Ознака: Заев
Македонија 13.09.23 | 18:31

Заев: Очекуваме грчката страна да го исполни делот од Преспанскиот договор кој се однесува на патоказите

Имплементацијата на Договорот од Преспа продолжува и на тоа се обврзани двете страни. Очекуваме грчката страна да го исполни делот од Договорот кој се однесува на сообраќајните...

Македонија 10.07.23 | 14:00

Одложено јавното наддавање за имотот на фирмата ДЕНА на зетот на Заев, за кое алармираше и австрискиот амбасадор

Во канцеларијата на кавадаречкиот извршител Ангел Костадиновски, денеска не се одржа закажаното јавно наддавање на имот лоциран во Богданци, случај за кој алармираше...

Македонија 07.03.23 | 14:28

Фондацијата Едно општество за сите – Заев, реди нови победи, зборот е збор

Фондацијата Едно општество за сите – Заев, реди нови победи. Зборот е збор, напиша на својот фејсбук профил Ивор Мицковски коментирајчи ја поништената одлука на градоначалникот...

Македонија 06.03.23 | 18:44

Поништено решението на Пецаков за прекин на градбата на хотелот во Лагадин за кој Заев вети легализација

Министерството за транспорт и врски го поништи решението на градоначалникот Кирил Пецаков со кое беше стопирана градбата на хотелот во Лагадин . Второстепената комисија...

Македонија 08.10.22 | 13:38

Кој повеќе лаже, господарот или калфата? Заев вели сите бугарски здруженија тој ги отвора, а Ковачевски дека не го познава, вели ВМРО-ДПМНЕ

Кој повеќе лаже, господарот или калфата? Заев вели сите бугарски здруженија тој ги отвора, а Ковачевски дека не го познава тој што ги отвора, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Нивното...

Македонија 05.05.22 | 23:26

Стојменов: Заев стои зад блокадата на градилиштето „Беко“, притисокот беше да го продадам евтино

Не градоначалникот на Центар, туку поранешниот премиер Зоран Заев стои зад блокадите за градилиштето кај поранешната стоковна куќа „Беко“ во центарот на Скопје, вели...

Македонија 19.04.22 | 19:49

Заев претходно и сега Ковачевски и СДСМ се спремни да поднесат секакво понижување од Бугарија само за да останат на власт, смета Николоски

Заев претходно и сега Ковачевски и СДСМ се спремни да поднесат секакво понижување од Бугарија само за да останат на власт и да добијат датум за почеток на преговори...

Македонија 08.04.22 | 18:15

Дали и колку од парите на Зеќири завршиле во џебот на кумашинот Заев и шефот Ковачевски?

Додека вработените во македонски пошти протестираат за нередовни примања, додека поштата бележи загуби, Мухамед Зеќири и неколкумина се осомничени дека правеле фиктивни...

Црна хроника 15.03.22 | 14:56

Почна судењето на прилепчанецот кој го навредил Зоран Заев на 11 Октомври во криптата на Могилата на непобедените

Во прилепскиот Основен суд во вторникот почна судењето на прилепчанец кој е обвинет за нарушување на јавен ред и мир. Станува збор за случајот од празникот 11 Октомври...

Македонија 13.03.22 | 13:12

Заев и Филипче на Форумот за дипломатија во Анталија: Разговаравме за европската иднина на Македонија

Итен прекин на војната во Украина, враќање на мирот и воспоставување дијалог наместо агресија – ова е главната порака од Форумот за дипломатија во Анталија каде деновиве...

Македонија 27.01.22 | 22:39

Сиљановска Давкова: СДСМ и Заев беа тие кои им ветија на помалите партии една изборна единица

Веднаш треба да почне расправа, не само за изборната регулатива, не само за изборниот систем бидејќи ние имаме препораки од Венецијанската комисија кои не сме ги спровеле...

Македонија 15.01.22 | 14:51

Ковачевски вети исто што ветуваше и Заев претходните години

Новиот мандатар Димитар Ковачевски пред пратениците презентираше исти ветувања како неговиот претходник Зоран Заев. Според него фокусот на новата влада ќе биде во...

Македонија 14.01.22 | 16:44

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски покажа дека планира да работи единствено како продолжена рака на Зоран Заев

Владата на пиунот на Заев, Ковачевски е влада без легитимитет со стари кадри кои од граѓаните беа поразени на избори. Ковачевски покажа дека планира да работи единствено...

Македонија 12.01.22 | 09:06

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот на Заев, Ковачевски безпоговорно ја прифатил владата која Заев му ја составил

Владата на Ковачевски ја составувал Заев, а со неа ќе управува ДУИ, со поддршка на ЛДП, ДОМ и ДС, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Пиунот на...