Ознака: закана
Македонија 23.10.21 | 14:36

Висок функционер од МНР му се заканувал на проф. Ванчо Ѓорѓиев со лична одмазда?!

Вчерашната оставка на проф.д-р Ванчо Ѓорѓиев од заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања предизвика вистинска бура на домашната политичка...

Свет 09.08.21 | 13:39

Полицијата во Италија испитува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск

Полицијата во Милано истражува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск, соопштија денеска италијанските карабинери. Сомнителното писмо вработените го...

Македонија 29.06.21 | 14:21

И до три години затвор: Напад или закана кон новинар ќе се третира како напад и закана врз службено лице

Министерството за правда во соработка со новинарските здруженија го менува Кривичниот законик. Со измените, нападот и заканата врз новинар ќе се третираат како напад...

Црна хроника 15.04.21 | 12:09

Таткото на претепаното дете во Кочани се заканува со оружје, МВР трага по него

Откако пред два дена група на граѓани извршија физичко насилство врз дете во Кочани во населбата „Трајаново Трло“, таткото на детето со пиштол и нож во рацете преку...

Свет 22.03.21 | 09:20

По пандемијата, доаѓа нова закана за 150 милиони луѓе

Светската банка предвидува дека оваа година бројот на екстремно сиромашни луѓе во светот може да се зголеми за 150 милиони. Во Кенија, повеќе од две третини од населението...

Свет 08.10.20 | 13:30

Дали е на повидок азиски НАТО?

САД, Јапонија, Австралија и Индија ветија зајакнување на соработката против се поагресивната политика на Кина, што може да биде чекор кон создавање на азиски воен сојуз...

Македонија 23.09.20 | 19:36

Мицевски: Зоран Заев јавно се заканува на опозициски пратеници

На денешната седница на Собранието се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Никола Мицевски. Мицевски истакна дека „СДСМ и Зоран...

Свет 23.09.20 | 07:12

Макрон ја предупреди Русија поради Навални: Нема да дозволиме да се преминат црвените линии

Францускиот претседател Емануел Макрон побара од Русија итно да го објасни случајот со наводното труење на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални. макрон изјави дека...

Македонија 21.09.20 | 19:37

Палевски: Кадарот на ДУИ ќе ја угуши истрагата за нападот, Милајков ми се закануваше дека ќе ме стави во буре со киселина да не постојам

Љупчо Палевски – Палчо, активист и лидер на движењето „Трета“ вечерва на Алфа телевизија со шокантни обвинувања кон власта за нападот и истрагата која се води, вели...

Црна хроника 12.09.20 | 16:03

Тетовчанец добил закани од градоначалникот на Боговиње, а потоа и од полицаец

Министерството за внатрешни работи информира дека на вчера во 11:00 часот во Полициското одделение Камењане, 39-годишниот Ј.И. од тетовското село Мала Речица пријавил дека...

Црна хроника 11.09.20 | 13:00

Дај ги парите, ќе те убијам: Се обидел да ограби маркет, вработената го совладала

Против 31-годишен скопјанец поднесена е кривична пријава за обид за разбојништво во супермакркет на ул. 11 Октомври. Тој со огнено оружје се заканил на една вработена...

Црна хроника 27.08.20 | 22:07

Уапсен заканувачот на екс пратеничката Весна Дамчевска Илиевска

Попладнево во населбата Бутел 1 е уапсено лицето С.Ч. (29), пријавен од поранешната пратеничка и актуелен делегат на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Дамчевска Илиевска, дека синоќа упатил...

Црна хроника 25.04.20 | 14:51

Му пресекол пат со мерцедес на брат му, па се заканувал дека ќе го убие

На 24.04. во 16,00 часот во Единицата за известување и команда во Скопје, С. С. (43) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 13,00 часот додека заедно со неговиот брат И.С се движеле...

Црна хроника 20.04.20 | 14:55

Кривична пријава против Б.Т. (68) од Скопје: На Фејсбук објавил навредлива и заканувачка содржина кон претседател на политичка партија

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до Oсновното јавно обвинителство–Скопје поднесе кривична пријава против Б.Т.(68) од Скопје поради постоење...

Калеидоскоп 02.04.20 | 14:24

Коронавирусот закана за производството на презервативи

Компанијата Карекс БХД, која важи за еден од најголемите светски производители на кондоми, го запре производството поради коронавирусот. Тоа може да значи и намалување...

Црна хроника 24.02.20 | 18:49

Се заканувал со пиштол на Одделот на гинекологија ги барал назад парите што ги дал за сопругата

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ф.Ш.(25) од с.Боговиње, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие...

Свет 12.02.20 | 10:45

Ердоган се закани: Ако уште еден турски војник биде повреден, ќе ја нападнеме Сирија

Турција ќе ги нападне сириските владини сили каде било во северна Сирија, ако уште еден турски војник биде повреден, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип...

Балкан 18.11.19 | 13:32

Полицаец се заклучи во домот, од тераса се заканува дека ќе пука во секој што ќе се приближи

По бурна расправија со сопругата, 42-годишен маж се заклучил во станот и се заканува дека ќе пука. Вистинска драма е во тек на улица „Војвода Влаховиќ“ во Белград, каде...

Црна хроника 08.10.19 | 17:02

Тетовец на фејсбук им се заканувал на вработени во пајак службата бидејќи му го кренале возилото

Четириест и пет годишен тетовец добил кривична пријава од тетовската полиција затоа што во август годинава на социјалната мрежа Фејсбук се заканувал на службени лица...

Црна хроника 04.10.19 | 23:25

Бездомничка за заканувала дека ќе запали тројца вработени

Вчера претпладне во СВР Скопје било пријавено дека во дом каде што се сместени бездомни лица на ул.„Перо Наков“, С.Т. (60) од Скопје – сместена во објектот како лице бездомник,...