Ознака: загинати
Свет 13.11.19 | 19:06

Четири од нив се деца: Во судир на автобус и камион загинаа 12 лица во Словачка

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка. Во несреќата, што се случила околу 13 часот во близина на...

Црна хроника 13.11.19 | 13:44

Нови детали за трагедијата кај Ласкарци: Автобусот на „Дурмо“ имал уред за манипулација на брзината

За кобната трагедија кај Ласкарци, денеска нови детали.  Имено денеска беше откриено дека автобусот на смртта на „Дурмо турс“ имал уред со кој се манипулирала брзината...

Свет 07.11.19 | 09:49

Осум загинати во директен судар меѓу патнички автобус и комбе во Филипини

Осум лица загинаа кога патнички автобус се судри со комбе во источниот дел на Филипини, соопшти денеска полицијата, пренесе ДПА. Уште десет лица се повредени во несреќата...

Црна хроника 06.11.19 | 22:33

Сообраќајка на патот Неготино – Демир Капија, двајцата возачи загинаа

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, иврши увид на регионалниот пат Неготино –...

Балкан 03.11.19 | 20:23

Се преврте автобус во Франција, 29 лица загинаа, 4 се во критична состојба

Дваесет и девет лица се повредени, од кои четири се во критична состојба, откако денеска во регионот Сома, во Франција, се преврте автобус кој патувал од Париз за Лондон. Според...

Свет 26.10.19 | 09:40

Тајфунот заминува, катастрофата никако: Десетина загинати, исчезнати, попуштаат брани, се излеваат реки во Јапонија

Најмалку десет лица загинаа, а три се водат за исчезнати во поплавите и свлечиштата во источна Јапонија, предизвикани од обилни дождови, јавува јапонската телевизија...

Свет 24.10.19 | 13:01

Во Мексико 13 загинати во инциденти поради апсењето на синот на Ел Чапо

Бројот на жртви во пукотниците предизвикани од членови на нарко картел се зголеми на 13, соопштија властите во западната мексиканска држава Синалоа. Државното обвинителство...

Свет 04.10.19 | 10:45

Најмалку тројца загинати во авионска несреќа во Украина

Најмалку три лица загинаа при принудно слетување на украински товарен авион „Ан-12“ во близина на Лавов, западна Украина. Авионот требало да слета во Лавов, но морал...

Свет 27.09.19 | 21:08

Четири деца и бебе меѓу загинатите во Егејско: Сакале да побараат политички азил во Грција

Во чамецот што утрово се преврти во Егејското Море, а животот го загубија седум лица се превезувале турски државјани, семејства кои од Турција сакале да избегаат во...

Свет 24.09.19 | 11:54

Осум новороденчиња изгореа во пожар во породилиште

Осум новороденчиња загинаа во пожар во породилиште во Алжир, соопштија локалните власти. Локалните електронски медиуми објавија дека пожарот избувнал во четири часот...

Свет 05.09.19 | 09:32

Се судрија експресен воз и камион, камионот се запали

Најмалку 34 лица се повредени во судир на експресен воз и камион во Јокохама, вториот најголем град во Јапонија. Судирот се случил на главниот железнички премин кон Токио,...

Свет 25.08.19 | 18:49

Во судир на авион и хеликоптер загинаа 7 лица, меѓу нив бебе и дете

Седум луѓе загинаа при судар на хеликоптер и мал авион на шпанскиот остров Мајорка, а меѓу нив е и четиричлено семејство, родители и две деца, од кои едното бебе. Регионалната...

Фудбал 18.08.19 | 12:38

Три навивачи убиени, најмалку 10 повредени на фудбалски стадион

Три лица се убиени, а најмалку десет повредени и потешко повредени по судирите пред националниот стадион Хондурас во Тегусигалпа, јавуваат локалните медиуми. Судирите...

Свет 12.08.19 | 08:40

Пет деца загинаа во пожар во ноќна градинка, неколку успеале да се спасат

Најмалку пет деца загинаа, а едно лице е повредено во пожар кој избил во ноќна градинка во градот Ири во Пенсилванија. Пожарот е пријавен во 01:15 часот наутро, а според...

Балкан 06.08.19 | 15:43

Тргнале во обиколка на градот, па загинале: Ова се момчето и девојката кои настрадаа во несреќата во Германија

Во тешката сообраќајна несреќа која се случи во Германија, загинаа Анѓела М.(19), и нејзиното момче Милош С.(20) и вујко и. Германските лекари се борат за животот на тешко...

Свет 29.06.19 | 21:14

Тројца загинаа, а над 350 повредени во поплава во Русија

Три лица загинаа во поплавите во Иркутската област, соопшти денеска претставник на руското Министерство за вонредни состојби. – Повредени се 351 лице, вклучувајќи и...

Балкан 23.06.19 | 17:20

Двајца загинати, четворица повредени: Автомобил покоси велосипедисти кај Кожани

Две лица загинаа, а четворица се повредени кога автомобил влета во група од шест велосипедисти на автопатот Птолемаис-Ардаса во близина на Кожани, Грција, пренесе локалниот...

Црна хроника 22.06.19 | 08:59

Страшна глетка на местото на несреќата, видео од скопската обиколница

На социјалните мрежи беше објавено видео од местото на несреќата на скопската обиколница каде вчера животот го загубија две лица, а две се потешко повредени. Како што...

Балкан 17.06.19 | 10:14

Мајка и дете загинаа по скок од четврти спрат, бегајќи од пожар

Две лица загинаа утрово откако пожар изби во стан во населбата Нов Белград. Жртвите се жена (36) и тригодишно дете кои скокнале низ прозорецот од четвртиот спрат на зградата,...

Црна хроника 13.06.19 | 09:25

Maж и 21-годишно момче загинаа во сообраќајката кај Пинтија

Дваесет и едногодишно момче и 48-годишен маж загинаа во тешката сообраќајна несреќа што синоќа се случи на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје. Несреќата, како што...