Ознака: закон
Македонија 22.09.20 | 00:03

Изгласани измените на законите за основно и средно образование

Со 61 пратеник „за“, ниту еден „против“ и 28 „воздржани“, Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за основно образование и со 61 глас „за“,...

Економија 17.09.20 | 15:42

Државата да дозволи извоз на сув цвет од канабис, бараат производителите на марихуана

Здружението на одгледувачи на медицински канабис „Макканабис“ бара побрзо донесување на измените на Законот за опојни дроги со кои ќе се овозможи извоз на сув цвет...

Свет 05.09.20 | 14:15

Oдобрeн предлог закон: Мигрена и тешка главоболка предизвикуваат инвалидитет

Италијанскиот Сенат одобри предлог закон со кој се класифицира мигрена и тешка главоболка како болести што предизвикуваат инвалидитет, пишува италијанскиот весник...

Балкан 29.07.20 | 10:13

Турскиот Парламент го изгласа законот со кој се заострува контролата врз социјалните мрежи

Турскиот Парламент денеска го усови законот со кој се предвидува засилена контрола врз социјалните мрежи, што предизвикува загриженост во врска со слободата на изразување. Главните...

Свет 13.07.20 | 21:00

Меркел: Германско-кинеските односи нема да запрат и покрај проблемот со Хонг Конг

Германската канцеларка Ангела Маркел изјави во понеделникот дека нема никакви причини да се запрат дипломатските односи со Кина иако законот за национална безбедност,...

Балкан 10.07.20 | 09:27

Контроверзен закон во Романија ослободи стотици заразени со ковид од болниците и самоизолација

Стотици романски пациенти заразени со новиот коронавирус ги напуштија болниците, откако Парламентот одлучи да донесе нов закон со кој се наметнува изолација, во време...

Свет 30.06.20 | 13:19

Си Џинпинг го потпиша законот за национална безбедност на Хонг Конг

Кинескиот претседател Си Џинпинг во вторникот го потпиша новиот закон за национална безбедност за Хонг Конг, кој беше одобрен претходно истиот ден, објави новинската...

Колумни 04.05.20 | 14:17

Организиран масовен поткуп на избирачи од големи размери

Михајло Маневски Зоран Заев и СДСМ не почитуваат ниту една одредба од Законот за донации и спонорства Што се случува во Струмица? Се отвара ли нов криминален партиски...

Свет 27.04.20 | 09:51

Германски министер: По пандемијата законски да се заштити правото на работа од дома

Германскиoт министер за труд Хубертус Хајл најави дека ќе предложи закон со кој ќе се заштити правото на работа од дома и по завршување на пандемијата со Ковид-19, доколку...

Македонија 14.02.20 | 22:25

По скарена постапка донесен законот за изборен законик

Законот за изборен законик вечерва беше донесен по скартена постапка. Предлог законот по скратена постапка се донесе со 78 ЗА и 1 против.

Македонија 14.02.20 | 19:52

Продолжи расправата за законот за ЈО

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор,...

Македонија 14.02.20 | 12:42

Десковска не сака да зборува пред пратениците, ама напиша на Фејсбук: Очигледна е намерата да се опструира носењето на Законот за ЈО

Министерката за правда Рената Десковска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците, ама затоа на Фејсбик напиша дека е очигледна намерата...

Македонија 14.02.20 | 09:18

Мицкоски: Има примитивни обиди за притисоци врз пратеници за Законот за ЈО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за донесувањето на Законот за Јавно Обвинителство при...

Македонија 13.02.20 | 23:25

Пазарот нема крај! Да му се нагади на човек “политикава” …

Пазарот нема крај! До недела може да се очекува да биде ставена на дневен ред промена на Устав со укинување на унитарноста и воведување федерализација на Македонија....

Македонија 13.02.20 | 22:21

Собранието се распушта на 16 февруари: Законот за ЈО и разрешувањето на Мизрахи ќе се гласаат утре

Иако во Собранието на Република Македонија денеска почна 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаа за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот...

Македонија 13.02.20 | 19:04

БЕСА ќе гласа за законот за Обвинителство, постигнат договор со Заев

Собранието веќе требаше да ја почне седницата за законот за ЈО свикна за во 15 часот денеска, но таа се уште се одлага. Прочина за тоа била долгата средба на Заев со Билал...

Македонија 10.02.20 | 01:49

Падна закон во мед…

Падна закон во мед…, вака Ивор Мицковски, политички аналитичар го коментираше договорот за Законот за јавно обвинителство кој доцна вечерва откако помина во Владата...

Економија 08.02.20 | 15:55

Со законот за игри на среќа преку ноќ 7.700 луѓе ќе останат без работа

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) предупредува дека со предлог измените на Закон за игрите на среќа и забавните игри кои се на дневен ред...

Македонија 08.02.20 | 09:19

Собранието пред распуштање, договор за законот за ЈО уште нема

Пет дена пред очекуваното распуштање на Собранието, власта и опозицијата сè уште ги немаат усогласено ставовите за законот за јавното обвинителство. Претседателот...

Твитови 07.02.20 | 11:48

Објавил на „Фејсбук“ го донесовме законот, а не гласал

Далибор Богдановски, пратеник во Собранието од СДСМ на својот фесјбук профил објави статус во кој информира дека е донесен законот за управување со отпад, но, самиот...