Ознака: Заев
Македонија 09.05.21 | 14:05

Заев: Вечна слава на сите кои ги дадоа своите животи во борбата против фашизмот

По повод 9-ти Мај, Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со амбасадорката на САД...

Македонија 08.05.21 | 19:44

Николоски: Дали Зоран Заев реши да ја искористи промената на името за да биде ослободен од кривично гонење?

Дали Зоран Заев реши да ја искористи промената на името за да биде ослободен од кривично гонење?, прашува Александар Николоски. -За снимката „Евро за Вицето, евро за...

Македонија 07.05.21 | 23:31

Николоски: Заев го поларизира македонското општество за да може да продолжи да го штити својот криминал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостување во емисијата Само интервју на Канал 5 истакна дека повеќе од јасно е дека на актуелниот премиер Зоран...

Македонија 04.05.21 | 21:17

Заев, Вархеји и Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво

Претседателот на Владата, Зоран Заев придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, денеска, заедно со комесарот за соседство и проширување на Европската Унија...

Македонија 04.05.21 | 20:49

И Заев за Рашковски се правдаше како сега Шилегов за набавката дека не е виновен, но случајот мириса на криминал

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија истакна дека попусти се оправдувањата на Петре Шилегов за случајот со набавката...

Македонија 04.05.21 | 19:03

Заев на средбата со Вархеји: Европеизацијата е нашата агенда на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска го прими еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји, кој во рамките на неговата балканска турнеја...

Македонија 04.05.21 | 17:40

Средба Заев- Едштадлер: Австрија целосно го поддржува пристапниот процес на нашата држава кон ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за Европа и Устав на...

Македонија 03.05.21 | 15:15

Заев: Владата ќе продолжи да ја унапредува двонасочната комуникација со медиумите

Информацијата е јавно добро. Дезинформацијата е опасноста, порача премиерот Зоран Заев во својата честитка до медиумските работници по повод 3 Мај – Денот на слободата...

Македонија 24.04.21 | 11:50

Ивор Мицковски: Ако на Зоки му тргнеле во непослушност уште 6-7 директори, треба уште денес да си спакува куферите и назад во Муртино

Односот меѓу Заев и Пауновски е тема на бројни критики на сеоцијалните мрежи. Ивор Мицкоски пишува: Замисли ако на Зоки му тргнеле во непослушност уште 6-7 директори. Ако...

Македонија 24.04.21 | 08:39

Ивор Мицковски: Заев ветуваше чистка на функционери кои немаат капацитет, а дојдовме до чистка на ретките што имаат капацитет да му служат на народот

Ивор Мицковски на својот фејсбук профил напиша: Заев со Метлата: „Пораката ја примив и Ви возвраќам – чистка ќе има на сите функционери кои немаат капацитет да му служат...

Македонија 23.04.21 | 18:38

Куновска: Стојко е човек-храброст, човек-слобода! Зоране, убаво би било да научиш да ги почитуваш своите соработници

Софија Куновска на својот фејсбук профил му посочи на Заев дека треба да научи да ги почитува соработниците. Драг Зоране, функционерите се избрани за да не ги понижуваат...

Македонија 23.04.21 | 18:22

Вработени во ДПИ шокирани од изјавата на Заев за смена на Пауновски, тргнале за Скопје и итно бараат средба со премиерот

Вработени во Државниот пазарен инспекторат, како и инспектори, се во шок по изјавата на премиерот Зоран Заев дека ќе покрене постапка за разрешување на директорот на...

Култура 23.04.21 | 17:47

Наесен во Скопје ќе се отвори Српски културен центар

Српската заедница во Македонија на есен треба да го добие Српскиот културен центар во Скопје, како резултат на договорот меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ...

Македонија 23.04.21 | 16:47

Заев се уште го нема видено Предлог-законот за државјaнство

Премиерот Зоран Заев се уште го нема видено Предлог-законот за државјaнство. Како што изјави денеска, законот најпрво треба да биде доставен до МВР, а потоа и до него...

Македонија 23.04.21 | 16:08

Ивор Мицковски: За преписката Пендаровски-Филипче, Заев велеше здраво е да има несогласувања, за Пауновски пркосот не е дозволен

Ивор Мицковски на својот фејсбук профил го коментираше однесувањето на Заев кон Пауновски. Заев за преписката Пендаровски – Филипче: Здраво е да има несогласувања. Заев...

Македонија 22.04.21 | 23:24

Заев ја укинува позицијата на Шекеринска во СДСМ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев планира целосно да ја укине позицијата заменик-претседател на партијата што во моментот ја извршува Радмила Шекеринска, пишува „Фокус“ повикувајќи...

Македонија 11.04.21 | 15:35

Еден од најголемите поддржувачи на СДСМ и Зоран Заев, Нано Ружин отиде на вакцинирање во Србија

Еден од најголемите поддржувачи на политиките на СДСМ и Зоран Заев, Нано Ружин чаре поабара надвор од Македонија, на вакцинирање во Србија. Покрај Нано Ружин, во Врање...

Македонија 11.04.21 | 14:54

На аздисувањето на Филипче и Заев им нема крај, возењето мотори и отворање ресторани чини повеќе од 4000 починати

Венко Филипче и Зоран Заев продолжуваат со аздисувањето додека по неколку десеттина лица умираат дневно. Во Македонија водена од Заев и Филипче сликата е, од една страна...

Македонија 11.04.21 | 14:20

Николоски: Додека народот чека вакцини, а Македонија се дави во криминал најодговорните гајле немаат возат мотори

Потпрестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на својот фејсбук профил побара оставка од Заев и Филипче и објави видео на кое се гледа дека тие денеска возат...

Македонија 11.04.21 | 14:13

Вчера Крушево, денес Пештани: Заев и Филипче јуришаат на мотори кон политичко и човечко дно

Заев и Филипче откако вчера беа со мотори во Крушево денеска се во Пештани. Вчера во македонските медиуми беа објавени фотографии од свитата, друштвото на мотори и придружбата...