Ознака: закон
Македонија 27.07.21 | 16:19

Маричиќ: Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се намалуваат казните за клевета и се воведува кривично дело „демнење“

Во иднина нападот врз новинари нив ќе се третира исто како напад врз службено лице. Воведуваме строги казни и за закана за напад врз новинари. Дополнително, во иднина...

Економија 26.07.21 | 11:45

Антикорупциска го оспори пред Уставен суд Законот за Kоридорите 8 и 10 Д

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ја достави до Уставниот суд Иницијатива за оценување на уставноста на Законот за утврдување јавен интерес...

Македонија 21.07.21 | 11:55

Милошоски: Со Заев и Ахмети наместо европска Македонија, станавме Колумбија во Европа

Почитувани, денеска би сакале да кажеме повеќе за последниот скандалозен предлог закон на приватната влада на Заев и Ахмети за ставање на европско знаменце на предлог...

Свет 07.07.21 | 15:29

Фон дер Лајен сo заканa до Унгарија: Рокот изминува утре

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се закани дека ќе поведе прекршочна постапка против Унгарија поради законот за ЛГБТ заедницата. Фон дер...

Економија 06.07.21 | 15:10

ССМ децидни: Не смее да се стави во закон дека работниците на Коридор 8 и 10 ќе работат и по 60 часа неделно

Сојузот на синдикатите на Македонија жестоко реагира на намерите дека власта треба да склучи договор со стратешкиот партнер за изградба на инфраструктурните коридори...

Калеидоскоп 02.07.21 | 10:04

Норвешка има закон за инфлуенсерите

Во обид да се бори против нереалните стандарди за убавина, новиот закон во Норвешка бара од корисниците на социјалните мрежи да вклучуваат отчетност и назнака за објавите...

Свет 24.06.21 | 15:33

Орбан: Во законот воопшто не станува збор за хомосексуалците, јас ги бранам нивните права

Унгарскиот премиер Виктор Орбан застана во одбрана на законот со кој се забранува промовирање на хомосексуалноста и промена на полот во училиштата, тврдејќи за себе...

Македонија 03.06.21 | 19:08

ВМРО-ДПМНЕ: Ја спречивме власта на мала врата да протне самоволие во урбанистичкото планирање

ВМРО-ДПМНЕ и пратениците од опозицијата ги спречија измените на законот за урбанистичко планирање кои власта сакаше да ги протне да се донесат по скратена постапка,...

Македонија 14.05.21 | 17:20

Дали Пендаровски ќе побара од Владата рушење на 50 илјади дивоградби, или ќе лови политички поени?

Голема врева и различни реакции во јавноста предизвика Законот за легализација на дивоградбите, откако претседателот Стево Пендаровски реши да не го потпише Указот...

Македонија 14.05.21 | 14:04

Спротивен е на Уставот: Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република  Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување...

Македонија 12.05.21 | 16:30

Со измените на законот за служба во АРМ, ВМРО-ДПМНЕ предлага да се оди во пензија со 40 години стаж или 55 години старост

Арамиската СДСМ манипулира со припадниците на АРМ. Предлог законот за служба во Армијата кој го предлага ВМРО-ДПМНЕ е во насока на подобрување на статусот на припадниците...

Македонија 12.05.21 | 11:57

ДС: Претседателот Пендаровски да не го потпишува законот за дивоградбите

Демократскиот сојуз не го поддржува Законот за добивање правен статус на бесправно изградени објекти и бараме претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува законот...

Македонија 11.05.21 | 20:01

Ќе се легализираат сите дивоградби, и во национални паркови, и во заштитени подрачја…

Со 72 гласа „за“, 3 воздржани и 5 „против“ во Собранието денеска беше донесен Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, по скратена постапка....

Македонија 14.04.21 | 12:11

Прво да се изгласа Законот па потоа за лекување од ковид-19 во приватните болници ќе се плаќа најмногу 300 илјади денари

Откако ќе се изгласа Законот за здравствена заштита со измените и дополнувањата, пациентите во приватните болници кои се лекуваат од Ковид – 19, ако е комплексно лекувањето...

Здравје 08.03.21 | 23:17

Филипче: Со измените на Законот за абортус, волјата на жената е ставена на прво место

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод денот на жената 8 Март беше во посета на органзацијата на жени на СДСМ во скопската општина Гази Баба каде говореше за...

Македонија 31.01.21 | 15:59

СДСМ сакаат да го поништат на законот за медиуми чие донесување жолчно го бараа кога беа во опозиција

СДСМ оди против предлозите на меѓународни експерти, кои партијата сама ги повикуваше, се во обид да ја зајакне контролата врз медиумите. Во собраниска процедура е влезен...

Балкан 21.01.21 | 09:07

Црногорскиот парламент повторно го усвои Законот за слобода на вероисповед

На вонредна седница на парламентот на Црна Гора повторно, со мнозинство гласови, повторно е изгласано изменување и дополнување на Законот за слобода на вероисповед....

Балкан 03.01.21 | 09:39

Ѓукановиќ го врати Законот за слобода на вероисповед на повотрно разгледување

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, до Собранието врати на повотрно одлучување неколку усвоени закони, меѓу кои и Законот за слобода на вероисповед. Како што...

Свет 31.12.20 | 09:01

Путин потпиша закон со кој ќе може да се ограничи или блокира пристапот до американски социјални мрежи

Претседателот на Русија Путин, потпиша низа закони со кои на државата и се даваат нови овластувања насочени кон ограничување на активностите на најголемите американски...

Свет 30.12.20 | 13:11

Победа над Католичката црква: Аргентина е првата земја во Јужна Америка што го легализира абортусот

Аргентина го легализираше абортусот и со тоа стана првата јужноамериканска земја што се одлучи на таков чекор. Со новиот закон изгласан од Сенатот, се легализира абортусот...