенд отсуство. Директорот Зоран Јовановски за „Макфакс“ посочи дека привилегиите...

Црна хроника 19.06.23 | 13:00

Со туѓи лични карти успеале да присвојат над седум илјади евра: Од затвор давал инструкции за подигање брзи кредити

Три лица се уапсени и против нив е поднесена кривична пијава откако тие успеале да украдат податоци од три лица од Радовиш и со нивните податоци, без нивно знаење, да...

Свет 15.06.23 | 11:02

Американец пукал во членови на ЛГБТ заедницата, осуден на 18 години затвор

Маж од Монтана е осуден на 18 години затвор затоа што пукал со автоматска пушка во дом и се обидел да „исчисти градот од ЛГБТК жители“. Џон Хауалд (46) од Басин, Монтана,...

Вести 29.05.23 | 13:04

Фатен бегалец од затвор

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка – Одделение за потраги денеска во Скопје го лишија од слобода И.М.(48) од Струмица. Како што соопшти...

Црна хроника 25.05.23 | 10:21

Тетовец и гостиварец ќе си прават друштво зад решетки

Вчера (24.05.2023) околу 15.00 часот, полициски службеници на СВР Тетово го привеле 49-годишниот тетовец Б.И.. Тој се барал со судска наредба за издржување затворска казна во Казнено-поправната...

Црна хроника 21.05.23 | 17:53

Мајка му испраќала таблети бупренофин на синот во затвор преку брза пошта

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.Т.(39) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет...

Црна хроника 21.04.23 | 18:14

Затвореник бил пренесен во болница на преглед, а веднаш по враќањето во штипскиот затвор починал

Почина осуденик во казнено-поправната институција Затвор – Штип, потврдува директорот, Мики Тодоров. Станува збор за возрасно лице, кое вчера со возило на Итната...