Ознака: Западен Балкан
Балкан 10.06.21 | 16:00

Вархеји: Јуни е критичен месец за земјите од Западен Балкан

Eврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеи, од Самитот на земјите од Западен Балкан што се одржува во Тирана, оцени дека има желба оваа година...

Балкан 10.06.21 | 15:53

ЕК: Западен Балкан треба да се биде трпелив додека регионот конечно не се стави на списокот на „безбедни“ земји

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека треба да се биде трпелив...

Економија 08.06.21 | 12:48

Битиќи: Западен Балкан има голем потенцијал да стане особено привлечна дестинација за инвестиции

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи на покана на Институтот за менаџмент и бизнис Хајделберг, се обрати...

Балкан 28.05.21 | 14:36

Мицотакис: Отворањето на ЕУ кон Западен Балкан e историска мисија што треба брзо да почне

По средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, истакна дека отворањето на Унијата кон нови држави, а особено кон оние...

Балкан 27.05.21 | 12:01

Јанша: Членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ би решило многу проблеми

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, го поддржа проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, оценувајќи дека членството на земјите од регионот во Унијата ќе реши многу проблеми...

Свет 22.05.21 | 23:13

Палмер: Ако САД и Европа не се посветат на Западен Балкан, други сили ќе го искористат тоа

Соединетите држави се посветени на Западен Балкан, не само со зборови, туку и материјално, во смисла на инвестиции, политички ангажман и големо внимание што регионот...

Балкан 18.05.21 | 23:35

Европратеници бараат вклучување на Западен Балкан во планот за вакцинација на ЕУ

Писмо до кое дојде МИА, потпишано од 17 европски пратеници и испратено до Европската Комисија бара од Европска Унија поактивно да се вклучи регионот во политиките и набавките...

Македонија 27.04.21 | 09:58

САД: Шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

Американскиот Стејт департмент оцени дека постои опасност „неоснованите шпекулации за промена на границите на Западен Балкан по етничка линија да поттикнат нестабилност...

Македонија 20.04.21 | 15:28

Рот: ЕУ да го исполни ветувањето за Западен Балкан

Германскиот државен секретар за Европа, Мајкл Рот денеска изјави дека ЕУ е посветена на јасна и одговорна европска перспектива за Западен Балкан и ја повика ЕУ да ги...

Македонија 19.04.21 | 18:48

Папајоану: За Грција е особено важно на маса во ЕУ да остане европската перспектива на Западен Балкан

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција, Александрос Папајоану, на брифинг со новинарите изјави дека за Грција е особено важно европската перспектива...

Македонија 14.04.21 | 17:58

Одложена дебатата: EУ има поважна работа од ветениот датум на Заев, за тоа нема ни да се дискутира

Од Советот на ЕУ потврдија попладнево дека дебатата за Западниот Балкан е повторно одложена, овој пат за мај, јави дописничката на МИА од Брисел. И покрај притисоците...

Балкан 13.04.21 | 13:19

EУ не е за промена на границите на Балканот

 Портпаролот на Европската Комисија, Петер Стано, изјави дека не е запознаен со нон-пејпер од словенечкиот премиер Јанез Јанша за промени на границите на западниот...

Балкан 13.04.21 | 13:01

EУ не потврдува за словeнечкиот документ за поделба на Босна,Црна Гора, Косово и Македонија

 Портпаролот на претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, изјави дека не можат да потврдат постоење на нон-пејпер предаден од страна на словенечкиот премиер, Јанез...

Македонија 12.03.21 | 13:44

Девет членки на ЕУ бараат враќање на Западен Балкан на агендата на следната седница на Советот во април

Девет членки на ЕУ му пишаа на министерот за надворешни работи на ЕУ, Џозеп Борел, да одржи стратешка дискусија за земјите од Западен Балкан и нивните перспективи на...

Балкан 11.03.21 | 23:01

Девет членки на ЕУ бараат Западен Балкан да се врати на агендата на Унијата

Девет земји-членки на ЕУ со заедничко писмо го повикаа високиот претставник за недворешна и безбедносна политика Жозеп Борел, Западен Балкан итно да се врати на агендата...

Економија 08.03.21 | 09:26

Од 1 јули бесплатен роаминг низ Западен Балкан

Од 1 јули ќе се укине роамингот меѓу земјите од Западен Балкан. Тоа значи дека трошоците за роаминг услугите меѓу земјите ќе бидат по цени како да сме дома. За не цели...

Балкан 06.03.21 | 08:48

Бајден и Фон дер Лајен согласни дека и Западен Балкан е прашање од заеднички интерес

Американскиот претседател, Џо Бајден, и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вчера се согласија да се координираат за прашањата од заеднички...

Балкан 22.02.21 | 23:00

Словенија сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан

За време на претседателството со ЕУ во втората половина на годината, Словенија би сакала да организира самит на ЕУ и Западен Балкан, изјави денеска словенечкиот министер...

Балкан 10.02.21 | 11:18

Се смилуваа: EУ бара Западниот Балкан да биде изземен од забраната за извоз на вакцини

Претседателката на Европска комисја Урсула фон дер Лајен изјави дека се забрзува вакцинацијата во Европска Унија, а целта останува до крајот на летото да бидат вакцинирани...

Балкан 03.02.21 | 15:53

Укинете ги визите, дајте ни иднина: Апел на стопанските комори од Западен Балкан

Во српската Стопанска комора во Белград (ПКС) се одржа седница на Управниот одбор на Коморскиот инвестициски форум на Западнобалканската шесторка (Киф ЗБ6), асоцијација...